Як фермерам отримати кредит на посівну в ОТП БАНК під заставу майбутнього врожаю: історія підприємства з Волині
Окупиться за сезон: фермери активно освоюють агродрони
СушиPRO100: З елеватора до столу, або Звідки починається Королівський Смак
На початку жовтня томати на полях господарства «Стоянова» на Одещині лише починають рожевіти, але навіть на цьому етапі вони мають надзвичайні смакові властивості. Збиратимуть урожай після перших морозів. Таку унікальну систему вирощування томатів можна реалізувати лише в Бессарабії, оскільки це особливий регіон за кліматичними показниками, тож вимагає від аграріїв особливого підходу.
Підприємство «Полтава-Сад» має в обробітку 6,8 тис. га. Основним та найприбутковішим напрямом є вирощування насіння сої, кондитерського соняшнику та кукурудзи на ділянках гібридизації. Крім того, господарство вирощує коріандр та овочі. Основною стратегією компанії є не збільшення земельного банку, а підвищення ефективності виробництва шляхом розумного використання ресурсів, особливо води.
Елеватору підприємства «Промінь-АА», що на Черкащині, всього один рік. За минулий сезон вдалося висушити 7 тис. т кукурудзи, цього року планують не меншу кількість. Поки господарство сушить і зберігає лише власну продукцію, але з часом збирається надавати послуги й іншим агровиробникам.
Елеваторний комплекс, який видно здалеку по дорозі на Кіровоградщину, за масштабністю і потужністю більше підходить великій агрокомпанії. Насправді ж його побудувало невелике підприємство, яке має в обробітку всього 700 га. Реалізували цей проєкт фермери, не маючи на нього власних коштів, але маючи велику мрію. І цього було достатньо, щоб збудувати елеватор, який стане показовим, а його світлини побачить вся Україна.
Підприємство «Перлина Поділля» має в обробітку близько 7 тис. га землі та відоме в Україні тим, що паралельно з рослинництвом активно розвиває тваринництво. Для ефективної роботи в цих двох напрямах у ТОВ «НВА «Перлина Поділля» подбали про створення сучасного елеваторного комплексу.
Елеваторні потужності СФГ «Вікторія» на Хмельниччині — приклад технологічно правильно продуманого і повністю автоматизованого фермерського елеватора. Він був запущений в роботу 2021 року. Власник господарства розповідає, що будував його суто під власні потреби і з потужністю, необхідною під наявний земельний банк підприємства.
Озимий ріпак в Україні тримає свою позицію. Хоч аграрії й переглядають сівозміну, але продовжують вирощувати цю культуру. За прогнозами аналітиків, обсяг зібраного врожаю озимого ріпаку в сезоні-2024 може незначно поступитися минулорічному показнику.
Реалізацію проєкту забезпечення поливом ділянки площею 300 га в Київській області можна вважати яскравим прикладом незламності українського бізнесу. Адже дві компанії, які працювали над ним, — вихідці зі східних областей. Вони значно постраждали від російської агресії та частково втратили свої виробничі потужності.
Підприємство «Трансвіт» побудувало в Україні десятки елеваторних комплексів, адже тривалий час така діяльність була основною для компанії. Новий об'єкт як будівельна компанія виконали для власних потреб — елеватор загальною потужністю одночасного зберігання зерна 75 тис. т. Після цього у ПП «Трансвіт» розпочався новий виток історії — у зерновому бізнесі.
Експерти підтверджують зростання площ під нішевими культурами: горохом, нутом, гречкою, просом, амарантом, баштанними. Під час вирощування нетрадиційних культур найскладнішим завданням є пошук ринку збуту, а зростання пропозиції може негативно вплинути на ціну.
Підприємство «Цукровик» на Чернігівщині розпочало відновлення зерносушильного комплексу вже в період повномасштабної війни. Нову сушарку встановили швидкими темпами — за чотири місяці. Проєкт будівництва об’єкту розробляли паралельно з облаштуванням ділянки.
На елеваторі ТОВ «Карлівське сільгосппідприємство «ЛОС» перед стартом нового зернового маркетингового року вже відвантажили майже все збіжжя та активно готуються до початку сезону. Елеваторний комплекс загальною потужністю зберігання 69 тис. т наприкінці червня вже буде готовий до приймання нового врожаю.
Цей сезон може стати для української сої унікальним: у культуру приходить багато новачків. Надзвичайно тепла та рання весна вивільнила складські запаси, подекуди логістика не встигає за посівною. Тому цікавим виглядає досвід групи компаній «Агропросперіс», яка щороку виробляє 1,5 млн т агропродукції. Практики поділилися агротехнологічними рішеннями, з якими самі ж працюють на полях.
Свідомі та прогресивні аграрії прагнуть зменшити пестицидне навантаження та використання мінеральних добрив, проводять оздоровлення ґрунту, при цьому вирощують гарні врожаї та зберігають ефективність виробництва. Весь цей комплекс завдань можливий і досяжний для кожного аграрія за умови використання біотехнологій.
Травневі нічні заморозки пошкодили овочі та фруктово-ягідні культури практично в усіх областях України. У Диканському районі Полтавщини, попри використання всіх можливих засобів проти заморозків, цьогорічний врожай садів майже втрачено.
Для роботи з високорослими культурами — соняшником, кукурудзою і ріпаком — необхідна особлива техніка, зокрема самохідні обприскувачі з високим кліренсом та широкою колією. Серед ідеальних сільгоспвиробники називають HORSCH Leeb VL. З’явилася модель завдяки українським аграріям.
Агротехнології, поради, обмін досвідом від практиків та експертів ринку