Фальсифікацію молочних продуктів пропонують внести до Кримінального кодексу

21 лютого 2022, 18:08 1782

Реального покарання за фальсифікацію молочних продуктів в Україні немає.

Про це заявив голова Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський, говориться у повідомленні об’єднання.

Він підкреслив, що в законодавчому полі не існує навіть визначення фальсифікату. 

«А фальсифікація це, по суті, харчове шахрайство, і розглядатися повинно не в рамках адміністративних порушень, як це відбувається зараз, а як кримінальне правопорушення з відповідним покаранням. І займатися цим повинні силові структури, але ж у них для цього повинна бути підстава, якої зараз законодавством не передбачено», — пояснив експерт. 

Чагаровський уточнив, що існує два органи, які мають захищати наш ринок від фальсифікату — це Держспоживслужба України, покликана захищати права споживачів, та Антимонопольний комітет України, який захищає права підприємців. Тобто мова йде про кінцевого споживача і бізнес. А фальсифікація в молочній галузі існує і на рівні сировини, яку отримують для переробки заводи. 

«Зараз недосконалість законодавства використовується фальсифікаторами в судах для скасування навіть тих невеликих, умовних штрафів, які призначає ДПСС за результатами своїх перевірок або АМКУ — за недоброчесну конкуренцію. В судах, перш за все, використовується відсутність в законодавстві чіткого визначення самого явища фальсифікації. Це призводить до того, що фальсифікатора можна притягти до відповідальності тільки «за порушення маркування», — пояснив він. 

Чагаровський підкреслив, що питання подолання фальсифікату досить складне і потребує вирішення багатьох питань як на законодавчому рівні, так і на рівні співпраці професійної спільноти молочної галузі з ДПСС та АМКУ. 

«Коли в законодавстві будуть чіткі визначення і явище фальсифікації буде назване «харчовим шахрайством» і віднесене до кримінальних порушень, коли перевірки та аналіз складу продукції відбуватимуться за затвердженими нормативними документами, тоді у шахраїв залишиться набагато менше можливостей безкарно виробляти фальсифікат», — вважає експерт. 

Він додав, що до Верховної Ради України надійшов «Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо харчових продуктів та інших об’єктів санітарних заходів» (№ 6248), до якого включено і визначення фальсифікату, і поняття «харчове шахрайство». Спілка буде наполягати на включенні «харчового шахрайства» у Кримінальний кодекс України.