Україну чекає соєвий бум. Чи вистачить насіння та чи втримається ціна

18 березня 2024, 05:48 11527

За офіційними даними Мінагрополітики за 2023 рік, обсяг зібраного врожаю сої став рекордним і склав майже 4,8 тис. т. За оцінкою «УкрАгроКонсалт», посівні площі сої в сезоні 2024/2025 будуть збільшені: якщо поточного сезону культура була посіяна на площі 2 млн га, то у новому очікують на розширення до 2,2-2,3 млн га.

У асоціація «Дунайська Соя» відзначають, що минулого року соя була однією з найпривабливіших культур в Україні завдяки нижчій собівартості вирощування, як результат — рекордні 1,8 млн га. Ринкові аналітики асоціації цьогоріч прогнозують збільшення площ під соєю в Україні на 21% — до 2,2 млн га.

За словами виконавчого та регіонального директора у Східній Європі, асоціації «Дунайська Соя» Володимира Пугачова, рекордні площі під соєю очікуються і в ЄС цього сезону. Країни Європейського Союзу планують збільшити площі під соєю на 10% завдяки низці чинників, як-от відносно високі ціни на сою, зростаючий попит на рослинні протеїни та стимули внутрішньої політики ЄС. 

Насіннєві компанії: попит на якісне насіння перевищує пропозицію

Постачальники насіннєвого матеріалу відзначають зростання запитів на насіння сої. Керівник відділу розвитку олійних культур в Україні компанії Lidea Україна Дмитро Нерода розповів, що поточного сезону немає дефіциту, скоріше, є профіцит насіння ярих культур. Але на сою підвищений попит, і все наявне у компанії насіння вже продано.

Розрахунок маржі на початок лютого свідчить про те, що соя є однією з найбільш прибуткових культур, додає керівник відділу КАМ RAGT SEMENCES – UKRAINE Володимир Мокрієнко. За його словами, наразі забезпеченість насінням сої (сорти 1-3 репродукції) становить 70%.

Вже існує дефіцит якісного та сертифікованого насіння високих репродукцій, продовжує директорка з виробництва ТОВ «ЗААТБАУ ПРОБСТДОРФЕР УКРАЇНА» Іванна Скорик. Насіння ж низьких репродукцій може призвести до зниження потенціалу врожайності попри зростання загальних площ під культурою. 

З огляду на збільшення запиту товаровиробника та очікуване зростання площ під соєю 2024 року порівняно з сезоном-2023 приблизно на 25%, вже наперед можна говорити про дефіцит саме якісного та елітного насіння, відзначає виконавча директорка Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко.

Вибираючи насіння, фермери цікавляться характеристиками сорту та якістю посівного матеріалу, ціною та типом технології. Переважно купується насіння сої 1-ї репродукції в насіннєвих господарствах, що розмножують насіння з еліти. Частину насіння еліти купують для власних потреб у насіннєвих компаній або ж через дистриб'юторів (близько 30%).

У асоціації «Дунайська Соя», відзначають, що вітчизняні та іноземні насіннєві компанії мають усі можливості для забезпечення ринку якісним насінням сої. Поступово агровиробники переходять на використання високоякісного насіння сої, завдяки чому збільшується врожайність, наприклад, на 17% минулого сезону (26,5 ц/га 2023 року проти 22,6 ц/га 2022 року).

«І надалі обмежуючим чинником є брак обігових коштів, особливо в малих фермерів, для купівлі оригінального сертифікованого насіння сої. Нерідко фермери купують насіння невідомого походження 3-ї чи більше репродукції, яке контаміноване ГМО. Як результат — суттєво менші врожаї та погіршення скрутного економічного становища підприємства. Для виправлення ситуації 2023 року ми запустили проєкт компенсації вартості оригінального сертифікованого насіння сої — саме для малих фермерів. Це приватна ініціатива нашої асоціації, покликана нівелювати різницю вартості якісного та «сірого» насіння», — розповідає Володимир Пугачов.

Він додає, у минулому році у цьому проєкті взяли участь понад 30 фермерів. Цьогоріч в асоціації продовжили «Проєкт підтримки малих фермерів, які вирощують сою». Подати документи вже можна буде з 1 квітня.

Топ-10 виробників насіння сої

За даними Насіннєвої асоціації України, в країні є близько 40 виробників насіння сої.

