25х25: що змінилося в АПК за роки незалежності?

24 серпня 2016, 03:00 6406

Сьогодні, 24 серпня 2016 року, Україна святкує 25-ту річницю своєї Незалежності. Весь цей час цеглинка за цеглинкою наша країна будувала нові виробництва, розвивалася і вирощувала більше врожаїв.

AgroPortal.ua поцікавився у 25 учасників ринку*, що для кожного з них означає «незалежність», а також попросив назвати основне досягнення в агропромисловому комплексі України за 25 років.

З Днем Незалежності, дорогі читачі!

*************************

 

Незалежність асоціюється у мене з незалежною Україною: сильною, соборною та самостійною. Серед аграрних досягнень хочу виділити великі врожаї, те, що АПК забезпечує найбільшу частку ВВП країни, а також великі надходження до бюджету за рахунок експорту. 

*************************

Незалежність дозволяє людині робити те, що вона вважає за потрібне, дає можливість будувати плани на майбутнє та в подальшому ними керувати. І хоча на сьогодні в Україні процес побудови незалежної держави не до кінця завершено, незалежність дала можливість заробляти гроші і розвивати аграрний сектор нашої країни.

************************* 

Джерело фото: nikvesti.com
Джерело фото: nikvesti.com

25 років тому ніхто не знав, що є така країна —  Україна. У перші роки незалежності, коли я їздив в Європу налагоджувати економічні зв’язки, потрібно було пояснювати, де наша країна знаходиться. Тепер світ точно знає, що таке Україна, а після Революції Гідності усі розуміють, що ми вільна країна, яка бореться за свою Незалежність. Ми заслуговуємо бути на рівні кращих країн світу.

У радянські часи в АПК неприпустимою була ініціатива, будь-які ринкові відносини. За роки незалежності ми створили феномен України, як ринкової країни. Можливість для самореалізації у вільних ринкових умовах вважаю основним досягненням в АПК України. Упевнений, що сьогодні є всі передумови для того, щоб Україна стала кращою аграрною країною в світі.

************************* 

Незалежність — це можливість для кожного максимально себе реалізувати без будь-яких зовнішніх обмежень. За 25 років незалежності аграрний сектор здобув статус міжнародного лідера та надійного партнера. Одночасно продовжує бути «сільським батьком», активно розвиваючи сільські території та дбати про добробут громад. Найбільше досягнення — це те, що ми є стабільним та надійним експортно-орієнтованим гравцем на більшості міжнародних ринків.

*************************

Для мене незалежність — це, в першу чергу, свобода: свобода мислення, свобода самореалізації, право на власну думку та її висловлення. Нам, громадянам України, важливо зберігати це надбання і надалі розвивати повагу до кожної людини.

Щодо основного досягнення АПК України за 25 років незалежності — це створення самого АПК, який вносить дуже значний вклад в економіку держави і має гарні перспективи зростання, що і є домашнім завданням аграріїв України на майбутнє.

Вітаю всіх українців з Днем Незалежності!

************************* 

Незалежність — поняття відносне, кожен від чогось чи від когось залежний в певній мірі. Мені більше подобається поняття «свобода». Але українці так довго боролися за свою свободу, що тепер, коли ми вільні, достеменно не знаємо, що нам робити, як будувати своє суспільство. Поодинці кожен знає, а колективної узгодженої розумної думки не маємо.

В АПК найбільше досягнення — поступовий перехід від колгоспу до аграрного бізнесу.

************************* 

Для мене незалежність України — це можливість народу самостійно визначати рух розвитку країни на майбутнє. Але, насправді, ми тільки вчимося бути незалежними хоча і святкуємо 25-річчя нашої країни. Ми тільки розпочали будувати сильну політичну державу з міцною економічною базою.

Головне досягнення агропромислового комплексу за минулі 25 років — розпаювання земель колективної власності (рішенням тодішнього Президента Леоніда Кучми) 1999-2000 рр. і початок рентних відносин. І хоча розпаювання так і не завершилось повноцінною земельною реформою і створенням земельного кодексу, який би захистив селянина, все ж таки, це поклало основу приватної власності і стало правовою базою саме ринкових відносин на селі.

