Попри війну та блокування портів, аграрії наростили експортну виручку до 46%

24 листопада 2022, 06:45 2867

Частка продукції АПК в експортній виручці за результатами 8 місяців 2022 року, попри поточні нестабільні умови, зросла до 46%. За аналогічний період минулого року цей показник становив 36%.

Про це повідомляють в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

В УКАБ звертають увагу, що загалом за 8 місяців 2022 року Україні вдалося згенерувати експортну виручку в розмірі $29,1 млрд, що на 31% менше аналогічного періоду минулого мирного року.

«У січні 2022 року експортна виручка становила $6,0 млрд, що на 53% вище аналогічного показника попереднього року. В березні вже спостерігалося значне зменшення експортної виручки через блокування морських портів російськими військами. З серпня почалося пожвавлення завдяки роботі зернового коридору, однак воно не настільки значне, як хотілося б», — констатує аналітик УКАБ Світлана Литвин.

Низька ціна на українську аграрну продукцію в поточних умовах та необхідність українській стороні нести всі логістичні та страхові витрати стримує експорт. Але значна зацікавленість світового товариства в українській агропродукції та її кількість в Україні, що значно перевищує внутрішні потреби, залишає сектор однією з небагатьох галузей, яка продовжує генерувати валютні надходження, забезпечувати робочі місця та наповнювати податками бюджет.

За підрахунками консалтингової компанії Kyiv Strategy Consulting, агросектор України у 2021 році забезпечував 10,3% ВВП та був однією з кількох основних складових його формування. 

В Інституті економічних досліджень та політичних консультацій вважають, що частка АПК у загальній структурі ВВП за результатами 2022 року залишиться стабільною. Водночас, за їхнім прогнозом, загальний ВВП скоротиться на 32%.

Експертка інституту Олександра Бетлій обґрунтовує прогноз падіння ВВП стрімким скороченням інвестицій та негативними фінансовими результатами підприємств. За її спостереженнями, додана вартість у агросекторі падає через скорочення посівних площ та нестачу операційних коштів, зокрема на забезпечення добривами та ЗЗР.

Перший заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк вважає, що основні два фактори, які визначатимуть розвиток української економіки у найближчий період, — це війна та зовнішнє фінансування.

«Розвиток війни передбачити неможливо. Якою буде економіка України під час війни протягом року, залежить від ЗСУ та подій на фронті. Бізнес релокує підприємства. Якщо нічого не зміниться, покращуватиметься ситуація з платіжним балансом, інфляцією і навіть з ринком праці. Уже за квартал ми побачимо зовсім іншу ситуацію», — резюмує парламентарій.


Світлана Яценко, AgroPortal.ua