Розумна агрономія: як вирощує агрономів Волинь-Зерно-Продукт

22 лютого 2018, 06:56 6434

Ми приїхали до Луцька о 5:07 ранку. Розпочати о цій порі свій робочий день для головного агронома ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» Ярослава Мазуренка — не проблема. Йому 30, і він керує 14-ма дільничними агрономами. Насправді, каже, його вік тут — вище середнього. Своє середовище в цій компанії формують переважно молоді люди.

Від волинських та рівненських фермерів ми не раз чули про те, що дуже зручно та вигідно працювати з цим товариством, яке відоме своєю торговою маркою «Вілія». Гарну репутацію підтверджують і дрібні господарі з 50 гектарами, і ті, хто має кількатисячні площі. Сусіди здають свою продукцію на елеватори, склади, для переробки, знають про авторитетний зернотрейдерний підрозділ «Волинь-Зерно-Продукту».

А ще тут можна проконсультуватися із грамотними агрономами, які в курсі останніх новинок і напрямів, тож діляться технологіями. «Просто робіть, як ми», — радить Мазуренко партнерам і навіть веде на сайті компанії свою колонку — «Блог агронома». У сезон щотижня розповідає про роботи на своїх полях (бідкається, що частіше не встигає), ділиться, які препарати, під які культури вносять. «Знання — це річ, доступна усім, — говорить Ярослав. — Важливо тільки правильно пов«язати її з практикою».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Розвиток — проектами

Землі «Волинь-Зерно-Продукту» розташовані у 4-х кластерах Волинської та Рівненської областей. Вже на пам«яті головного агронома площі упродовж 7 років збільшилися з 2,7 до 22 тис. га. Власник компанії Євген Дудка називає своє дітище «холдингом навпаки». Землі під вирощування культур господарство взяло в оренду вже після того, як навчилися торгувати зерном і продуктами переробки, створили систему елеваторів, переробні потужності та автопарк.

Поступово команда чітко визначилася із стратегією: розвиває кожен напрям як окремий проект. Нині рослинництво — один з основних видів діяльності.

Ярославові Мазуренку, звісно, приємно, що очолює провідний напрям: «Така модель  бізнесу дає системність і стимули». Наприклад, щоби стати успішним, молодому амбітному спеціалісту не обов'язково підійматися в кар'єрі по вертикалі — можна заслужити авторитет у своєму проекті, де тебе оцінюють за реальним стабільним результатом. Зарплатня у такому випадку, до речі, часом може бути більшою, аніж у лінійного менеджера.

«Бути директором над директорами — це мрія радянського кар'єриста, — посміхається Ярослав. — У нас все по-іншому, бо головне  — не посада, яку ти обіймаєш, а роль, яку виконуєш. Зрештою виходимо на ключове завдання: зробити територію, де працюємо, ефективною та успішною».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Пріоритети в культурах. Балансуємо на пропорціях

Серед 11-12 культур своєї сівозміни 70% господарство віддає перевагу озимим зерновим та ріпаку. Пояснюють вибір просто: Волинь — зона довгого дня і нормального зволоження в період від березня до червня, озимі стабільно не підводять навіть у суперпосушливі роки на зразок 2015-го і 2016-го. Пшениця, яка останнім часом просіла в ціні, все одно виходить на гарний врожай і прибуток.

«Була спокуса у лісостеповій зоні частково замінити пшеницю перспективнішою в ціні кукурудзою. Але ж тоді доведеться через 2-3 роки викреслити зі структури озимий ріпак, який теж дає стабільний заробіток. Завдяки правильному позиціонуванню у сівозміні він не вимерзає. Прискіпливо вираховуємо пріоритети і пропорції. Усе взаємозалежне», — ділиться агроном.

Приблизно 10% угідь використовують під сою, 8% — під цукрові буряки. Мають ячмінь озимий і ярий, горох. Соняшник також висівають — він добре почувається на пісках під час червневих посух.