Завдяки розпаюванню земель розпочалось активне створення аграрних кооперативів та підприємств, часткове переоснащення технічного парку, що стимулювало розвиток вітчизняного сільгоспмашинобудування, активізувався розвиток банківської сфери у напрямку кредитування аграріїв, почали активно будуватись зерносховища. І якби не криза в 2008 та 2014 рр.,  на сьогодні ми б мали сильну аграрну галузь. Хоча і до сьогодні питання введення в правовий ринок сімейних фермерських господарств не вирішене.

************************* 

Джерело фото: landlord.ua
Джерело фото: landlord.ua 

Незалежність — це, насамперед, велика відповідальність. Потрібно бути сильним, робити усе, щоб твоя присутність у світі завжди сприймалася позитивно, щоб тебе шанували. Що стосується найбільшого досягнення в агропромисловому комплексі за 25 років незалежності, то варто виокремити, що наша країна стала другим у світі експортером зернових після США. Ми і далі впевнено рухаємося у цьому напрямку, тому, думаю, що позиції не здамо.

************************* 

Джерело фото: nv.ua
Джерело фото: nv.ua

Я волелюбна людина і для мене незалежність — це, перш за все, свобода. Основне досягнення агропромислового комплексу України — це те, що він відбувся, як галузь, в якій створено дійсно конкурентне середовище і виникла велика кількість якісних компаній.

************************* 

Незалежність — це коли держава забезпечує всі свої потреби: економічні соціальні, цілісність, благополуччя та мир. Але це можливо лише при збалансованому розвитку економіки, правильно розставлених пріоритетах і патріотично налаштованому народові, який не лише «вигуками», а працею і справами доводить свій патріотизм. Ось така повинна бути незалежність. Коли  наведемо лад у своєму домі, тоді нас скрізь поважатимуть.

За останні 10 років прийняті відповідні норми закону, зокрема зменшення податкового тиску, які дали можливість сільському господарству розвиватися.

*************************

Джерело фото: landlord.ua
Джерело фото: landlord.ua

Мотив незалежності має бути у кожного, адже незалежність — це основний принцип існування людини, компанії, держави загалом. Я гордий, що Україна уже 25 років незалежна, адже українці варті того, щоб бути незалежною нацією.

Що стосується основних досягнень в АПК, то, насамперед, це ліквідація колгоспів та перехід до нових сільськогосподарських утворень. По-друге, 10 років тому з виходом на зовнішні ринки запозичень та початку співпраці агрокомпаній з Міжнародною фінансовою корпорацією та Європейським банком реконструкції і розвитку фактично відбувся перехід на прозору та зрозумілу бізнес-основу ведення сільського господарства, сектор повністю розстався з радянськими принципами в управлінні підприємствами.

*************************

 

Важко виділити лише одну перемогу в історії одного з найбільш потужних агропромислових комплексів у світі. Крім того, я впевнений, що головні рекорди у українських аграріїв ще попереду. Найкраще характеризує основні досягнення в сільському господарстві та є їх сумарним еквівалентом цифра в понад $12 млрд експортної виручки, яку приніс український АПК за підсумками 2015 р. Цей стабільно зростаючий показник та, загалом, те ключове місце, яке займає Україна на світовому ринку продовольства, є однією з основних складових нашої незалежності та її незаперечною гарантією.

*************************

Це свято відродження та незалежності української нації та держави Україна. Наша незалежність — це постійна щоденна боротьба: політична, економічна, військова. І зустрічаючи 25 річницю Незалежності України, ми розуміємо її важливість та дорогу ціну. І я вірю, що в наших силах та можливостях, наступні ювілеї святкувати в мирній, незалежній та економічно процвітаючій Україні.

За 25 років сільське господарство України та виробництво агропродукції пройшло період від повного занепаду до сучасного і конкурентного в світовому середовищі напрямку. На сьогодні ми можемо з упевненістю говорити про самодостатність забезпечення українського ринку власними та якісними продуктами харчування, ефективні технології (агрономічні, технічні, ICT), потужний експортний потенціал як сировини, так і готової продукції (і не тільки зернової групи, історія якої складає більше 25 років), професійні кадри. Це також і різноманіття сучасних форм господарювання і об'єднань: фермерів, середнього розміру підприємств, великих вертикально інтегрованих аграрних компаній, кооперативів.

Звичайно, нам потрібно ще багато зробити, але міцний фундамент закладено і вже рух буде тільки вперед. Ми — українці, і наш основний і найцінніший ресурс є земля, яка при нашому розумному ставленні ще багато століть буде основою продовольчої безпеки, економічного розвитку України та лідерства на світових ринках продуктів харчування.

