ФАО: Продовольство подешевшало за рахунок зерна та олії

05 серпня 2022, 13:52 2275

Базовий показник світових цін на продовольство значно знизився в липні, причому ціни на основні зернові культури та олію зафіксували двозначне відсоткове зниження.

Про це говориться у повідомленні Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

У липні Індекс продовольчих цін ФАО у середньому становив 140,9 пункту, що на 8,6% менше, ніж у червні, що стало п’ятим поспіль щомісячним зниженням після досягнення історичного максимуму на початку року. Проте показник індексу, що відстежує щомісячні зміни світових цін на кошик продовольчих товарів, залишився на 13,1% вищим, ніж у липні 2021 року.

У липні Індекс цін ФАО на рослинну олію знизився на 19,2% у порівнянні з червнем, позначивши 10-місячний мінімум. Міжнародні котирування на всі типи олії впали, водночас ціни на пальмову олію знизилися через перспективи достатнього обсягу експортного постачання з Індонезії, зниження цін на ріпакову олію відбулося у зв'язку з очікуваннями достатнього обсягу постачання нового врожаю, а ціни на соєву олію знизилися через тривалий низький попит. Ціни на соняшникову олію також помітно знизилися на тлі зниження світового попиту на імпорт попри логістичну невизначеність, що зберігається в Чорноморському регіоні. Зниження цін на сиру нафту також вплинуло на падіння цін на рослинну олію.

Індекс цін ФАО на зернові знизився за місяць на 11,5%, залишившись на 16,6% вищим за показник липня 2021 року. Падіння міжнародних цін торкнулося всіх видів зернових, представлених у цьому індексі. Світові ціни на пшеницю знизилися на 14,5%, що частково зумовлено досягнутою угодою про розблокування експорту з ключових чорноморських портів та частково — через сезонну доступність врожаю, збір якого триває в Північній півкулі. Світові ціни на фуражне зерно в липні знизилися на 11,2%, а ціни на кукурудзу — на 10,7%, також частково через чорноморську угоду та збільшення сезонної пропозиції в Аргентині та Бразилії. Міжнародні ціни на рис також знизилися вперше у 2022 році. 

Індекс цін ФАО на цукор знизився на 3,8% у порівнянні з червнем на тлі побоювань щодо перспектив попиту, спричинених очікуваннями подальшого уповільнення темпів зростання світової економіки, ослабленням бразильського реала та зниженням цін на етанол, що призвело до збільшення виробництва цукру в Бразилії протягом місяця у порівнянні з попередніми прогнозами. Ознаки збільшення експорту, а також сприятливі перспективи виробництва в Індії сприяли зниженню світових цін на цукор, тоді як спекотна та суха погода в ЄС викликала занепокоєння щодо врожайності цукрових буряків і запобігла більш різкому зниженню цін.

Індекс цін ФАО на молочну продукцію знизився на 2,5% у порівнянні з червнем на тлі слабкої торгової активності, але все одно в середньому на 25,4% перевищив показник липня 2021 року. Ціни на сухе молоко та масло знизилися, тоді як ціни на сир залишилися стабільними завдяки попиту в європейських туристичних напрямках.

У липні Індекс цін ФАО на м’ясо також знизився на 0,5% у порівнянні з червнем через зниження імпортного попиту на яловичину, баранину та свинину. На відміну від цього міжнародні ціни на м’ясо птиці досягли історичного максимуму, чому сприяв стійкий світовий імпортний попит та обмежені пропозиції через спалахи пташиного грипу в Північній півкулі.