Маленький молюск за великі гроші

09 липня 2018, 08:18 13827

Хтось слимаків боїться, а хтось їх їсть та навіть заробляє гроші. Равликова ферма «Західний Равлик» уже експортує 25 т продукції до Європейського Союзу та робить унікальні соуси для фарширування.

Засновниками равликової ферми, яка знаходиться у с. Солонка Львівської області, є подружжя Ірини та Івана Юськевичів. Звичайно, в господарстві працює і ряд інших працівників.

«Чоловік більше займається технологічним комплексом та підготовкою продукції на експорт, а в мої обов’язки входить вирощування та переробка самої продукції, — розповідає Ірина Юськевич. — Можливо, зі сторони виглядає, що вирощування слимаків — це не робота, але обов’язків вистачає на всіх, оскільки вони дуже вимогливі та потребують у догляді скрупульозності. Потрібна не лише уважність, а й своєрідна ніжність».

Источник фото: AgroPortal.a
Источник фото: AgroPortal.ua
Ірини Юськевич

Повернення інвестицій за перший рік

Офіційно ферма зареєстрована в 2017 році, але ідея створення прийшла ще 4 роки тому. Засновники розповідають, що експериментально починали з виноградного равлика.

«Ми уже давно розглядали напрям сімейного фермерського господарства, але равликів тоді в планах не було, думали про свиней, — додає Ірина. — Я особисто з дитинства полюбляю екзотику. Мене завжди тягнуло на слимаків, хробаків чи жаб :)».

Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com
Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com

Спочатку була невелика ділянка біля будинку, господарі розуміли, що її можна якось використати, але для свиней замало місця. Починали з 20-ти соток, а зараз — близько 1 га. Наразі подружжя розводить фермерського равлика — середземноморські й африканські сорти. Маточне стадо було завезене з-за кордону, і вирощування спрямовується на зворотній експорт равлика.

Сезон орієнтовно розпочинається 20 лютого, маточне поголів’я відгодовується і скидається ікра. Фермерський слимак стає дорослим за дев’ять місяців, тоді як природному потрібно три роки. Равлики вилуплюються в інкубаторі зовсім мікроскопічні. Потім переносяться в теплицю, там знаходяться до середини травня, оскільки вони не переносять заморозків. Потім уже випускаються на поля, де знаходяться до середини жовтня в залежності від погодних умов. Частину переробляють, частину – експортують. Восени будуть готові експортувати у ЄС до 25 т делікатесу. Та зараз займаються їхньою репродукцією.

Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com
Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com

Також господарі розповідають, що для того, щоб заробляти і бачити перспективу в цій справі, потрібно мати 1 га землі, де за сезон можна отримати 25 т равликів. Тут їх годують спеціальним ріпаком та комбікормом. Саме такий равлик є конкурентоспроможним на ринку ЄС. Його вартість за кілограм — від 6 до 16 євро, тоді як зібраний у дикій природі коштує близько 1 долара за кілограм.

Також потрібно, щоб були декілька приміщень, де буде розміщений інкубатор, окремі теплиці, які захищатимуть равликів від морозів. У такий комплекс потрібно інвестувати від 70-100 тис. євро.  

Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com
Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com

Вже за перший рік можна відбити інвестиції, але для розвитку, звичайно, кошти потрібно вкладати і далі.

Смакувати равликами потрібно вчитися

«Ми зараз вчимо українців їсти равликів, популяризуємо їх. З 1 червня запрацювала «Альтанка», де проводяться оглядові екскурсії. Кожен відвідувач може побачити, де і в яких умовах живе равлик, а головне — скуштувати. Наразі постачаємо равликів у декілька ресторанів, але постійно шукаємо рестораторів та шеф-кухарів і розповідаємо, що це може бути ще одна страва у їхньому меню, пояснюємо, як працювати з цим продуктом», — розповідає власниця сімейного господарства.

Всі рецепти Ірина придумувала сама. А уже зараз на фермі можна скуштувати та придбати 8 сертифікованих соусів з равликів. «Такими соусами можна фарширувати равлик, 10 хвилин у духовці — і страва готова», — коментує Ірина Юськевич.

Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com
Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com

Равлик фарширований навіть трюфелем

Під замовлення «Західний Равлик» також заготовляє ікру равлика. Ціна за 1 кг досягає 27 тис. грн. Господарі розповідають, що равликова ікра за складом суттєво краща за, наприклад, чорну. Також і саме м’ясо ні з чим не зрівняється за своєю якістю.

«Маленький сухопутний молюск втирає носа морським. Там дуже велика кількість амінокислот, 70% — білка і 10% — жирів, ціла низка мікроелементів: калій, магній, залізо, цинк тощо, — додає Ірина. — Зараз працюємо над новим продуктом — равлик, фарширований соусом з трюфелем».

Тарілка фаршированих равликів (12 шт.) у ФГ «Західний Равлик» коштує 220 грн. З допомогою кооперативу «Горбогори» власники ферми мають змогу продавати свою продукцію через фермерські магазини.

Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com
Джерело фото: zakhidnyy-ravlyk.com

«Ми постійно продаємо равликів з ферми, також є заморожене філе. Оскільки в більшості ресторатори знають, що приготувати з нього, а звичайній людині такого роду напівфабрикат, який продається в спеціалізованій тарі, буде дуже легким та зручним у використанні», — каже Ірина Юськевич.  


Наталія Помянська, AgroPortal.ua