*************************

Джерело фото: Радіо Свобода
Джерело фото: Радіо Свобода

Незалежність України — це не якийсь стан чи статус, це процес змін, еволюцій та революцій, які мають зробити нашу країну такою, про яку мріяли багато поколінь. Для мого покоління незалежність відкрила можливості, не чекаючи пенсії, брати участь у справах своєї країни і впливати на рішення, які визначають економіку, якість внутрішньої політики, зовнішній курс. І якщо вже такі можливості відкрилися, а це сталося не само собою, то вибору долучатися до цього процесу чи ні — немає. Це не вибір бути кимось — це вибір бути відповідальним перед своєю країною.

За 25 років аграрна галузь зробила величезний економічний стрибок. Отримавши часткові реформи і так і не отримавши повноцінний ринок землі, аграрний бізнес досяг результату — повернув Україні її лідерські позиції на світових аграрних ринках. Це не тільки економічний результат у валютній виручці від експортерів або сотнях тисяч працівників в українських селах. Це реальний внесок у незалежність України, в її міжнародну репутацію й економічну самодостатність.

*************************

Для мене незалежність — це можливість зберегти українську культуру, мову, волелюбність народу, самостійність у прийнятті рішень за подальший розвиток країни та відповідальність за ці рішення.

Щодо здобутків за роки незалежності — це повний перехід на ринковий тип відносин в АПК. По-друге, надзвичайна підприємливість наших виробників, трейдерів та постачальників матеріально-технічних ресурсів, що нівелювала незграбність аграрної політики. Також можна виокремити переорієнтацію експортних потоків з Росії на інші країни світу протягом останніх 2-х років.

*************************

Джерело фото: facebook.com//Stanislav Nikolaenko
Джерело фото: facebook.com//Stanislav Nikolaenko

Я не буду оригінальним у визначенні слова «незалежність», для мене це перш за все народження нашої держави, це період її становлення, і наступний найближчий етап — розвитку. По-різному її сприйняли, багато людей просто не розуміли, що сталося, дехто сприйняв як даність, але з часом все більше людей зрозуміли суть незалежності.

Щодо досягнень, то ми бачимо, що сьогодні збільшується і урожайність, і експортний потенціал України, зроблені серйозні кроки в виведені нових сортів різних культур, порід тварин, тобто зростає інтенсивність сільського господарства.

*************************

Джерело фото: biz.nv.ua
Джерело фото: biz.nv.ua

Я, мабуть не буду оригінальна, але незалежність починається в думках. Тільки вільна людина може розбудувати незалежну, сильну, демократичну державу. Українці саме такі!

Дозволю собі виокремити не одну подію, а скоріш вектор розвитку. Пам'ятаєте як казав Руссо: «Торгівля створює багатство, але сільське господарство забезпечує волю». Так от сьогодні Україна експортує продукцію у більш, ніж 190 країн світу. А це означає, що українські виробники довели якість і безпечність вітчизняної продукції. Переорієнтація ринків збуту, зокрема і на ЄС, — це важливий крок і для незалежності нашої держави, і для зміцнення її позицій на міжнародній арені. Маю честь відзначити, що особисто брала участь у цих процесах.

*************************

Незалежність — це можливість всієї української великої нації до самореалізації. 600 років покоління українців боролися за те, щоб ми стали незалежними і в 1991 р. ми ними стали в таких кордонах, в яких Україна до того не існувала, тобто в найбільших і найширших. Перед нами постало питання: як з країни побудувати державу. Тому це момент самореалізації багатьох людей, які сьогодні працюють в нашій прекрасній країні.

Ми повністю змінили колишнє сільське господарство колгоспно-радгоспної системи, перетворивши його на потужний світовий аграрний бізнес, тобто ми змінили суспільно-економічну формацію, і в результаті стали одним з найбільших гравців на світовому агроринку: ми стали другим експортером зерна, першим виробником олії, третім виробником меду та ін. Але перед нами стоїть не менш важливе завдання — перетворити галузь із сировинної в переробну, змінивши всю економіку країни.

