Перезавантаження, або Що допомагає аграріям відволіктися від роботи?

13 серпня 2016, 07:30 5349

Традиційно вважається, що саме сонячне, спекотне літо — це сезон відпусток, коли з почуттям виконаного обов'язку можна нарешті розслабитися і відсторонитися від робочої метушні. Але для аграріїв в цей час настає по-справжньому «спекотна» у всіх сенсах слова пора.

Чи вдається їм відпочити, побувати у відпустці і взагалі якось відволіктися від роботи в такий напружений період? Наскільки сумісні (або несумісні) один з одним літня відпустка і аграрії — AgroPortal.ua дізнавався в учасників ринку.


Олексій Гузій, генеральний директор АПК «Успіх»

Джерело фото: з особистого архіву Олексія Гузія
Джерело фото: з особистого архіву Олексія Гузія

Дійсно, літо для нас — найгарячіша пора, тому що починається збирання врожаю, а слідом за ним —  робота з підготовки ґрунту під нову посівну. У кращому випадку це тепер до кінця листопада, тому відпочинок чекає на нас не раніше грудня.

Однак у цей період ми все ж знаходимо час для активного відпочинку. Наприклад, нещодавно зайняли перше місце в чемпіонаті з пляжного волейболу. Так що можемо і працювати, але в той же час можемо і відпочивати.


Петро Гадз, голова наглядової ради ТОВ «Бучачагрохлібпром»

Кожна людина має право на працю і на відпочинок. Звичайно, всі одночасно не можуть піти у відпустку, тому є планування. Той, хто працює на комбайні, не має можливості розслабитися в розпал жнив. Не до відпустки і водіям, які возять зерно. Але кожен з них має право відпочити, тому що вони щорічно виконують одну і ту ж роботу. Люди протягом усього року йдуть у відпустку, але ми ретельно плануємо, хто коли.

Час для відпочинку можна виділити до жнив і протягом днів 10 після них. Адже є ранні зернові, а є пізні — наприклад, кукурудза, плюс до всього соняшник, соя, буряк. Жнива починаються приблизно 1 липня і закінчуються 1 листопада. Влітку, після ранніх зернових, є час приблизно з 15 до 25 серпня. Але керівники заздалегідь не планують відпочинок. Є якесь «вікно» — подзвонив, купив квиток і поїхав. У цьому році є чимало пропозицій відпочити, але я поки не вирішив, що виберу.


Сергій Гринь, генеральний директор ТОВ «Українська Медова Група»

Ми починаємо збирати акацієвий мед у травні, а основний збір припадає на період, коли цвіте соняшник — це липень і серпень. У червні є пауза, саме в цей час співробітники компанії планують відпустки.

Мені з сім'єю вдалося в цьому році на кілька днів з'їздити за кордон.


Кирило Сахно, виконавчий директор китайсько-української агрокомпанії «Фанда»

Джерело фото: Кирило Сахно // Facebook
Джерело фото: Кирило Сахно // Facebook

Аграрії, які трудяться на полях, відпочивають переважно взимку. Я у відпустці не був багато років, оскільки виїхати надовго не дозволяють робочі справи. До того ж, я багато їжджу в відрядження по всьому світу, тому вибрати час для відпустки в звичному розумінні цього слова не вдається. Однак у мене є правило, якого я намагаюся дотримуватися: вихідні — це вихідні. Їх я проводжу в сімейному колі, відпочиваючи від трудових буднів.


Дмитро Огньов, власник фермерського господарства «Меринос-Захід»

Джерело фото: agroprod.biz
Джерело фото: agroprod.biz

У серпні аграрії навряд чи відпочивають. Якщо і є можливість для літнього відпочинку, то це, скоріше, червень — таке собі міжсезоння, коли дозволяєш собі на тиждень кудись вибратися. А ось з середини липня і приблизно до кінця вересня — пора жнив, заготівлі кормів. У цей період вкрай складно кудись виїхати.

Мені вдалося відпочити саме в середині червня. Ми з сім'єю зазвичай і плануємо на цей час, вже кілька років намагаємося відпочивати в один і той же період. Коли часу мало, намагаємося відпочивати недалеко, наприклад, в Одесі чи Карпатах — ми ж знаходимося в Прикарпатті, в 4-5 км від гір (ферма «Меринос-Захід» розташована в Дрогобицькому районі Львівської області — Ред.). Коли у нас є проміжки в 2-3 дні, шукаємо можливість виїхати в Карпати. Наші співробітники мають право відпочивати як взимку, так і влітку. Вони не можуть йти у відпустки масово, але завжди хтось один має таку можливість. 


Артур Рисін, генеральний директор агрокорпорації «Степова»

Джерело фото: з особистого архіву Артура Рисіна
Джерело фото: з особистого архіву Артура Рисіна

У травні, перед збиранням врожаю, ми намагаємося планувати відпочинок. Є зовсім невелике затишшя в першій декаді серпня, до збирання врожаю у вересні. Улюблена справа вимагає сил і натхнення до роботи, тому намагаємося не забувати про відпочинок.

У мене велика родина. Велике задоволення спостерігати за дітьми на морі. Розслабитися і бути в хорошій формі мені допомагає спорт, а відволіктися від метушні буднів — полювання, традиційні чоловічі заняття.


Сергій Мазін, генеральний директор KSG Agro

Літо для аграріїв — спекотна пора. Графік польових робіт не залишає можливостей для активного відпочинку. Завершуємо збирання ранніх зернових, попереду — посів ранніх озимих культур.

Незважаючи на нагромадження справ і щільну зайнятість в цих процесах, планую в паузі між ними в серпні ненадовго вирватися в сонячну Грузію. В ході поїздки планую поєднати корисне з приємним — поспілкуватися з нашими грузинськими партнерами — покупцями свинини в Тбілісі і кілька днів провести на пляжах Батумі.


Василь Коцупір, директор ПП «Західний Буг»

Джерело фото: Василь Коцупір // Facebook
Джерело фото: Василь Коцупір // Facebook

Час для відпочинку є до 1 липня, після чого стартують жнива. У цей період ми не відпочиваємо, працюємо 7 днів на тиждень. 15 серпня жнива закінчуються, і до 1 вересня ми знову можемо дозволити собі трохи розслабитися. Потім знову починається напружений період: копаємо буряки, сіємо... І так — майже до Нового року.

Цього літа поки було не до відпочинку: наша компанія розширювалася, було багато нетипових завдань. Сподіваюся, після 15 серпня все ж буде 1-2 вільних тижні, коли можна буде поїхати відпочивати. Зараз робота налагоджена, все під контролем, нестандартних ситуацій виникнути не повинно, але розслаблятися ще рано — від форс-мажорів ніхто не застрахований. Наші працівники не йдуть зараз у відпустки, та й керівникові не годиться засмагати на морі, коли всі трудяться в посиленому режимі, я — за солідарність. 


Валентина Ковальчук, AgroPortal.ua