Витягнути максимум із саду: рожеве варення та ферментований вишневий чай
Жофе. Чи зможе кава з жолудів завоювати український ринок?
Rozetka та Made with Bravery як можливість швидкого старту для крафтяра. Кейс майстерні джемів та соусів
Лохину можна виростити будь-де, питання лише в кількості вкладених ресурсів. Найбільш сприятливі умови для вирощування ягоди мають Житомирська, Рівненська, частини Волинської та Вінницької областей. Це так званий лохиновий пояс. Львівщина за 100-бальною шкалою посідає золоту середину.
Протягом 2022 року в кондитерській галузі близько 20% підприємств постраждали від воєнних дій чи були закриті. Обсяги виробництва скоротилися на 10-12%, але це не спричинило дисбаланс чи дефіцит продукції на ринку, оскільки у відсотковому співвідношенні через міграцію населення та зниження купівельної спроможності обсяги споживання теж скоротилися.
Виноробня Biologist ще минулого року почала експорт своєї продукції до Польщі та Литви задля розповсюдження українських крафтових вин по всьому світу через різні виставки, дегустації.
Модель роботи бучанської пекарні «Хатинка пекаря» дає можливість випікати хліб за будь-яких умов. Тісто замішується руками, воду привозять із джерела, а випікають усе в дровяній печі.
У сироварні «Зелений гай» сьогодні виробляють 56 видів сиру. Спочатку сировину купували, але якість її не завжди подобалась, а тут ще й з початком війни корів поменшало, якість молока знизилась, логістика здорожчала. Тож зараз працюють виключно на власній сировині — коров’ячому, козячому, овечому молоці, а інколи буває і віслюче.
«Попаздра» та «Чабанка» — дві позиції вина нової мінівиноробні на Одещині, які присвячені саме тим населеним пунктам, де була закуплена сировина. Знайти в області виноград для виробництва вина — не проблема, він є у кожному дворі. Багато людей мають окремо невеликі садиби, де його вирощують. А от щоб знайти сортовий, якісний виноград, потрібно поїздити по берегу Чорного моря, Дністровського лиману, сусідніх селах.
У листопаді 2022 року власники ТМ «Батьківський млин» запустили виробництво крафтового борошна. Потужність переробки — 2,5 т зерна за 8-годинний робочий день. Але нині через складну ситуацію з електроенергією підприємство працює вполовину своїх можливостей.
Перший продаж сиродавленої олії торгової марки «Тарпан» відбувся 23 лютого 2022 року. До атаки росіян вони пропрацювали лише один день, тож виробництва за умов мирного життя майже не було.
Жодна кутя на різдвяному столі не обходиться без меду. Цей смаколик — один із основних інгредієнтів куті, який символізує солодке життя. Розуміючи попит на нього, виробники пропонують до свят широкий асортимент меду та крем-меду з різними смаками.
Незважаючи на складні умови війни, підприємство з виробництва натуральних соків на Кіровоградщині працює в повну силу. У нагоді стають генератори та підлаштування робочого графіку під відключення електро- та водопостачання.
«Галицька сорока» — сімейне фермерське господарство на Львівщині — починало свою діяльність із вирощування малини, ожини, лохини. На початку свого існування працювали на ринок свіжих ягід. Але перші й останні збори малини були не такими великими за обсягом, як хотілось би, тож логістика і продаж такої сировини стали невигідними. Тоді власники задумались про переробку, а перше вино виготовляли виключно для себе, як метод збереження ягоди.
Створити повністю автоматизовану ферму для вирощування зелені та овочів із дослідним майданчиком підбору освітлення та живильних розчинів для рослин завдяки автоматичному вузлу фертигації власної розробки — сьогодні цілком реально.
Цей рік на Сумщині був щедрим на медозбір. Тут відкачали і сади, і ріпак, і акацію, і липу, ну й, звісно, соняшник, який дає найбільшу кількість меду, оскільки до його цвітіння бджолосім'ї розвинені в повну силу. Однак цього сезону не було гречаного меду — аграрії Сумщини гречки сіяли мало, а пасічникам кочувати під час війни нереально, адже регіон знаходиться близько до кордону з країною-агресором.
Навесні цього року у керівника відділу досліджень та розвитку ТОВ «Сервісагротех» (Kusto Agro) Вольдемара Мостовенка виникла ідея спільно з партнерами з насіння та засобів захисту рослин засіяти 72 га соняшником. Весь урожай планують продати, а кошти від реалізації відправити на підтримку Збройних сил України.
«Ферма Брата» ще минулого року почала будівництво цеху молочних продуктів. Незважаючи на початок повномасштабної війни, робота продовжилась, і зараз цех сертифікований за системою HACCP. А на черзі — відкриття вже четвертого магазину власної продукції.
Вести бізнес під час війни — завдання не з легких. Хтось із ним справляється, а когось обставини змушують покинути улюблену справу та знаходити нові шляхи заробітку. Більшість українських виробників сиру — справжній приклад сміливого підприємництва, адже навіть за складних обставин вони не опустили руки та роблять усе, щоб бути корисними своїй країні.