У структурі весняної посівної переважатимуть олійні культури

26 листопада 2022, 08:00 3184

Скорочення посівних площ під озимими зерновими культурами відбувається швидшими темпами в порівнянні з ріпаком. Більш висока ціна на ріпак дозволяє компенсувати всі підвищені логістичні витрати, і ця культура стає цікавішою аграріям цього року. Та й наступна весняна посівна кампанія швидше за все буде характеризуватися збільшенням частки посівних площ під олійними культурами.

Про це йдеться у повідомленні ассоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

За попередніми оцінками, посів озимих культур відбувся на 5,4 млн га, з яких 4,4 млн га засіяли зерновими культурами (пшениця, ячмінь, жито) та 1 млн га — ріпаком. Це на 40% менше посівних площ 2021 р. до початку війни на всій території України та на 24% менше в порівнянні з посівними площами на нині підконтрольній Україні території. Скорочення відбулося нерівномірно по території України. 

На темпи скорочення впливає наближеність лінії фронту, віддаленість територій до логістичних центрів експортних відвантажень (морські порти півдня України, західні кордони України). В областях, які знаходяться близько до лінії фронту, скорочення посівних площ найбільше.

Таке значне скорочення посівних площ озимих рік до року відбулося через ряд причин, серед яких основні:

  • тимчасова окупації частини території України;
  • низька фінансова спроможність українських аграріїв через низьку ціну на більшість видів продукції рослинництва на території України;
  • відсутність впевненості щодо подальшої роботи зернового коридору та можливості здійснювати постійні експортні відвантаження.