Запаслись цибулею? Перспективи ринку та ціни на овоч

25 січня 2023, 06:45 11239

Площі цибулі в ЄС у 2022 році скоротилися на 9%, відповідно, знизилося й виробництво овочу. В Україні з 46 тис. га зібрали 732 тис. т цибулі, що майже на третину менше за врожай 2021 року. Вітчизняної цибулі вже не вистачає, тож експерти прогнозують імпорт не менше 120 тис. т.

На врожайність цибулі не тільки в Україні, а на і всьому Європейському континенті значно вплинули погодні умови: посушливе літо та відсутність крапельного поливу на полях. Від посухи постраждав і найбільший експортер цибулі в Європі — Нідерланди.

У Нідерландській цибулевій асоціації виробництво цибулі в ЄС та Великій Британії оцінюють у 6,3 млн т, що є найнижчим рівнем за останні 4 роки.

«Ціна за тонну цибулі ріпчастої зі складу на початку сезону-2022 складала $200, зараз — $600. Сьогодні деякі українські підприємства, які мають контракти з великими мережами, спрогнозували дефіцит цього продукту та законтрактувались на постачання цибулі в інших країнах, підписавши контракти заздалегідь», — розповідає президент Асоціації виробників часнику України та представник нідерландської компанії з вирощування часнику та цибулі Gourmet Юліанна Мусса. 

Так, за даними Центрального статистичного управління Польщі (GUS), експорт цибулі з Польщі збільшився на 60% у 2022 році порівняно з 2021-м (+26 тис. т), а оптові ціни зросли у 2,9 раза. Насамперед експерти пояснюють це високим попитом в Україні (+23 тис. т), де через війну виробництво цибулі значно скоротилося.

За словами Юліанни Мусси, імпортували цибулю до України з Польщі за ціною 550 $/т. Зараз чекають на постачання з Єгипту, Казахстану, Нідерландів та Молдови.

Хоча нідерландські трейдери, зокрема Уільям Наннес із JP Beemsterboer Food Traders, зазначають, що сьогодні цибуля з Нідерландів дорожча, ніж у сусідніх країнах, тому попиту з боку Східної Європи поки що немає, хоча альтернативи теж обмежені.

Перспективи та ціни на цибулю у 2023 році

Як відмітила Юліанна Мусса, на сьогоднішній день українські фермери задовольняли потреби споживачів, але ціна з кожним днем йде вгору, і сьогодні в супермаркеті вартість цибулі вже сягає 30 грн/кг.

Юліанна Мусса, президент Асоціації виробників часнику України та представник нідерландської компанії Gourmet

Це не остання ціна, вона може бути більшою. Я вважаю, що у 2023 році буде рекордна ціна на цибулю, яку ми могли бачити. Також слід враховувати транспортні витрати та логістику з різних країн, починаючи з Польщі, Нідерландів, Єгипту та Казахстану. Сьогодні логістика неймовірно дорога. Тому на цей фактор потрібно зважати обов’язково.

Вона додає, що з минулої осені діє мито на імпорт цибулі в розмірі 10%, яке теж впливає на ціну. Тож якщо взяти всі фактори, то цибуля може коштувати в Україні 50 грн/кг. 

Експерти ринку також повідомляють, що ціни на цибулю в інших країнах близькі до рекордних рівнів або вже їх перевищили. Наприклад, на Філіппінах цибуля продається за ціною 13 євро/кг, тобто вже дорожча за яловичину.

Як Нідерланди досягають конкурентоспроможної собівартості у вирощуванні цибулі

Нідерланди займають лише 0,6% із 5,8 млн га під цибулею у світі. Крім того, виробництво складає 1,5% світової частки. Тим не менш, на цю маленьку європейську країну припадає 20% від загальних 9 млн т світового експорту цибулі. 

«Лише 8% від загального виробництва нідерландської цибулі продається в усьому світі. Таким чином, 92% — споживається на внутрішньому ринку», — повідомив голова правління Нідерландської цибулевої асоціації Гійсбрехт Гюнтер під час Onion Theme Day. 

З 1960-х років світова врожайність цибулі зросла з 12 до 18 т/га. Проте протягом тривалого часу Нідерланди досягали врожаїв від 30 до 45 т/га, а з 1990-х років — до 55-60 т/га. За останнє десятиліття врожайність нідерландської цибулі становила в середньому 57 т/га. Але цього року отримали лише 44,2 т/га.

Гійсбрехт Гюнтер, голова правління Нідерландської цибулевої асоціації

Загалом урожайність у Нідерландах у 2,5-3 рази вища, ніж середня по світу. Це важлива причина конкурентоспроможної собівартості. Ключовими для цього стали: селекція, точне землеробство, фертигація, зрошення та ефективна боротьба з хворобами та шкідниками.

Урожайність має залишатися високою, а витрати — обмеженими

Беручи до уваги глобальні показники імпорту та експорту, Гійсбрехт Гюнтер зазначає, що імпорт цибулі до Європи пропорційно скорочується, тоді як обсяги імпорту в Азію продовжують стрімко зростати. Західна Африка, на яку припадає близько половини експорту цибулі Нідерландів, становить менше 10% усього світового імпорту.

«Найближчими десятиліттями найбільший попит очікується в Азії та Африці, де населення зростає, відповідно і споживання. Тому Нідерланди мають можливість безперешкодно постачати достатню кількість цибулі в період, коли місцеве виробництво є недостатнім, особливо в першій половині сезону», — говорить Гійсбрехт Гюнтер.

За словами голови асоціації, є кілька передумов для конкурентоспроможної ціни на світовому ринку: «Урожайність з гектара має залишатися високою, а витрати на виробництво — обмеженими. Ми повинні продовжувати працювати над далекосяжною спеціалізацією та використовувати новітні агротехнічні засоби».

Водночас у Нідерландській цибулевій асоціації відзначають, що попередній бум на вирощування цибулі у країні цього сезону дещо знизився. Нідерландські фермери частково переключилися на вирощування картоплі та зернових культур.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua