Сьогодні в Україні працюють 11 олійноекстракційних заводів. За добу вони переробляють 10 тис. т соняшнику, в середньому виробляється 4,5-5 тис. т олії. Більшість олійноекстракційних заводів не працюють, оскільки практично 98% олії експортувалося через порти, які сьогодні заблоковані.

Про це AgroPortal.ua повідомили в асоціації «Укроліяпром».

«Олійна галузь в Україні сьогодні зіштовхнулась із двома проблемами. Перша — логістична. Якщо зерно експортують мільйонами тонн, то олії в квітні вдалося вивезти лише 151 тис. т, а шроту — взагалі 44. Але для того, щоб завод працював, потрібно, щоб ці показники були однаковими. Якщо за добу відвантажується 30 вагонів олії та 20 — шроту, цього недостатньо»

Такий дисбаланс призводить до того, що переробка не може включитись на повну, і відповідно виробники олії не можуть купити соняшник. 

Порівняно з 2021 р. в Україні у 8 разів зменшився експорт олії, у 12 разів — експорт шроту, але при цьому в 55 разів збільшився експорт соняшнику. 

Другою проблемою, яку відмічають в асоціації «Укроліяпром», є перенасиченість внутрішнього ринку, неможливість продавати і відповідно купувати сировину в аграріїв. Все це зумовлено проблемами з логістикою. 

В асоціації по новому врожаю нині жодних прогнозів не дають, адже ще невідомо, скільки посіють і зберуть. 

Зерно, олія, овочі: скільки окупанти вкрали в аграріїв України Зерно, олія, овочі: скільки окупанти вкрали в аграріїв України

Окупанти незаконно вивезли з тимчасово окупованих територій України близько 500 тис. т зернових, десятки тисяч тонн соняшникові олії, сотні кілограмів овочів, а також вкрали в українських аграріїв с/г техніку.

Внутрішній ринок забезпечений олією не просто повністю, а в п’ятикратному обсязі, якщо брати ту олію, що в соняшнику, і відповідно ту, що зберігається на заводах. 

Цінова політика на олію сьогодні більш-менш зважена, для прикладу, «Олейна» продається по 57 грн/л. Сьогодні йде активний пошук маршрутів вивезення продукції, адже на неї в Європі нині справжній ажіотаж. 

«Нам працювати ще до 1 вересня, за цей час ще можна 1,5-2 млн т соняшнику переробити. Якщо вдасться вирішити питання зі збільшення продажів, це зменшить навантаження на аграріїв, адже у них величезні запаси соняшнику, який незрозуміло, куди подіти», — зазначили в «Укроліяпром».

В Україні залишилося близько 7 млн т соняшнику, з якого можна виготовити 3,5 млн т олії. Річне споживання в Україні становить близько 400 тис. т.

Виробники олії зазначають, що попри суттєві логістичні проблеми з вивозом готової продукції заводи працюють. Проблем із сировиною немає, адже частина переробних підприємств зупинені, тому пропозиція соняшнику перевищує попит. При цьому підприємства з виробництва олії наразі не укладають форвардні контракти з фермерами на соняшник нового врожаю.

Ажіотаж у логістиці. Блокування українських портів ставить на коліна світ Ажіотаж у логістиці. Блокування українських портів ставить на коліна світ

90 млн т зернових. Саме стільки вирощеної продукції Україна не може вивезти через блокування портів з боку росії. $170 млн. Саме стільки щодня (!) втрачає Україна через заблоковані країною-агресором порти.

У новому сезоні соняшнику буде достатньо, всі заводи, скоріш за все, не працюватимуть або ж працюватимуть не на повну потужність.

В окремих виробників є готова продукція на складах, але в нинішній ситуації частка експорту через проблеми з логістикою знизилася. І наразі  у виробників немає чіткого розуміння, що буде з ринком у новому сезоні та який обсяг продукції зможе освоїти логістика. 

При цьому гравці олійного ринку зазначають, що якщо логістична проблема не вирішиться, то соняшник і шрот будуть відносно дешевими. Заводи працюватимуть не всі, не на повну потужність і циклічно, орієнтуючись на вивіз продукції за схемою: забили ємності — зупинились — вивозять продукцію — запустились.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua

Підприємство у Вінниці взялось до випуску олії після 7 років перерви Підприємство у Вінниці взялось до випуску олії після 7 років перерви

Вінницьке підприємство «Авіс» розпочало виробництво соняшникової олії для роздрібної торгівлі.

Виробник олії та соусів евакуювався на Тернопільщину Виробник олії та соусів евакуювався на Тернопільщину

Виробник майонезу, соусів та олії ТМ «Гуляй-поле» із Запорізької області перевіз обладнання до Тернопільщини.

Мультимедіа