Овоч для споживання, флористики та фармації. Як вирощувати артишоки?
Затратний овоч: у чому складність вирощування баклажанів
Сезон батату. Як і для чого його вирощувати?
Щороку в Україні з’являється все більше крафтових виробників вина. Причиною цьому є підвищений попит споживачів — вони все частіше звертають увагу на вина Made in Ukraine.
Бобові культури є чудовими попередниками та мають високу цінність. Їх можна експортувати автотранспортом, що в сьогоднішніх умовах вкрай важливо. Після початку повномасштабної війни з усіх бобових культур в Україні найбільше постраждало саме виробництво нуту.
Уявити життя сучасної людини без молока та молочної продукції дуже складно. Ще змалечку дитина отримує молоко від матері, а згодом переходить на коров’ячий аналог. Кефір, ряжанка, сметана, вершки, сир, бринза є повсякденними складовими нашого раціону, проте суперечливі дані про користь та шкоду коров’ячого молока і спроби замінити його рослинними «аналогами» — кокосовим, вівсяним, рисовим та соєвим — викликають сумніви.
Сніданок — найважливіший прийом їжі, який дає заряд енергії на цілий день. Одним із популярних його варіантів у всьому світі вважається гранола. Цей продукт смакує як у сухому вигляді, так і з додаванням молока, йогурту, кефіру, а також ягід, фруктів, горіхів, сухофруктів.
Українські виробники вже почали пропонувати до продажу перші в цьому сезоні партії абрикосів за ціною 50-60 грн/кг, що в середньому на 33% дешевше, ніж роком раніше.
Першою на городах українців дозріває редиска. Овоч невибагливий у вирощуванні та має добре сусідство з іншими культурами.
Готові сніданки із зернових — це продукти, які можуть задовольнити ряд потреб. Вони смачні й швидкі в приготуванні, доволі калорійні та містять велику кількість мікроелементів, фосфор, магній, вітаміни А і Е, а також рослинну клітковину, корисну для здоров’я. Йдеться про вівсяні, пшеничні та кукурудзяні пластівці, гранолу та мюслі.
Топлене масло. Саме так наші бабусі називали гхі, яке отримували методом переплавлення, суть якого у випаровуванні води і видаленні молочних білків з вершкового коров’ячого масла. За такого методу молочний білок казеїн практично повністю видаляється.
«Бавовна» для багатьох із нас асоціюється сьогодні з мемом, що виник та поширився під час війни. Наразі в Україні квіти бавовни надзвичайно популярні, і магазини їх замовляють великими партіями. Водночас мало кому відомо, що насправді бавовник може рости і в Україні та, на думку науковців, має великий потенціал як сільгоспкультура.
Чи можете ви уявити осінь без груш? Соковиті та солодкі плоди є справжнім джерелом енергії. Вони допомагають боротися із втомою та депресією. Цей фрукт також багатий на пектин, що сприяє очищенню організму.
Пуле — винятковий у своєму роді сербський сир, який виготовляється з віслючого та козячого молока. Основна мета створення цього сиру — зберегти популяцію балканських віслюків. Ціна шматочка пуле — 50 євро, що робить його найдорожчим сиром у світі.
Ехінацея є однією з найпопулярніших лікарських рослин. Окрім привабливого вигляду — до 2 м заввишки і великих рожевих квітів, ехінацея має надзвичайно велику кількість корисних властивостей.
Неможливо уявити червень без полуниці. Сезон збору ягоди з відкритого ґрунту дещо затримався через холодну та затяжну весну — приблизно на 2 тижні. Причиною цьому стали заморозки, що пошкодили ранні сорти, а також на ринок значно вплинула окупація Херсонщини.