Ягідні реалії: ціни низькі, експорт — дорогий та довгий

01 серпня 2022, 06:34 8225

Урожайність ягід цього року висока, але про точні обсяги ринку рано говорити, оскільки сезон у розпалі. Для виробників головним фактором стала цінова ситуація, адже окремі види ягід реалізовують дешевше, ніж минулого року.

За словами учасників ринку, фактором низьких цін у поточному сезоні стали проблеми з каналами реалізації. Через ускладнену логістику на сьогоднішній день практично немає можливості вивозити заморожену ягоду на експорт. 

«Цього року ягідники, як і експортери іншої агропродукції, мають логістичні проблеми — довго і дорого. Вартість перевезення збільшилася в 3-4 рази порівняно з минулим роком. До того ж географія експорту української ягоди обмежена лише європейським ринком», — розповів AgroPortal.ua президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.

Суниця садова: ціни не завжди покривали витрати на виробництво

Сезон літніх сортів суниці садової вже закінчився, але через опади він був коротким. 

«Цьогорічний ринок суниці садової не був насичений ягодою. Серед факторів впливу — зворотні заморозки, які вплинули на урожайність ранньостиглих сортів, та холодне літо. До того ж відсутність ягоди з окупованої Херсонщини, яка була значним її постачальником, теж вплинула на загальну ситуацію на ринку», — зазначає головний агроном бренду Tevitta Тетяна Стукало. 

Український бренд заморожених овочів, фруктів та ягід Tevitta для своїх потреб уже закладає ягідник на наступний рік — близько 60 га. 

propData.content.image
Тетяна Стукало

Працюємо за однорічною технологією, оскільки наші ягідні поля сертифіковані за стандартами GLOBAL G.A.P., згідно яких заборонено використовувати значну кількість фунгіцидів, що унеможливлює багаторічне вирощування. Тому перейшли на однорічну технологію.

За її словами, у середньому врожайність полуниці становила від 15 до 20 т/га залежно від сорту. Ранні сорти потрапили під весняні заморозки, через це було втрачено близько 25% урожайності. Також через холодний початок літа полуниця довго дозрівала. Крім того, у червні був період дощів та холодів, аномальних для цієї пори, що теж вплинуло на кількість зібраної ягоди. 

«Потрібно експериментувати з сортами та висаджувати декілька, оскільки з погодними умовами не вгадаєш. Щороку є сорти, які плодоносять на високому рівні, а є й ті, які через певні чинники не виправдовують очікувань», — розповідає Тетяна Стукало.

Суниця садова цього року була дорожчою, ніж у 2021-му, та хоча її орієнтовна вартість у гривні піднялась на 30-50%, зважаючи на збільшення курсу долара та витрати, виробники цієї різниці не відчули. 

Попереду ще сезон осінніх сортів полуниці, але Тарас Баштанник зазначає, що її в Україні не дуже багато, тому це, скоріше, нішева позиція, яка реалізовується лише в свіжому вигляді й лише на внутрішньому ринку.

Лохина: ціна на ягоду стрімко знижується

В УПОА відзначають, що з-поміж усіх ягід найкращу врожайність наразі демонструє лохина: її достатньо на ринку, тому порівняно з минулим роком вона дешевша на 10-15%. Експерти прогнозують, що ціна просяде ще на 10-15%.

Таке зниження цін виробники пояснюють об’ємною пропозицією ягоди на ринку, що спричинено високою урожайністю та зростанням виробництва, оскільки нові плантації, закладені садівниками раніше, цього сезону увійшли у плодоношення.

«95% ягоди реалізовується у свіжому вигляді. По лохині цього року очікується незначний експорт. У Польщі теж зібрали гарний врожай, тож конкурувати важко», — говорить Тарас Баштанник.

Малина: ягода для переробки та заморожування

Основне комерційне виробництво малини сконцентроване у північних та західних областях України, тож саме ці регіони щорічно дають основний обсяг ягід на заморожування.

«Триває сезон літніх сортів малини, урожайність на рівні 75-80% від показників минулого року. Ця ягода здебільшого спрямовується на переробку і заморожування. Очікувано, що 95% всього обсягу замороженої ягоди буде експортовано», — зазначає Тарас Баштанник.

На полях підприємства ТМ «Ягоди Волині» якраз триває збір ягід. Малину без «хімії» тут вирощують на площі 16 га.

«На початку липня ми почали збирати літні сорти — Пшехіба, Радзійова і Ляшка. Наразі процес збору ще триває, адже літні сорти ще не відплодоносили. Та водночас починаємо збирати вже ремонтантну малину», — розповідає співвласник ТМ «Ягоди Волині» Віталій Ішмурат.

Робити прогнози щодо ціни на органічну ягоду підприємець зараз не береться. Все залежить від сформованої партії, якості ягоди, з якою вони в жовтні будуть виходити на ринок замороженої органічної продукції.

Вишня: ягода внутрішнього ринку

Збір вишні цього року розпочали практично в ті ж строки, що й роком раніше.

«Вишня цього року показує себе дуже добре. У нас молоді сади, 100% продуктивності вони ще не досягнули, але вже зібрали 300 т. Уся ягода хорошої якості», — зазначає представниця бренду Tevitta, який загалом має 117 га під вишневим садом.

Виробники відзначають нижчий рівень цін на вишню у поточному сезоні, що пояснюється досить низьким попитом та проблемами з каналами реалізації.

«На відміну від смородини вишня майже вся споживається на внутрішньому ринку. Водночас 20% зібраної вишні реалізовується у свіжому вигляді, а 80% — у замороженому», — резюмує Тарас Баштанник.

Смородина: 50% замороженої ягоди піде на експорт

Президент УПОА зазначає, що хороший урожай також спостерігається і по смородині, й зважаючи, що в Україні не так багато площ під цією ягодою, ціна доволі хороша для виробників. 

«Близько 50% вирощеної смородини заморожується. Цього року складно прогнозувати обсяги експорту, але ймовірно буде не менше 50% від загальної кількості замороженої ягоди», — розповідає Тарас Баштанник. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua