Газовий вердикт: у що виллється подорожчання газу

05 жовтня 2021, 06:16 4179

Минулого тижня середня стартова ціна природного газу на Українській енергетичній біржі (УЕБ) знову зростала до 37,6 тис. грн за 1 тис. кубометрів, а 1 жовтня вперше досягнула 38,5 тис. грн. Вже очевидно, що таке зростання ціни призведе до здорожчання сільськогосподарської сировини, адже її собівартість значно збільшується. Тому зростання цін на продукти харчування не уникнути.

Найперше аграрії відчули подорожчання газу за цінами на добрива, адже газ використовується для виробництва аміаку, який входить до складу практично всіх добрив.

За словами топ-менеджера з продажу енергоносіїв та мінеральних добрив LNZ ENERGO Романа Каденюка, у зв’язку з суттєвим подорожчанням природного газу ціни на мінеральні добрива продовжують своє стрімке зростання.

«Заводи-виробники декілька разів переглядали ціни за останній місяць, що призвело до подорожчання добрив на 35-40%. Як наслідок, аграрії переглядають свої можливості щодо контрактування азотних добрив на сезон у бік зменшення обсягів. Що стосується складних мінеральних добрив, то в поточному сезоні аграрії переорієнтувались на аналоги, більш доступні за вартістю та з меншою кількістю фосфору та калію», — розповідає Роман Каденюк.

За його словами, наразі спостерігається зміна формату закупівлі мінеральних добрив: більшість аграріїв заздалегідь планують їх придбання у низький сезон, а не на споті, що дозволяє уникнути ризиків, пов’язаних із завищеною вартістю добрив.

«Також треба враховувати фактор, пов'язаний з природним газом. Вартість блакитного палива перестрибнула позначку у 33000 грн за 1000 м3. Високовартісна сировина може вплинути на повну або часткову зупинку заводів та зменшення обсягів виробництва добрив, прикладом тому є зупинка ОПЗ», — зазначає Роман Каденюк.

Досушування кукурудзи може скласти половину її вартості

Як розповів голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Волині Руслан Хомич, сільгоспвиробники, у яких є власні сушарки, зараз намагаються переобладнати їх на солому, пелети, щепу чи інше альтернативне паливо, яке їм зручніше використовувати, аби тільки знайти можливість якомога менше залежати від газу.

«Понад 20 тис. грн за тисячу кубів — це непідйомна ціна. При цьому фермер не може «перескочити» через ринкові ціни і підвищити вартість своєї продукції, закласти у неї подорожчання газу. А якщо вірити прогнозам про погіршення погодних умов, то кукурудза може бути дуже вологою цього року, і витрати на досушування при такій ціні на газ можуть зашкалити до половини її вартості», — зазначає Руслан Хомич.

Ціна на газ відгукнеться на майбутньому врожаї

В ПП «Агрофірма «Дзвони» (Львівська область) мають сушарку, яку використовують виключно для власних потреб. «За рахунок того, що ціни на сільгосппродукцію цього року непогані, маємо невеликий запас рентабельності по зернових і олійних. А тим, хто надає послуги з досушування зерна, важко буде пояснити фермерам, що вони мають підняти ціну на свої послуги вдвічі чи навіть втричі», — розповідає керівник господарства Зіновій Максимишин.

На його думку, висока ціна на газ вплине на сільгоспвиробників не лише цього року. Вона відгукнеться і на врожаї наступного року, адже цей фактор впливає не лише на досушування зерна.

«Ціна на газ також впливає і на вартість мінеральних добрив, і на зберігання врожаю... Але не можна сказати, що ціна на газ переведе сільське господарство у розряд збиткової діяльності. Звісно, подорожчання буде помітним для сільгоспвиробників, але кінець світу не настане. Підняти ціну на свою продукцію ми, звісно, не можемо. Ми маємо продавати за тією ціною, яка є. Єдине, що ми можемо зробити, — вибрати момент, коли продавати своє зерно», — вважає Зіновій Максимишин.

Аграрії шукають альтернативу

У компанії KMZ Industries розповідають, що зерносушарки, які працюють на альтернативному паливі, були популярні й раніше, зокрема на елеваторах, які значно віддалені від газогону, а також серед невеликих господарств, у яких немає потреби в зерносушарці великої потужності.

Нині ж, коли ціна на блакитне паливо значно зросла, переваги такого рішення розглядають все більше аграріїв. Проте, аби воно справді було вигідним, треба врахувати ряд нюансів.

«По-перше, наявність джерел альтернативного палива у господарстві. Наприклад, найпопулярніші та найефективніші серед них пелети: вдосталь відходів для їх виготовлення у тих же ОЕЗів. А от якщо власних джерел немає, обов’язково треба прорахувати логістику — адже чим легший продукт, тим дорожче його транспортувати. Також не слід забувати і про сезонність цін і необхідність заздалегідь накопичувати паливо для його наступної безперервної подачі», — розповідає керівник регіонального представництва KMZ Industries по Західному регіону Богдан Дудар.

Він додає, що до придбання зерносушарки обов’язково потрібно поцікавитися у виробника, чи може вона бути адаптована до використання теплогенератора: адже не все обладнання даного типу передбачає таку можливість. І бути готовим до початкових інвестицій у теплогенератор, що працює на альтернативних видах палива.

Подорожчання газу вплине на всіх

На заводі Ukroliya Organic не використовують газ. Власні технологічні потреби закривають альтернативними видами палива, проте відзначають, що подорожчання газу вплине на всіх, а не лише на аграріїв.

«Нас всіх очікує цікава осінь, тому що тарифи на електроенергію для промислових підприємств у жовтні зросли вже на 25%, і це дуже суттєво. Сільгоспвиробники використовують газ для сушіння зерна, і це значно вплине на собівартість. Ціна на газ вплине на всіх. Ми відчуємо це протягом найближчих декількох тижнів на полицях супермаркетів», — коментує директор з виробництва ORGANIC компанії «УКРОЛІЯ» Сергій Кузьменко.

У кооперативі «Родинний Добробут» додають, що хоча в своїх теплицях не використовують газ, проте теплична продукція подорожчає, оскільки слідом за газом росте ціна на інші види палива.

За нинішньої цінової ситуації на енергоносії експерти вважають закономірним подорожчання тепличних овочів-фруктів, круп, хлібобулочних виробів та окремих видів м'яса.


Вікторія Євтушенко, Людмила Лебідь, AgroPortal.ua