Довго і в дірявих вагонах: аграрії несуть збитки через зіпсоване зерно
Пошкоджена земля: як відновити родючість ґрунту після бомбардувань та пожеж
Кошти чи зерно: що отримають власники паїв?
АТ «Укрпошта» — одна з компаній, яка активно займається евакуацією підприємств, що знаходяться в зоні бойових дій. У застосунку «Дія» компанії оформляють заявки на релокацію. Ці заявки опрацьовуються представниками ОДА, а потім переходять на виконання до представників «Укрпошти» або «Укрзалізниці» — залежно від того, який вид транспорту потрібен для евакуації.
Україна вже почала жнивувати. Першими в поле вийшли аграрії Одеської та Миколаївської областей на збір ранніх зернових. Коли в країні розпочнеться масовий збір урожаю-2022, катастрофічно постане питання його зберігання. Тож аграрії шукають альтернативні шляхи та вивчають нові технології консервування зерна.
Через заблоковані порти Україна сьогодні не може експортувати потрібну кількість агропродукції, адже жоден інший вид транспорту не здатен справитися з такими обсягами. Наразі, з огляду на обмежену логістику, можна розглядати як варіант зменшення тоннажу експорту, переводячи його в експорт готової продукції. Але під час війни компанії не готові інвестувати в переробку.
90 млн т зернових. Саме стільки вирощеної продукції Україна не може вивезти через блокування портів з боку росії. $170 млн. Саме стільки щодня (!) втрачає Україна через заблоковані країною-агресором порти.
Від посівної, яка триває в Україні, залежить продовольча безпека багатьох країн. Тому зараз увага світової спільноти прикута не лише до новин з воєнного, а й аграрного фронту. Адже війна в Україні може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, оскільки до 30% сільськогосподарських земель не будуть засіяні.
Уряд затвердив порядок видачі та перелік продовольчих товарів першої необхідності, що безкоштовно доставляються людям, які перебувають у зоні бойових дій. Він включає ключові соціальні продукти харчування, зокрема крупи, консерви та інші. Для закупівлі продуктів «Укрзалізниці» виділено 18 млрд грн.
Питання продовольчої безпеки України вирішується найближчими тижнями і залежить від того, наскільки повноцінно вдасться провести посівну. Наразі деякі регіони охоплені війною і фактично випадають із сільгоспвиробництва. Великі агрокомпанії працюють над антикризовими планами, щоб максимально провести весняно-польові роботи.
Цього сезону кардинально зросли ціни на все необхідне для посівної — насіння, добрива, ЗЗР. За словами сільгоспвиробників, вартість КАС зросла на 350%, селітри — на 250%, насіння — на 10%. ЗЗР подорожчали від 50 до 100%. До того ж, є дефіцит багатьох позицій. Серед основних причин цього явища експерти виділяють подорожчання фрахту, Китай та енергетичну кризу.
Частка малого та середнього бізнесу в ВВП України, за даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, становить близько 55%. В цій структурі, звісно, закладена частка підприємництва, яке працює на селі та в аграрній сфері.
Навчати дитину в селі в середньому в 1,7 рази дорожче, ніж у місті — про це свідчать дані з дашбордів МОН. Якщо у місті на одного учня на рік витрачають близько 20,5 тис. грн, то в селі — 35 тис. грн.