Правило захисту: влучати точно в ціль

«Добирати оптимальні засоби захисту для рослин нашим аграріям заважають дві проблеми: українська ментальність та маркетингова гіперактивність світових гігантів-виробників. І ці проблеми, на жаль, доповнюють одна одну, — визнає головний агроном «Волинь-Зерно-Продукту». — Наша людина хоче всього і побільше. Це все одно, що з машинами: давай обов'язково джипа  — громіздкого і дорогого, байдуже, що нема куди ним їздити. Маркетологи спекулюють на цих слабкостях, нав'язуючи дорогі препарати які, нібито, мають врятувати від усіх проблем.

Наше чітке правило: точкове застосування ЗЗР на конкретно визначену проблему. Приміром, точно знаю, що першою обробкою на зернових навесні мушу забрати борошнисту росу і трохи профілактично спрацювати  на септоріоз. Спрямовано доберу ДР, які в наших умовах спрацюють лікувально, а деякі — профілактично».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Не скупитися на фахові поради

Щоби відшліфувати такий підхід, господарство ще три роки тому почало користуватися порадами міжнародного консультанта, аналітика, який знайомий із випробуваннями нових діючих речовин і препаратів. За його допомогою роблять оптимальний вибір препарату, точно добирають норми.

«Приємно, що такі достатньо дорогі послуги цікавлять не тільки нас, а вже багатьох аграріїв, — задоволений Ярослав Мазуренко. — Значить, власники готові вкладати кошти у професіоналізм, який, безсумнівно, себе окуповує».

Спостережливий консультант, що має висновки із моніторингу різних регіонів, часто упереджає можливість появи нових шкодочинів.

На думку Мазуренка, цей спеціаліст теж вчиться на їхньому досвіді, аналізує інформацію, тому користь обопільна. Так, зокрема, сталося із препаратом Триатлон® українського виробника ALFA Smart Agro. Його настільки успішно застосовують у господарстві, що консультант після ретельних спостережень за результатом почав радити його й іншим своїм клієнтам.

«Якось трапилося, що препарат ALFA Smart Agro нас реально виручив у важкій ситуації, — пригадує агроном. — Розкручений препарат знаменитої фірми навесні безнадійно забив нам форсунки обприскувача, роботи зупинилися, аврал. Їхні менеджери винною зробили  нашу нібито погану воду, пропонували додатковий розчинник, що збільшувало ціну ще на $3 на 1 га. Хтось порадив простий Альфа-Прометрин — і всі проблеми зникли. Воду ніхто не міняв, вона у нас завжди однакова. Грошей на простішому продукті витратили на 20% менше. Довіряємо цій вітчизняній компанії і радо стежимо за розвитком її виробництва у Білій Церкві».

На весь свій соняшник господарство запланувало новий, але вже перевірений двокомпонентний ґрунтовий гербіцид  системної дії проти однорічних злакових Оскар Преміум®, що є прикладом нового вдалого поєднання перевірених ДР — пропізахлору та тербутилазину.

Користуємось можливістю і розпитуємо про інші вітчизняні препарати, які вже сміливо застосовує такий ретельний і вимогливий «Волинь-Зерно-Продукт». Кажуть, гарно спозиціонований по ціні і перевірений на якість інсектицид Наповал®, що поєднує ДР різних класів: імідаклоприд і альфа-циперметрин. Його беруть універсально для різних кластерів.

У господарстві не мають сумнівів, що технології з використанням продуктів ALFA Smart Agro спрацюють якісно.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Зазначають: коли виникає питання, фахову пораду може дати регіональний представник ALFA Smart Agro Ярослав Бай. «Він завжди вчасно відгукується, коли конче потрібно. Але водночас не надокучає зайвою рекламою. Для мене це важливо. Переконаний, допомога профі набагато дієвіша за цілі системи бонусів, якими намагаються заманити до партнерства інші», — ділиться Мазуренко.

