Вчені назвали показники, на які варто дослідити озимі культури

14 грудня 2020, 10:15 2616

Визначити стан рослин озимих культур взимку та дізнатися, в якому стані наразі знаходяться посіви, чи зможуть вони вдало перезимувати та відновити вегетацію навесні цілком життєздатними, щоб повноцінно розвиватися та забезпечити щедрий врожай, можна лише завдяки проведенню дослідження рослинного матеріалу в лабораторних умовах.

В цьому переконані вчені «Інституту здоров’я рослин».

«Насамперед, рослинний матеріал озимих культур наразі варто дослідити на визначення вмісту вуглеводів у вузлах кущення, як показника рівня їх загартування та морозо- і зимостійкості, а по-друге — на фітопатологічні показники», — відзначає керівник агробіологічної лабораторії інституту Володимир Конограй.

Для першого дослідження фахівці викопують (у випадку, якщо ґрунт замерз — вирубують) рослини та максимально швидко доставляють зразки в лабораторію, де їх вивчають. Упродовж зими зразки зазвичай відбирають щомісяця. А у разі нетипових чи несприятливих умов, як то відсутність снігового покриву, різкі перепади температур тощо, — щодекади.

N.B. ТОП-5 складових урожайності, або Що аграрію потрібно знати про дослідження

Після відновлення вегетації в період весняного кущення вчений рекомендує провести визначення вмісту макро- та мікроелементів у рослинах — азоту, фосфору, калію, кальцію, магнію, бору, міді, цинку, щоб запланувати позакореневі підживлення.

Що стосується фітомоніторингу посівів озимих культур, то це, за словами Володимира Конограя, обов’язкова складова визначення їх поточного стану. Адже за оптимальних погодних умов та якісної обробки насіння фунгіцидні протруйники забезпечують захист молодих рослин від 20 до 40 днів; надалі їхня ефективність поступово зменшується, і патогенна мікрофлора, яка є у ґрунті та на рослинних рештках, починає вражати посіви. Найнебезпечнішими хворобами в цей період є гельмінтоспоріозна та фузаріозна коренева гнилі, снігова пліснява, септоріоз та ін.

Зважаючи на те, що цьогорічна осінь характеризувалася підвищеними температурами, він радить періодично проводити огляд стану посівів, хоча мінусові температури на початку грудня й сприяють зменшенню розвитку фітопатогенів. Згідно методичних рекомендації оцінки стану озимих культур для моніторингу життєздатності рослин, перші моноліти потрібно відбирати вже у січні. По відібраних монолітах визначається стан рослин і наявність фітопатогенів. Фітопатогенні дослідження проводять методом вологої камери. Ці дослідження дають можливість аграрію при відновленні весняної вегетації своєчасно провести фунгіцидну обробку посівів.