Святковий марафон по-українськи: чи не забагато відпочивати третину року?

23 грудня 2016, 08:43 3694

Це гучне, урочисте слово «свято»! Скільки воно породжує радісних думок, планів, очікувань! Як завмирає серце у передчутті святкового дня, коли можна забути про робочі зобов’язання, а спілкування з партнерами та колегами звести до взаємних привітань. І — гайда відзначати, відпочивати, веселитися. Благо, що і приводів протягом року достатньо. Та чи не забагато?

Вже зовсім скоро під дзвін келихів країна зустрічатиме 2017-й. Без перебільшення, це одне з головних світських свят, адже з народних прикмет відомо, що як рік зустрінеш, так його і проведеш. От і на державному рівні це розуміють, тому виділять українцям аж 3 дні на відпочинок. А потім стільки ж на те, щоб відзначити Різдво. Тому у першу половину січня народ матиме лише 8 офіційних робочих днів — це у кращому випадку, якщо ще не скористатись у цей час відгулами або законною відпусткою, нехай і неоплачуваною.

Новорічно-різдвяні вихідні — початок великого марафону. Загалом офіційно у нас 11 свят. Укупі з календарними вихідними це дає можливість із чистим сумлінням відпочивати майже третину року.


Олександр Безух, власник сімейного господарства (Волинська обл.): «Стільки свят для України, на мою думку, забагато. Вони знижують продуктивність праці, люди розслабляються. Великі церковні свята — це одна справа, а всіх інших для нас, аграріїв, ніби і немає. У деякі із них — наприклад День Конституції — ми все одно працюємо. Звісно, є і вихідні, і урочисті приводи, але які можуть бути свята, якщо це заважає роботі?»

Джерело фото: з особистого архіву Олександра Безуха
Джерело фото: з особистого архіву Олександра Безуха

Вадим Арістов, експерт аграрної галузі: «Це однозначно забагато. Навряд чи можна аргументувати, яка кількість була б оптимальною, та особисто мені шкода витрачати час так непродуктивно. На мою думку, ситуація зараз далека від тієї, коли можна насолоджуватися життям, багато ще треба зробити. Звісно, я кажу про себе, та багатьом людям, мабуть, добре, коли стільки свят».

Сергій Кравчук, генеральний директор «Галс Агро»: «Це не мало, але і не забагато, просто у нас так повелося. Є аргументи за, є проти. Та якщо міркувати з професійної точки зору, то тут все однозначно: якщо в аграріїв сезон — свята і вихідні геть. Тільки у деякі, найсвятіші дні можемо дозволити собі влаштувати свято під час польових робіт, але ж і то — зовсім трошки».

Михайло Мельник, партнер компанії Deloitte: «Багато українців відпочивають чимало, це залежить від того, як ми використовуємо цей час. Якщо лежати біля телевізора — так точно забагато, але якщо проводити час активно і з користю для сім’ї, здоров’я, місцевої громади чи витрачати його на благодійно-волонтерські цілі — його іноді навіть не вистачає. Що стосується впливу на економіку, тут немає однозначної відповіді. Наприклад, на новорічні свята пожвавлюється роздрібна торгівля, також істотно виграють компанії, що спеціалізуються на туризмі, сфері послуг та розваг, FMCG, водночас діяльність інших компаній дещо уповільнюється».

Джерело фото: з особистого архіву Михайла Мельника
Джерело фото: з особистого архіву Михайла Мельника

Для порівняння: таку ж кількість свят, як в Україні, мають в Китаї, Естонії, Новій Зеландії. У лідерах за цим показником — Шрі-Ланка (тут 24 святкові дні), Аргентина (19), Колумбія (18). Найменше офіційних святкових вихідних у Франції. Держава дозволяє не працювати французам лише 1 травня (у День праці). Звісно, є там і Новий рік, і Великдень, але питання відпочинку вирішується колективними угодами між співробітниками та спілками підприємців.

Небагато офіційних свят у Бразилії та Індії (по 5), у Канаді (від 5 до 9, залежно від провінції), у США (у кожному штаті — від 7 до 10), у Нідерландах (7). У Данії, Ірландії, Польщі та Республіці Білорусь 9 державних вихідних. У Великобританії — 8, та не працювати у ці дні можна лише, якщо роботодавець їх оплатить. В іншому разі англійці теж не особливо постраждають та отримають доповнення до відпустки, яка складе не 20, а 28 днів. От і виходить, що Україна приблизно в середині рейтингу.


Олександр Сухнацький, директор рекрутингової компанії AgriPersonnel: «Є певний парадокс. Ми намагаємось підвищити ефективність праці і в той самий час впроваджуємо стільки свят, коли люди не працюють. Загальнонаціональні вихідні негативно впливають на економіку. На мою думку, в нас є ключові свята, наприклад, Великдень, Різдво, Трійця — це дійсно важливі урочисті дати, що склались історично. Можна додати Новий рік і День незалежності. Щодо решта свят, я не вважаю, що вони мають бути вихідними днями».

Джерело фото: з особистого архіву Олександра Сухнацького
Джерело фото: з особистого архіву Олександра Сухнацького

Олександр Безух, власник сімейного господарства (Волинська обл.): «Щоб свята не впливали на роботу, треба було б скоротити половину з них».

Михайло Мельник, партнер компанії Deloitte: «Я вважаю, нам треба узгодити наш календар із європейським та позбутися радянського минулого. Таким чином, ми зможемо зекономити майже два тижні. Наприклад, варто відмінити 1 травня й активно працювати в цей день».

Вадим Арістов, експерт аграрної галузі: «Час — це ресурс, причому, мабуть, єдиний, який немає де взяти. Він обмежений по своїй суті. Мені шкода не мати можливості використовувати його максимально ефективно. Велика кількість свят і пов’язаних із ними вихідних, безперечно, впливає на продуктивність праці, адже вона — похідна часу».

Джерело фото: з особистого архіву Вадима Арістова
Джерело фото: з особистого архіву Вадима Арістова

Цікаво, що в Ізраїлі переддень свята також може бути вихідним, а от у Фінляндії, навіть якщо офіційна святкова дата припадає на суботу чи неділю, вона не переноситься, як у нас.

Україна в цьому відношенні більш винахідлива: в 2017-му у нас знову буде кілька коротких «канікул». 4 дні святкуватимемо з нагоди Дня Перемоги (6-9 травня) і стільки ж — з нагоди Дня незалежності (24-27 серпня). Щоправда, за це традиційно доведеться відпрацювати 2 суботи.


Олександр Сухнацький, директор рекрутингової компанії AgriPersonnel: «Фактично вихідних у нас більше, ніж у календарі. На загальний річний результат впливають не тільки свята, а й пов’язані з ними переноси. Суботи, у які ми «нібито» відпрацьовуємо якийсь додатковий вихідний, взагалі неефективні: вони йдуть або як скорочений день, або люди працюють розслаблено. Мені здається, що ефективність цього відпрацювання — до 30%. Фактично ми маємо різдвяні і травневі канікули. Усі заздалегідь планують свій відпочинок. Працювати в цей час неефективно, бо більшість клієнтів чи постачальників не працюють. Відзначання Дня солідарності трудящих вихідним днем викликає особливий подив».

Сергій Кравчук, генеральний директор «Галс Агро»: «Скорочувати кількість свят ніхто не буде, не вистачало нам ще невдоволення у цьому напрямі. Досить обіцянок, що стосуються зростання економіки, безвізових режимів, ЄС та інших «фантиків». Кожен сектор економіки самостійно вирішує питання, що стосуються свят. Адже народ в нас загалом відповідальний та розуміє: якщо треба попрацювати — значить, треба».

Джерело фото: з особистого архіву Сергія Кравчука
Джерело фото: з особистого архіву Сергія Кравчука

Михайло Мельник, партнер компанії Deloitte: «Продуктивність праці зворотно пропорційна тривалості робочого часу, й іноді цінується такий робочий час менше, коли його вдосталь. Продуктивність компанії взагалі мало залежить від завзятості працівників: вона зростає завдяки інвестиціям у технології та бізнес-процесам, а правильний та ефективний бізнес-процес має працювати 24/7».

Отже, тим, кому не до праці, побажаємо веселих свят. А тим, хто вважає, що нам нема коли витрачати стільки часу на таку кількість святкових приводів, зичимо стійкості та терпіння. З наступаючими! 


Примітка: дані, скільки свят мають в інших країнах, взяті з Dengi.ua, The-village.ru, Pikabu.ru, Mandruy.com


Валентина Ковальчук, AgroPortal.ua