Важчі ділянки вчать віртуозності

Точність вибору продуктів захисту не тільки допомагає позбутися конкретної проблеми. Це ще й інструмент роботи з рентабельністю. «Якщо сприятливі умови, скажімо, у Млинівському регіоні дозволяють застосувати дорожчий препарат, бо там пшениця дасть очікувані 8 т/га і окупить витрати, то вже у Ковелі з потенціалом у 6,5 т/га над рентабельністю треба мудрувати, шукати здешевлення, оптимальних комбінацій. На таких ділянках менеджери мусять бути гнучкішими. Агрономічні помилки там б'ють болючіше. Зате і майстерність видно краще», — розмірковує головний агроном над віртуозністю своїх підопічних.

Кадри не переманюють, а вчать

Ярослав цитує улюблений кадровий анекдот:

— Хіба не шкода, якщо ваші співробітники вивчаться, але підуть від вас?

 — Гірше, якщо вони не вивчаться і залишаться :).   

Фахівців з інших компаній «Волинь-Зерно-Продукт» принципово не переманює. Агрономів так точно вирощують самотужки. Приміром, запрошують студентів на практику, випускників, дають житло, зарплатню і випробовують. Залишають тих, хто вміє краще вчитися і систематизувати свої знання.

У міжсезоння для агрономів влаштовують справжні екзамени — професійний зріз знань. Мазуренко сам формує перелік конкретних питань. Зізнається, тестову форму не визнає, бо мусить бути впевнений, що спеціаліст точно знав правильну відповідь, а не вгадав.

«За підсумками зрізу я бачу, які саме пробіли є у спеціаліста, і раджу йому, що треба довчити. Він може це зробити, наприклад, взимку, коли є багато семінарів, конференцій тощо. У кого немає прогресу, тому дякуємо та прощаємося. З кадрами, які не вчаться, конкуренції не витримаєш».

Статистика показує, що навіть звільнені із «Волинь-Зерно-Продукту» спеціалісти потім легко знаходять собі роботу. Видно, досвід у гарній атмосфері ні для кого не минає дарма.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Технологічність — секрет успіху

Запитуємо Ярослава про плани на найближче майбутнє. Виявляється, нині господарство уніфікує свою техніку. «Зоопарк ліквідовуємо», — називає цей процес Ярослав. Позбуваються старих різнокаліберних машин, щоби привести все до чіткої системи. Скажімо, 300-сильні трактори усі замінюють на John Deer, 500-сильні — на Case. Для зернових акумулюють сівалки Horsсh, для кукурудзи — Vaderstad. На допоміжних роботах актуальними залишаються «трударі» МТЗ.

Розрахунки амортизації тут найточніші. Ярослав бере до рук калькулятор і виводить основні параметри: скільки конкретний трактор обслужить гектарів на рік, у скільки обійдуться витрати на нього і т. д.

«Ми плануємо кругообіг техніки далеко наперед, тому що загалом заряджені грати довго», — пояснює головний агроном.

Що стосується захисту рослин, то Ярослав Мазуренко ретельно стежить за тим, які нові препарати з'являються на ринку.

«Звернули увагу на новий грамініцид Кайман®  від ALFA Smart Agro — він зацікавив своєю м'якою дією на культуру. Вже замовили. Хочемо спробувати, тому що за деякими показниками нас не влаштовують ті препарати, які застосовуємо зараз. Кайман® плануємо вносити на посівах озимого ріпаку, соняшнику, сої», — зазначає головний агроном.

«Я думаю, Кайман® має всі шанси стати лідером свого сегменту у регіоні. Тому що результати, які цей двокомпонентний гербіцид показав на демополях, відмінні. Кайман® знищив вівсюг висотою 30 см буквально за 7 днів. Тобто вже через тиждень на полі не було жодного злакового бур'яна. Важливо, що одночасно з такою ефективністю Кайман® зовсім не пригнічує культури», — додає згодом Ярослав Бай, регіональний представник ALFA Smart Agro.

За його словами, «Волинь-Зерно-Продукт» — підприємство з командою найкращих агрономів:

«Взагалі, ТОЧНІСТЬ — це ключове слово для компанії «Волинь-Зерно-Продукт». А Ярослав Мазуренко професіонал щодо прийняття правильних і точних рішень. Його робота — зразковий приклад розумної агрономії».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Ірина Садова, AgroPortal.ua