До топ-10 входять:

  • ТОВ «Прогрейн Укр»
  • ТОВ «А.Т.К.»
  • ТОВ «ФАСТІВ АГРО»
  • ТОВ «Україна»
  • ТОВ «Лан-Агро»
  • ПАП «Агропродсервіс»
  • ПП «Західний Буг»
  • ПП «Аграрна компанія 2004»
  • ТОВ «БАХМАЧ АГРО»
  • ТОВ «Агро-Форте».

Оцінити загальну кількість виробників насіння сої у межах внутрішнього ринку складно через його дещо неформальний статус. Визначити обсяги вирощування генетично модифікованої сої можна непрямими методами: аналізуючи запити в інтернеті, рекламу таких сортів тощо.

В Україні спостерігається популярність нелегальних ГМ-технологій 

В Україні заготовлені значні площі під ГМ-сою. Адже складно не спокуситися простотою цієї технології, відносно низькою закупівельною ціною, коментує Сюзанна Григоренко: «Це несе ризики як щодо отримання результату, оскільки таке насіння йде без необхідних супровідних документів, так і з огляду на досить вартісний обробіток. Наприклад, лише одного гліфосату потрібно до 9 л, це без урахування інших ЗЗР».

Деякі аграрії аргументують вибір ГМ-сої такими факторами як необхідність зачищення полів після високої забур‘яненості чи «незручних» попередників — соняшнику, стійкого до трибенурон-метилу чи імідазолінонів. Про популярність нелегальних ГМ-технологій говорять і представники Lidea та RAGT SEMENCES – UKRAINE: частка ГМ-насіння сої в Україні складає близько 40-50%.

Проте виробники спостерігають і зростання попиту на не-ГМ насіння. Оскільки кінцева вартість товарної сої вища, а також збільшується кількість якісних пропозицій на ринку, включно з так званими експрес-сортами сої (стійкої до трибенуронметилу).

Так, на думку Іванни Скорик, не-ГМ сою обирають переважно виробники з високою культурою землеробства, напрацьованими елементами середніх та інтенсивних технологій і ті, хто орієнтується на отримання високих показників урожайності та якості. Також важливим фактором вибору не-ГМ сортів є врахування виробником ринку збуту, куди буде продаватися вирощений врожай, особливо за вже підписаними контрактами.

Чи зросли ціни на насіння?

За даними на грудень 2023 року, закупівельні ціни на товарну сою без ГМО на внутрішньому ринку зросли до 17-18 тис. грн/т (465-493 $/т). Зважаючи на стабільний попит на експорт і підтримку вітчизняних виробників, можна очікувати продовження зростання цін і надалі.

Учасники ринку стверджують, що ціни на насіння сої залишилися практично на рівні попереднього сезону із мінімальною волатильністю. Так, вартість елітних сортів на 1 га складає 260-300 євро без ПДВ з урахуванням роялті.

Інноваційні рішення для вирощування сої

Аграрії багатьох країн знаходяться у пошуку рішень, які б адаптували сільське господарство до змін клімату, викликаних глобальним потеплінням. Технології не стоять на місці, й на українському ринку з’явилися препарати компанії Elicit Plant, які вирішують проблеми впливу зміни клімату методом скорочення споживання води рослинами до 20%.

Хоч соя й теплолюбива культура, та в посушливі роки, які в Україні трапляються все частіше, висока температура негативно впливає на розвиток рослини та призводить до розтріскування бобів і їх обсипання. Також соя достатньо посухостійка на початку росту та значно більш вимоглива до вологи у фазі цвітіння, утворення бобів і наливу насіння. Але зі зміною клімату погодні умови змінюються, і вологи не завжди вистачає.

«Продукти Elicit Plant мають унікальну формулу на базі фітостеролів, групи рослинних молекул, які підвищують стійкість рослин до стресу, зокрема й до нестачі вологи. Ефективність використання препаратів доведена сотнями проведених досліджень та  підтверджена відгуками європейських та бразильських фермерів, де технологію Elicit Plant активно використовують не один рік», — розповідає регіональний представник Elicit Plant в Україні Жерар де Ля Саль.

За його словами, є результати і в українських аграріїв, які минулий рік працювали з інноваційним продуктом Best-a. Після застосування препарату на кукурудзі, сої, соняшнику фіксували зростання урожайності на 0,1-1 т/га залежно від культури. Препарат пом’якшує вплив посухового стресу, працює на зменшення в рослин потреби у воді та збереження урожайності.

