Must have у живленні рослин: що показують дослідження за різних кліматичних умов

18 березня 2026, 06:14 2308

Система живлення рослин — це перш за все про технологію внесення, яку потрібно індивідуально підібрати під кожне поле та вивчати, як правильно вносити і що саме вносити, аби досягти максимального ефекту.

Цьогорічна зима була сніжною, тому є надія, що накопичиться більше вологи в ґрунті, відповідно, застосування добрив принесе хороші результати аграріям. Адже в умовах нестачі вологи в ґрунті добрива, які вносяться до посіву культур, неефективні: рослини погано ростуть, знижуються якість зерна та врожайність.

Про свій досвід застосування добрив з огляду на кліматичні реалії розповіли представники агроринку під час дискусії на конференції «Прибуткове поле».

Стартові рідкі добрива дають +10% урожайності

За словами представника компанії «ІМІСК Україна» Андрія Іщука, сьогодні must have у живленні рослин — це стартові рідкі добрива, які дають як мінімум +10% до врожайності. Компанія закладала дослід на полі з кавунами підприємства «Полтава-Сад», застосовували ацетат калію. В результаті кавуни на Полтавщині виявилася кращими, ніж у Херсоні.

На думку керівника відділу агротехнологій «Екоорганік» Олександра Катеринчука, достовірним вважається результат, отриманий у досліді тривалістю в три роки. Компанія випробовує добрива і щороку підтверджує ефективність застосування саме рідких стартових добрив у комбінації з КАС під час посіву та в суміші з цинком

Олександр Катеринчук, керівник відділу агротехнологій «Екоорганік»

Щороку комбінації «рідкі стартові добрива + цинк» або «рідкі стартові добрива + КАС» забезпечують максимальний прибуток. Однак у різних регіонах різні результати з огляду на погодні умови та зволоження. Але за застосування стартових добрив ця різниця дещо нівелюється, адже рідкі добрива більш доступні для рослин, ніж застосування сухих добрив під час посіву. 

Екологічні рішення в живленні

Виробник тіосульфату амонію ТОВ «Українська агропромислова група» досліджує даний продукт у суміші з КАС. Оскільки Україна рухається в ЄС, і нове законодавство вимагає обирати екологічні рішення, то саме така комбінація є безпечним інгібітором перетворення сполук азоту в ґрунті, крім того, тіосульфат амонію дає можливість рослинам мати не лише пролонговане живлення азотом, а і сіркою.

Надія Бордюжа, консультантка з агротехнологій ТОВ «Українська агропромислова група»

Ми рекомендуємо вносити тіосульфат амонію не в чистому вигляді, а змішувати з КАС. Уже три роки поспіль досліджуємо комбінації 80+20 та 90+10. На Київщині ми закладали демопосіви і побачили, що обидві комбінації діють.

У ґрунтах України дуже обмежений вміст цинку, що підтверджується аналізами. До того ж елемент може бути недоступним для рослини. 

Ірина Касьяненко, менеджерка по роботі з ключовими клієнтами ТОВ «НВК КВАДРАТ»

Якщо нівелюється рН 6,5 або ґрунти карбонатні, цинк може переходити в гідроксиди або зв’язуватися кальцієм, тим самим бути заблокованим для рослини. Тому не варто пропускати сезонні внесення добрив, слід застосовувати цинк зі стартовими добривами методом in-furrow (у посівну борозну) під час посіву або шляхом позакореневого підживлення по листу. Позакореневе підживлення може підвищити рівень цинку. Ми проводили таке дослідження, при цьому варто зважати на форму цинку. Однак якщо вносити in-furrow на початку сівби, то можна нівелювати дефіцит цинку в ґрунті до певної фази розвитку рослини.

Крім того, якщо вноситься фосфор, то обов’язково потрібно застосувати й цинк у співвідношенні орієнтовно 100:150. Але важливо, щоб цинк був хелатованим, аби розчин не випадав у осад і не забив форсунки агрегату.