*************************

Джерело фото: latifundist.com
Джерело фото: latifundist.com

Незалежність — це свобода особистості, а держава — це, перш за все, люди. У нас дві великі цінності — земля і люди. І якщо громадянин забезпечений усіма необхідними умовами для життя, вільний в своєму виборі і самодостатній — це і є основи безпеки держави. З огляду на світову тенденцію до глобалізації, звичайно ж, не можна бути повністю незалежними. Але, щоб бути максимально незалежним, наскільки це можливо — потрібно бути ідеально чесним. Тобто, якщо в керівництві країни будуть чесні люди, то вони зможуть утримати незалежність країни. Якщо ж це в більшій мірі корупціонери, то це може привести тільки до негативних наслідків. Найбільше досягнення в аграрній галузі України за 25 років — це те, що більшістю сільгоспугідь в країні володіють громадяни України. Але як і раніше існує велика небезпека втратити ці землі.

*************************

Джерело фото: agropolit.com
Джерело фото: agropolit.com

Незалежність — це зміни життя для людини, яка почуває себе гідною на цій землі, а сам факт проголошення незалежності — це була дорога до успіху. Але чи здійснилася вона так, як ми це тоді бачили? — Ні.

Але все ж результати є. Сьогодні 5 млн га землі знаходяться в руках фермера і це шлях, по якому рухаються більшість країн. Звичайно, у нас відбулися структурні зміни: за чверть століття ми пройшли трансформацію від радянських сільгоспів.

*************************

Незалежність для мене — це нація, сильне громадянське суспільство, збережена державність і наші діти, які можуть вільно мріяти і вільно обирати свій шлях у житті. 

Найбільше досягнення АПК за ці 25 років — це те, що наш аграрний сектор сьогодні це таке собі круте поєднання. З одного боку, він став втіленням тих позитивних, традиційних рис, що притаманні українцям: працьовитості, впертості і завзятості у досягненні мрій, старанності. А з іншого боку, останнім часом сільське господарство — це «мотор», приклад іншим галузям, осереддя нових бізнес-ідей, IT-рішень і стартапів, один з секторів, що найбільш динамічно розвиваються, модернізуються і стають все більш «європейськими»

*************************

Для мене особисто незалежність та її здобуття у 1991 р. — це перш за все народження України як держави, за існування якої сотні років боролися наші діди та прадіди, тисячі загиблих героїв, яким так і не судилося побачити свої мрії наяву. А також це шанс, який історія дала нашому поколінню на побудову тієї держави, про яку мріяли наші пращури та яку будуть любити і якою будуть гордитися наші нащадки.

Можна однозначно стверджувати, що головним досягненням аграрного сектору за 25 років є те, що він першим з усіх секторів економіки України знайшов місце та успішно закріпився на глобальній економічній карті світу. І як би не відносились до сучасної ролі аграрного сектору в економіці, але особисто я переконаний, що саме завдяки сьогоднішнім та майбутнім успіхам та напрацюванням аграрного сектору Україна зможе трансформувати економіку та здійснити власну четверту промислову революцію.

*************************

Незалежність — це можливість вибирати свій шлях, незважаючи на зовнішні фактори і впливи третіх сторін. Найбільший прояв незалежності країни — це вільний вибір свого політично курсу, що ми українці і зробили.

Найбільше досягнення в АПК — це те, що ми від двовекторної політики перейшли на одновекторну, визначилися зі своїм зовнішньоекономічним і політичним курсом. Це сталося буквально за останні два роки. Нарешті відбулася повна відмова від радянського спадку і вибір правильного курсу розвитку. На це пішло багато років і сил.

*************************

Джерело фото: vremya.eu
Джерело фото: vremya.eu

Незалежність держави — це і є незалежність кожної людини. Можливість мати і висловлювати власну думку, право на голос, жити в країні, де існують гідні системи навчання, медицина, оподаткування та ін. Де кожна людина має можливість жити вільно, так, як вона цього хоче. Високі технологічні досягнення — найкращі досягнення за 25 років в АПК України. Також змінився і менталітет, в тому числі керівництва. Тому, я думаю, в українського сільського господарства гарне майбутнє.

*************************

Незалежність — це величезні можливості для українського народу. Разом з настанням незалежності перед нами відкрилися потенційні можливості. І переоцінити цю даність просто неможливо.

Одним із досягнень можна вважати проведену підготовчу роботу для впровадження необхідних реформ, до яких ми, нажаль, ще не приступили. Але зараз зібралася молода команда — це аграрні діячі нової генерації, які були виховані вже у роки незалежності. І перед нами постає важливе випробування — впровадження цих реформ в інтересах українського народу. 


Алла Стрижеус, Наталія Помянська, AgroPortal.ua


*Усі спікери розміщені в алфавітному порядку, за першою літерою прізвища.