Аналітики закликають владу відмовитись від ідеї кешбеку за українські товари

10 червня 2024, 16:08 730

Аналітичні центри розглянули ідею Офісу Президента України та Міністерства економіки України щодо запровадження національного кешбеку в межах державної програми «Купуй українське» та просять відмовитись від неї.

Про це йдеться у зверненні низки аналітичних об’єднаннь та інституцій, опублікованому на сайті CASE Україна.

Фахівці нагадали, що ідея запровадження кешбеку за купівлю товарів вітчизняних товаровиробників має на меті стимулювати внутрішній споживчий попит і підтримку українських виробників. У межах цієї державної програми громадяни України отримуватимуть компенсацію частини вартості товарів, вироблених в Україні (пропонується компенсація на рівні 10%). 

На думку аналітичних центрів, реалізація запропонованого механізму підтримки вітчизняних виробників є фінансово обтяжливою для державного бюджету та доволі складною в адмініструванні. 

«Крім цього, будуть порушені конституційні права громадян України в частині отримання доступу до їхнього приватного життя, а саме їхніх покупок. Несправедливий механізм кешбеку, який діє винятково через торговельні мережі, надалі викривить умови конкуренції на роздрібному ринку, де такі мережі вже мають превалюючу ринкову силу. Такий механізм завдасть шкоди дрібним виробникам та реалізаторам і у такий спосіб надалі посилить ринкову владу великих роздрібних мереж», — пояснюють спеціалісти.

І додають, що державна підтримка вітчизняного виробника має бути реалізована шляхом забезпечення сприятливого бізнес- та інвестиційного клімату в державі, усунення бюрократії та корупції, захисту прав власності, реформування податкової та правоохоронної системи, забезпечення прав та економічних свобод для вітчизняного бізнесу в Україні. 

«Будь-які інші інструменти фінансової підтримки вітчизняних виробників можуть застосовуватись, але вони мають носити тимчасовий характер (релокація, відновлення, допомога для початку виробництва чи переобладнання) і бути спрямовані на найбільш постраждалі від війни галузі, бути прозорими та доступними за умовами (Державна програма «5-7-9%») із мінімальним втручанням держави в роботу ринку  та бути обмеженими за часом та масштабом», — вважають аналітики. 

У разі недотримання цих вимог, на їхню думку, застосування будь-яких державних програм призводить до спотворення ринків, неефективного розподілу фінансових ресурсів, надання переваг «обраним» компаніям, вбиваючи при цьому основний рушій ринкової економіки — конкуренцію. 

«Зважаючи на зазначене, аналітичні центри закликають представників влади відмовитись від контрпродуктивної для економіки країни ідеї щодо запровадження кешбеку за придбання українських товарів та зосередитись на інституційних покращеннях умов ведення бізнесу в Україні, зокрема реалізації важливих проєктів із перезавантаження БЕБ, ДПС, ДМС (ПЗУ №10439, 9243, 6490д)», — підсумовується у повідомленні.  

Звернення підписали:

  • Інститут соціально-економічної трансформації;
  • Інститут економічних досліджень та політичних консультацій;
  • CASE Україна;
  • Інститут податкових реформ;
  • Advanter Group Growford Institute;
  • Офіс шеф-економіста;
  • Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України;
  • Палата податкових консультантів;
  • Центр громадської експертизи.