Більшість власників земельних паїв не планують продавати свою землю найближчими роками.

Такими є дані соціологічного опитування, проведеного в лютому 2021 року Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP) серед аграріїв півдня України.

Більш того, 25% опитаних із тих, що вже мають у власності землю, найближчими роками збираються збільшити свій земельний банк шляхом купівлі нових ділянок, а серед тих, у кого немає у власності землі, 18% мають намір її придбати.

70% респондентів готові купувати землю за власні кошти та заощадження, а 27% очікують на спеціальні програми від влади.

При цьому відмічається, що майже половина респондентів негативно ставиться до відкриття ринку землі. Найчастіші аргументи таких респондентів — недовіра до влади та неспроможність купити землю. Інші аргументи противників вільного ринку землі включають також думки, що всю землю в Україні скуплять іноземці.

Хоча зареєстрований бізнес сприймає відкритий ринок землі більш оптимістично. Так, 38% респондентів підтримують відкриття ринку, тоді як серед ОСГ та незареєстрованого бізнесу лише 22% підтримують земельну реформу. Їхні аргументи наступні: бажання розпоряджатися своєю власністю, справедлива орендна плата власникам землі, виведення ринку землі з тіні.

Спостерігається різниця у сприйнятті ринку землі й серед жінок та чоловіків. Так, 30% чоловіків підтримують відкритий ринок землі, тоді як лише 17% жінок позитивно сприймають земельну пертурбацію.

60% клієнтів UHBDP володіють землею сільськогосподарського призначення, а ще у 10% опитуваних землею володіють члени родини. І 72% з тих, хто володіє землею, впевнені, що їхня земля документально оформлена правильно та внесена до необхідних реєстрів, а 20% у цьому не впевнені.


Для довідки: в опитуванні, яке проходило в лютому 2020 р., взяло участь 450 респондентів із різних куточків України. 83% усіх респондентів зайняті в агросекторі. Серед респондентів, що обробляли землю у 2020 р., більшість обробляли площу меншу за 20 га. 75% учасників — чоловіки, 25% — жінки. Майже три чверті учасників люди середнього віку (31-60 років), тоді як молодь (18-30 років) склала 12%, а люди старшого віку (60+) — 11%.