У дослідженні добрив компанією ICL найкраще спрацював полісульфат, у складі якого немає ні азоту, ні фосфору.

Володимир Забалуєв, керівник агрономічного супроводу ICL

Мало хто звертає увагу на сольовий індекс у ґрунтах. Його зазвичай підвищують калійними добривами, тими, які містять хлор, чи азотними концентрованими продуктами, де сольовий індекс дорівнює 100 і вище. А полісульфат має 32 одиниці сольового індексу. На нашому дослідному полі був високий фосфорно-калійний фон, але з огляду на вартість продукту і те, що це монопродукт, ми отримали хороший результат на кукурудзі. Прибавка врожаю відносно контролю склала майже 2 т/га.

Технології, які працюють на урожайність

У компанії Elicit Plant пропонують рішення, які борються з нестачею вологи. Унікальна технологія на основі фітостеролів дозволяє рослинам пережити стресові умови, що особливо актуально для аномальної погоди, яка з року в рік спостерігається в Україні. 

Жерар де Ля Саль, регіональний керівник Elicit Plant в Україні

Продукти на основі фітостеролів працюють від моменту внесення і до кінця сезону. Вистачить застосувати лише 1 л продукту на 1 га, і фізіологія рослини змінюється. Фітостероли відіграють велику роль для рослин в умовах, коли не вистачає вологи. Рослина зменшує транспірацію, адаптується до змін навколишнього середовища, підвищує свою стійкість до стресу.

У дослідженнях продукти з умістом фітостеролів добре себе показали: врожайність кукурудзи зросла на 1,4 т/га, соняшнику — на 270 кг. За словами Жерара де Ля Саля, в середньому по Україні фітостероли можуть додати до урожайності 632 кг на кукурудзі та 220 кг на соняшнику

Виробник добрив «ТД «Агромікс» радить починати внесення будь-яких добрив із аналізу ґрунту, адже не можна визначити, яких елементів не вистачає, без попередньої діагностики. Оскільки в Україні обмежувальним фактором є волога, то потрібно використовувати найбільш ефективні добрива і ті, які необхідні. Таким чином можна зекономити і отримати хороші результати.

Керівник «ТД «Агромікс» Василь Глуханюк розповів, що компанія тестувала добрива з умістом сірки та магнію на Вінниччині, Київщині та Полтавщині, і на кукурудзі результат склав до 2 т/га прибавки до врожаю, при цьому затрати на 1 га становили приблизно 3,5 тис. грн.

Ефективні методи внесення добрив

За поверхневих обробітків ґрунту, коли може бути пересихання верхнього шару, за потрапляння добрива на глибину лише 0,5 см ефективності від внесення не буде. Добрива потрібно вносити в зону гарантованого зволоження, на глибину 15-20 см.

Приріст урожаю від фосфорних добрив становить 10-20%. За 15 років в Україні у зерновій сівозміні запаси рухомих фосфатів зменшилися на 30% — ґрунт може щороку вміщати 30 кг фосфору, а виноситься з нього приблизно 50-60 кг цього елемента.

Григорій Господаренко, вчений-агрохімік, ґрунтознавець, доктор с.-г. наук, професор

Локальне внесення добрив особливо ефективне, його почали розробляти ще майже 40-50 років тому, оскільки добрива були дуже дорогі. За внесення у стрічку рН добрив знижується до трьох, а у зовнішньому ґрунтовому розчині рН дорівнює восьми, тому рухомість усіх елементів живлення значно підвищується, і для живлення рослин створюються сприятливі умови.

За словами науковця, аграрії також часто застосовують фоліарне живлення рослин (позакореневе підживлення), але тут важлива майстерність агронома.

«Потрібно зважати на співвідношення між елементами живлення, знати, яке значення рН робочого розчину потрібне, який мікроелемент забезпечує внесений продукт, а також зважати на точку розчинення кожного добрива, температуру та вологість повітря», — підсумовує Григорій Господаренко.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua