Думка: Нові яблучні сади мають орієнтуватися на експорт

23 січня 2022, 12:01 100

В Україні нині виробляється більше яблука, ніж країна спроможна спожити. Тому експорт стає більш відчутнішим напрямком збуту.

Про це заявив директор ТОВ «Біохім Агро» (входить в структуру EFT Group) Василь Бондаровський, пише AgroTimes.

Він зазначив, що у найближчі 5 років закінчується термін експлуатації у яблучних садів, посаджених в кінці 1990-их – на початку 2000-років. У них переважають сорти Джонаголд, Флоріна, Айдаред.

«За 5 років ми мусимо переналаштуватися й прийти до об’єднань садівників, які будуть виробляти великі партії яблук затребуваних експортних сортів вищого гатунку, матимуть сучасні сховища для тривалого зберігання», — підкреслив експерт. 

Також, на думку Василя Бондаровського, важливо вирощувати власних спеціалістів. Професія агрономів довго недооцінювалася. Нині ж цих спеціалістів дуже бракує. Є закордонні консультанти. Хай на декілька господарств, але краще мати свого спеціаліста, що пройшов стажування за кордоном, адатпував іноземні технології до наших умов.

«Українським садівникам варто орієнтуватися на досвід Нідерландів та Італії. Ці країни понад 40 років займаються інтенсивним садівництвом, у малих об’ємах вміють заробляти кошти», — сказав він.

І додав, що інвестори, які бачать в садівництві вигідний бізнес, мають розуміти тривалість та масштаби інвестицій. Мають чесно відповісти собі на питання чи готові вони інвестувати як мінімум на сім років.

«Треба орієнтуватися на отримання затребуваної якісної продукції, на інтенсивний тип садівництва. Адже витрати розраховуються на гектар: закупівля добрив, ЗЗР, шпалери, техніка й навіть кількість працівників. Якщо у на гектарі ростиме умовно кажучи 2 тис. дерев за старою технологією, вони будуть приносити 40 тонн яблук з гектара, за які можна виручити 50 тис. грн. за однакових витрат воно не зможе конкурувати з сучасним садом, де посаджено 4 тис. дерев на гектар за сучасними технологіями», — пояснив експерт.