Рада ухвалила закон про сільгоспкооперацію

21 липня 2020, 16:50 3120

Верховна Рада України сьогодні, 21 липня 2020 р., ухвалила в цілому законопроект «Про сільськогосподарську кооперацію» (№0856).

Про це йдеться у повідомленні парламенту.

«Законом передбачається відмова від жорсткого поділу сільськогосподарських кооперативів за типами на виробничі та обслуговуючі, надаючи членам (засновникам) сільськогосподарського кооперативу самостійно обирати види діяльності: виробничий, обслуговуючий, переробний чи багатофункціональний, а також форму діяльності — з метою чи без мети одержання прибутку. Відповідно пропонується перехід до єдиної організаційно-правової форми — сільськогосподарський кооператив», — йдеться у повідомленні парламенту.

При цьому передбачається поступовий перехід існуючих сільськогосподарських кооперативів до нової єдиної форми. Передбачено, що СВК, СОК та кооперативні об'єднання СОК, утворені до набрання чинності цим законом, зберігають всі права та обов'язки, які вони мали на момент набрання чинності цим законом, до моменту їх перереєстрації, але не більше як 3 роки.

Протягом цих трьох років ці СВК, СОК, а також кооперативні об'єднання СОК мають бути перереєстровані, відповідно у сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об'єднання.

Законом передбачено можливість утворення сільськогосподарського кооперативу, який здійснюватиме свою діяльність без мети одержання прибутку (з поширенням на нього обмежень щодо виду діяльності, операцій з не членами та переходу права власності, які сьогодні існують для сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів).

Статутом сільськогосподарського кооперативу, який діє з метою одержання прибутку, також може бути передбачено обов'язкову трудову участь у діяльності сільськогосподарського кооперативу його членів — фізичних осіб (як це передбачено для сільськогосподарських виробничих кооперативів).

Закон також передбачає можливість утворення і діяльності сільськогосподарських кооперативних об'єднань — так званих кооперативів другого рівня, які є поширеними у світі. При цьому, для сільськогосподарських кооперативів (сільськогосподарських кооперативних об'єднань) зберігається й право засновувати та бути членами у кооперативних об'єднаннях, що утворюються відповідно до закону України «Про кооперацію».

Закон запроваджує можливість прийняття рішень сільськогосподарським кооперативом з урахуванням додаткової кількості голосів членів, пропорційної до їх участі в господарській діяльності такого кооперативу (практика, яка існує в більшості держав-членів ЄС), зберігаючи при цьому принцип демократичності в управлінні кооперативом.

Законом оптимізовано систему прийняття рішень загальними зборами кооперативу.

Законом чітко визначені повноваження органів управління сільськогосподарським кооперативом, вимоги до статуту та правил внутрішньогосподарської діяльності, права та обов'язки членів сільськогосподарського кооперативу.