В Україні наразі ситуація вкрай складна, але сільське господарство було, є і буде залишатися локомотивом, який вестиме країну вперед. Тому сьогодні, так само як Збройні Сили України тримають оборону нашої землі, так і кожен аграрій бореться за врожай-2022.

Про те, як найбільш ефективно використати кошти при вирощуванні озимої пшениці та правильно вибудувати систему захисту в теперішніх, значно економніших умовах, розповів в Instagram-ефірі менеджер з розвитку агротехнологій у Північно-Східному регіоні LNZ Group Віталій Брашован.


Осінь 2021 року дала можливість аграріям посіятись із вологою, посіви увійшли в зиму в гарному стані, пшениця добре перезимувала, і зовсім невелика частина знаходилася в задовільному та слабкому стані. 

Запізніла за температурними показниками весна позначається на озимій пшениці. Але найближчим часом почне інтенсивно наростати температура, і, відповідно, будуть швидше проходити фази розвитку пшениці. Якщо фундамент для пшениці закладено нормальний, то це дасть можливість мінімізувати зовнішні стреси. 

Аграрії останні 10 років залежать від кількості вологи і щороку відчувають дефіцит. Кожен фермер думає над питанням: яким чином максимально здійснити сівозміну і провести обробіток ґрунту та водночас мінімізувати втрати вологи. 

Та в нинішньому сезоні питання стоїть по-іншому: волога так і лишається однією з ключових позицій, але додалася ще проблема дефіциту палива. Жоден із сільгоспвиробників не має можливості тримати річний обсяг палива, тому зараз питання його наявності для проведення всіх необхідних робіт набуло важливості.  

Менеджер з розвитку агротехнологій у Північно-Східному регіоні LNZ Group Віталій Брашован

Аграрії готові до сезону, яким би важким він не був, а високотехнологічна і потужна сільгосптехніка дає можливість максимально вчасно проводити всі агротехнічні операції.

Менеджер з розвитку агротехнологій у Північно-Східному регіоні LNZ Group Віталій Брашован

На сьогодні вже проведена одна агрономічна операція — внесені азот, КАС, аміачна селітра. Та це не має великої енергозатратності, адже включає лише роботу розкидача і підвезення до поля добрив.

Далі будуть проводиться заходи захисту по пшениці. Основна маса роботи виконуватиметься тільки обприскувачем. Тож витрати палива в цей період будуть не такими значними, як при збиранні врожаю.

Аграрії успішно провели перше, а хтось і єдине підживлення азотною групою добрив. Сьогодні ціна на добрива не зовсім прийнятна, але аграрії розуміють, що без азоту, який необхідний рослині на початку періоду вегетації, потім буде важко говорити про високу врожайність.

Дехто вдався до вимушених хитрощів: переглянули всі площі, й на ті поля, які на сьогодні виглядають краще, дали більше азоту. 

Віталій Брашован

В регіонах, де велися бої, зараз працює ДСНС над розмінуванням полів. За ними відразу йдуть аграрії, які виконують усі подальші операції для того, щоб посіятись і мати хліб. Якщо ми сьогодні не посіємо, то завтра буде голодною не лише Україна.

Віталій Брашован

Система захисту складається з декількох етапів. 

Насамперед потрібно розуміти, яка забур’яненість на полі, і вже відштовхуючись від цього, планувати систему захисту. Це дасть можливість не витрачати зайвих коштів на продукти, які матимуть широкий спектр контролю бур’янів. З урахуванням того, що пшениця сіється після соняшнику, найпоширенішим бур’яном на таких полях буде падалиця соняшнику. 

Всі агрономи знають свої поля як своїх п’ять пальців і розуміють, які з них потребують більше уваги, і який варто підібрати гербіцид.

Оскільки хвороби можуть спричинити зниження врожайності на рівні 30-60%, то обов’язково потрібно правильно спланувати фунгіцидний захист. Правильно використати ресурси — це працювати насамперед на випередження збудника, вносити продукти, направлені на профілактику, адже лікування завжди буде дорожче.

Коли йдеться про регламенти, більшість аграріїв зважають на наявність вітру, обмеження максимального температурного режиму, але про нижню температуру ніхто не говорить. Особливо це стосується продуктів, які містять гормональні діючі речовини, яким важлива нижня межа температури для ефективної роботи.

Віталій Брашован

Собівартість вирощування озимої пшениці залежатиме від стану полів у кожному конкретному господарстві. Відповідно — з меншою продуктивністю отримуватимуть менший врожай, система захисту буде простішою, менше добрив вноситимуть. Але в середньому собівартість вирощування пшениці зросте на 15-30%.

Віталій Брашован

Також максимально залучаються всі інструменти, щоб сільгоспвиробники змогли отримати все необхідне для посівної. Для цього залучається банківська сфера як третя сторона для кредитування аграріїв. Варто відмітити, що в Західній Україні банки кредитують аграріїв краще порівняно з територіями, які знаходяться біля зони бойових дій чи звільнені від окупації. Там аграріям складніше залучити кредити.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua

В Україні вперше внесли ЗЗР агродронами в умовах воєнного стану В Україні вперше внесли ЗЗР агродронами в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану вперше вдалося підняти в повітря сільськогосподарські дрони для виконання сезонного внесення ЗЗР на 130 га ягідних насаджень. Повітряні роботи пройшли в Київській області, на території, яка ще донедавна була окупованою.

Посівна з обмеженими ресурсами. Алгоритм економії Посівна з обмеженими ресурсами. Алгоритм економії

Посів ярих зернових розпочали в усіх регіонах України, але аграрії стикаються з низкою випробувань та змушені приймати непрості рішення, виходячи з наявних ресурсів. 

Мультимедіа