Жерар де Ля Саль повідомив, що компанія Elicit Plant активно працює над створенням специфічного продукту для сої. Протягом двох років він має бути готовий і зареєстрований в Україні.

До того часу продукт Best-a за споживання 2 л/га уже дозволяє отримувати дуже задовільні результати, як підтверджено досвідом Бразилії. 

Жерар де Ла Саль також нагадує, що Best-a вже активно продається через дистриб'юторську мережу. Клієнтам доступна спеціальна пропозиція для сої, яка дозволяє вносити 2 л/га за кращою ціною.

Одеса та Херсон також переходять на сою

Власник ФГ «С.В.-Агро» на Полтавщині Вадим Савинський вирощує насіння сої на 100 га. Розповідає, що попит на насіння істотно зріс, і цього року його розібрали раніше, ніж зазвичай. 

«Купують і Харків, і Суми, і Запоріжжя. Одеса і Херсон теж потроху пробують вирощувати сою. Багато господарств — і великих, і дрібних — переходять на сою, оскільки прибутку з пшениці, соняшнику немає. Кукурудзи дуже багато, вона ще в полях стоїть, не всі встигли зібрати і соняшник, тож він окислився», — зазначає фермер.

Так, якщо минулі роки соняшник коштував 15-20 тис. грн/т, зараз це 10 тис. грн/т з ПДВ, 8300 грн/т — якщо продають за готівку. При цьому посівна одиниця (один мішок) коштує 8 тис. грн. 

«Виростивши три тонни, одну віддаєш на насіння, другу — на податки та виплати людям, аграрію лишається одна тонна, але з неї ще потрібно заплатити за комбайн, обробіток ґрунту, добрива. В результаті виходимо в нуль», — пояснює Вадим Савинський.

За його словами, насіння сої майже не подорожчало порівняно з минулим роком: 20-23 тис. грн/т по першій формі, по другій формі — 18 тис. грн/т.

Рекордний урожай: чи не обваляться ціни? 

Протягом 2023/24 МР ціна сої як на внутрішньому, так і на експортному ринку тримається досить упевнено, відновившись після падіння на початку сезону, коментують в «УкрАгроКонсалт». 

«У 2024/25 МР Україна гарантовано отримає рекордний урожай сої, що не може не чинити тиск на ціни. Крім того, саме ринок сої дуже чутливий до тенденцій на світовому ринку не тільки сої, але й продуктів її переробки, а також на ринку соняшникового шроту. З огляду на очікування щодо зростання врожаю сої в Південній Америці та США, це буде задавати загальний тренд на зниження цін. Суттєвим фактором підтримки може традиційно виступати погода та її вплив на прогнози врожаю», — розповідає аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва.

Навіть за умови отримання середньої урожайності врожай сої в 2024/25 МР досягне рекордної позначки — 5,7-6,1 млн т, прогнозує вона. 

«У такому разі потенційно на експорт може бути відправлено понад 60% урожаю — 3,6-3,7 млн т. В існуючих умовах на нашу користь грає не тільки попит ключових покупців — країн ЄС, Туреччини та Єгипту, які залишаться ними й у новому сезоні, але й їхня відносна територіальна близькість і можливість транспортування поза Червоним морем. Досвід останніх двох сезонів наочно демонструє важливість логістики, особливо морської, для реалізації експортного потенціалу. Відсутність заборон на імпорт з боку країн ЄС, функціонування тимчасового морського коридору наразі дозволяють розглядати досить оптимістичний сценарій на майбутній сезон», — додала Світдана Купрєєва. 

У асоціації «Дунайська Соя» зазначають, що ЄС імпортозалежний від сої та не може покрити свої потреби лише завдяки розвитку внутрішнього виробництва. Україна грає важливу роль у протеїновій безпеці Європи, а також у синергії з ЄС посилює європейські агропродовольчі системи.

«Важливим є врахування законодавчих новацій ЄС у межах Європейського зеленого курсу. Наприклад, щодо обов’язкового звітування про сталість, зокрема цільових показників скорочення викидів СО2 постачальниками, а отже і виробниками сої. Або підтвердження відсутності вирубки лісів на полях, оброблюваних фермерами. Для сої, яка відповідає вимогам ЄС (зокрема, в межах кліматичної політики), буде лишатись приваблива ціна»,  впевнений Володимир Пугачов


Світлана Цибульська, Людмила Лебідь, AgroPortal.ua