Малинове дежавю. Чи варто закладати плантації?

12 січня 2022, 06:14 2144

Малина в 2021 році потішила українських фермерів гарною ціною і великим попитом. Що стало причиною такого ажіотажу, і як довго він протримається? AgroРortal.ua поцікавився у великих і дрібних виробників та експертів плодово-ягідного ринку.

Аномальний рік

2021 рік дійсно був аномальний щодо малини — за рік ціни зросли у рази, розповідає президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник.

«Те, що малина буде дорогою, було зрозуміло вже в червні-липні 2021 року. На той момент вона вже була дорожчою, ніж рік тому. В середньому це були ціни на рівні 3,5 євро/кг. Це експортна ціна в Європу на цілу заморожену малину так званого екстракласу», — розповідає Тарас Баштанник.

За його словами, в 2020 році в аналогічний період малина коштувала не більше 2,30 євро/кг. Тобто ціна фактично зросла в 1,5 рази. Далі малина почала стрімко дорожчати. Станом на початок жовтня 2021 року ціна виросла до 5-5,50 євро/кг, і попит зберігався.

Сьогодні ажіотаж помітно знизився, і спостерігається певна пауза.

propData.content.image
Тарас Баштанник

«Ціна на малину дещо знизилась, люди схаменулися, і тепер малину не так легко продати, особливо великі партії у 60-100 тонн. Всі вже забили склади малиною за тією високою ціною, що була. Думаю, що до наступного сезону малина буде досить дорогою, але попит на неї буде млявий. Такого ажіотажу, який був у вересні, вже не буде»

Причини малинового ажіотажу

«В Україні в 2021 році був не такий вже хороший врожай малини. Його не можна назвати зовсім поганим, десь на чотири з мінусом. Оскільки Україна не диктує ціни на міжнародному ринку — це наша, внутрішня причина. Але є ще і зовнішні чинники. Це і не дуже хороший врожай у Сербії та Польщі, помножений на дефіцит працівників через COVID. Плюс збільшений попит на малину з боку США і Канади, пов’язаний з проблемами всесвітніх логістичних ланцюгів і великими проблемами у морських перевезеннях», — вважає Тарас Баштанник.

Саме ці фактори, на думку експерта, стали причиною збільшення попиту на малину, відтак і ціна на неї виросла. Однак чи протримається така ситуація довго — відповісти складно.

«Щодо прогнозів на наступний сезон, ми з колегами сходимось на думці, що малина і надалі буде в ціні. Вона не буде такою шалено дорогою, як цьогоріч. Ціни на цілу малину будуть середніми — приблизно 3,5-4 євро/кг», — вважає Тарас Баштанник.

Суттєвого зниження ціни варто очікувати вже в 2023 році

«Це все спричинить повторення сезону 2017-2018 років. Коли малини було багато, зокрема в 2018 році, її експортна ціна не перевищувала 1,5 євро за цілу ягоду найвищої якості. А сировину українські заводи приймали по 6-10 грн, залежно від якості. Це вже швидко забулося, але нас може чекати повторення історії.

Ті, хто зараз її швидко висадить, так само швидко і розкорчує, як це було у 2018-2019 роках. Нинішня ситуація дуже схожа на дежавю», — вважає президент УПОА.

Не дивлячись на це, за словами Тараса Баштанника, попит на малину збережеться надалі в усьому світі, і на це є вагома економічна причина.

«У 2017-2018 роках, коли малина була дуже дешевою, багато світових виробників напівфабрикатів, молочної продукції збільшили в своїх портфелях позиції з нею: пюре, наповнювачі, ароми. Сьогодні всі згадані мною раніше причини накопичились, але крупні виробники, такі як, умовно кажучи, Danone, не зможуть раптово зменшити кількість йогуртів із малиною. Це неможливо — є певні затверджені плани», — переконаний президент Української плодоовочевої асоціації.

Виробники вважають, що ціни на малину збільшились не лише через економічні чинники. Не останнім фактором у цьому питанні стала нова хвиля епідемії COVID та інші сезонні захворювання.

«Хтось кашляє, COVID спричиняє температурний сплеск. Щойно горло заболить чи температура — українці завжди п’ють чай з малиною або з лимоном», — нагадує фермер-ягідник зі Жмеринки Олександр Волков.

На Вінниччині малину в 2021 році фермери продавали вдвічі дорожче, аніж роком раніше.

«Останнього сезону продавали ягоду по 120 грн/кг. Це оптові ціни — гуртовики забирали. Ціни стали рости із середини серпня, коли почали плодоносити осінні ремонтантні сорти», — згадує фермер.

Як розповіла агроном, консультант із ягідних культур Центру фермерських компетенцій Ірина Кобринець, саджанці малини розходяться, як гарячі пиріжки. Особливим попитом користуються ремонтантні сорти. Пояснює, що ремонтантна малина найбільш популярна серед заготівельників, оскільки дозволяє швидко зібрати партію, не розпадається при заморожуванні та дає високий вихід ягоди вищого класу.

«Малиновий сезон-2021 відзначився рекордною ціною на сировину. Тож зараз виробники констатують зростання попиту на саджанці, але ця ситуація прогнозована», — вважає Ірина Кобринець.

Вона додає, що ціна на малину нестабільна, і після піку завжди настає спад.

«Тож немає сенсу висаджувати ягоду в роки, коли вона на піку популярності. Варто закладати плантації, коли малина найменш популярна, тоді буде дешевий посадковий матеріал, а у виробника буде два роки для виходу на максимальну врожайність», — радить Ірина Кобринець.

Експерт прогнозує, що ціна на літню малину наступного року стартуватиме з 50 грн/кг. Але попит на малину, як і на інші ягоди, буде зростати, оскільки обсяги домашньої переробки зменшуються. Ягідникам варто орієнтуватися, що 10% малини йтиме на свіжий ринок і 90% — на переробку.

Що потрібно для закладання малинової плантації

  • Якісний посадковий матеріал складає 70% запоруки успіху при закладанні малинової плантації. 
  • Вирощувати жодну ягідну культуру без поливу немає сенсу. Без зрошення отримати гарний урожай малини неможливо навіть у зонах достатнього зволоження, оскільки опади випадають нерівномірно.
  • Найпоширенішими сортами, що підходять для заморожування є: Глен Емпл, Турмалін, Полка, Мапема, Джоан Джей.
  • Для сушіння варто вибирати ягоди з високим вмістом цукрів (brix), тоді при висушуванні зберігатиметься форма і колір.

Людмила Калита, AgroPortal.ua