Відсутність грошей, логістики та заміновані поля. Проблеми агросектору почнуться у 2023 році

19 вересня 2022, 06:06 6184

Велика частина української економіки пов’язана з сільським господарством, і не слід недооцінювати його значення для політичної стабільності.

В Україні майже 18% всього населення залучено в агросектор і 20% — навколо нього, і якщо він не буде функціонувати, люди виїжджатимуть із країни у пошуках заробітку. Всі проблеми потрібно вирішувати лише на урядовому рівні, оскільки бізнесовий світ не спроможен цьому протистояти. 

Про це говорили учасники панельної дискусії «Ризики 2023-24 рр. Нові виклики для українських фермерів» під час Agro&Food Security Forum, який відбувся у Варшаві за організації «Співтовариства виробників і споживачів бобових України» та агенції «УкрАгроКонсалт».

Західні кордони недоінвестовані, тому система дала збій

Керівник торгового департаменту MK Merchants SA Цезар Мациборськи говорить, що росія почала війну на багатьох рівнях, зокрема й на сільськогосподарському. Навіть якщо у фермера збереглася техніка, то земля замінована. Експортоорієнтовані агропідприємства не мають можливості експортувати, а якщо таку компанію відрізати від морських портів, вона зупинить свою діяльність. 

propData.content.image
Цезар Мациборськи, керівник торгового департаменту MK Merchants SA

З початку цього року ми експортували 96% нашої продукції. Пробували змінити потік товарів, який йде на західний кордон, а він протягом 30 років був недоінвестований, тому система дала збій. Сільськогосподарська галузь жила за рахунок експорту. Зерновим коридором вдалося перевезти 3 млн т, але скільки ще він буде тривати? Зараз кораблі покидають Одесу, але ми знаємо, як складно утримувати ці кораблі і як складно отримати страховку.

Аграрію потрібно адаптувати свої форвардні контракти до реальності

Питання планування стало найбільш актуальним за весь період торгівлі українських компаній. 

propData.content.image
Ірина Мороз, партнер, адвокат A.G.A Partners

Сьогодні дуже багато потрібно думати не лише про фінансовий та технічний бік (як вивезти товар, як його зберегти), але і про правовий бік питання. Адже ви можете виростити велику кількість продукції, укласти прекрасний контракт, але якщо в процесі виконання щось піде не так, то цей контракт буде втрачений. У результаті ви не отримаєте той прибуток, який планували. 

Посил сьогодення від юристів — обов’язково переглядати форвардні контракти і враховувати юридичні ризики, які мають величезне значення. Зараз контракти в тих форматах, в яких вони працювали до війни, на жаль, не захищають продавця належним чином. Майже всі ризики лежать на продавці. 

Наступного року аграрії сіятимуть ріпак, сою та соняшник

За інформацією експерта ринку олійних культур «УкрАгроКонсалт» Юлії Гаркавенко, урожай цього року суттєво знизиться. Окуповані території не встигають підготуватися до посівної кампанії, а це 2 млн га. Також очікується незначне скорочення площ під озимими культурами і на неокупованій частині. Фермери мають великі запаси зерна, немає змоги експортувати залишки минулорічного врожаю. 

propData.content.image
Юлія Гаркавенко, експерт ринку олійних культур «УкрАгроКонсалт»

Ріпак, соя та соняшник — це будуть ті культури, які сіятимуть наступного року. Зараз навіть фермери, які знаходяться на неокупованій території України, відкладають посів озимини з тим, щоб побачити, як буде розвиватися ситуація, і що вони планують сіяти навесні. 

Дані прогнози підтверджує комерційний директор «Харвіст Холдинг» Тетяна Алавердова. Вона зазначає, що така стратегія і в їхній компанії, оскільки немає розуміння, чи буде постачання добрив. А якщо буде, то наскільки виросте ціна, і чи варто взагалі тоді вирощувати пшеницю. 

propData.content.image
Тетяна Алавердова, комерційний директор «Харвіст Холдинг»

Ще ж є території, які заміновані. І на прикладі нашого холдингу — це питання не місяця і не двох. 

Зараз стоїть питання: не що краще сіяти, а за що сіяти?

Сільськогосподарська компанія може бути профінансована з двох джерел: банківське фінансування або гроші, які аграрії отримують від продажу врожаю. Зараз банківського фінансування недостатньо, фінансові установи із західних країн не будуть інвестувати у таких умовах, а залишки зерна не продаються. Тож фінансовий директор агрохолдингу Agromino Світлана Омельченко зазначає, що виходить ситуація, в якій приходиться вирішувати — не що краще сіяти, а за що сіяти.

propData.content.image
Світлана Омельченко, фінансовий директор агрохолдингу Agromino

Якщо врожай не проданий, немає грошей на паливо/добрива, немає посівної кампанії, то виходить, що проблеми, які ми вирішуємо у 2022 році, — не найбільші. Тому що він спирався на дуже врожайний 2021 рік. На 24 лютого ми були із залишками на рахунках, з уже відекспортованим урожаєм і з уже посіяною пшеницею та ріпаком. Зараз ми без грошей, без логістики, з замінованими полями, тобто наші проблеми тільки почнуться в 2023 році. 

Що буде з газом, і чи потрібен він?

Окрім того, що посіятися, Тетяна Алавердова зауважує, що аграріям потрібно зібрати кукурудзу та соняшник. Погода зараз дарує дощі. Це добре для озимих, які вже посіяні, але що робити з  кукурудзою? Її треба сушити. 

propData.content.image
Андрій Зареченський, керівник напряму SmaCom Gas, SmaCom Trade

Газ є, питання лише в його ціні. Зараз спостерігається тренд на альтернативу природному газу — пелети, щепа, пропан-бутан. Підприємства, які впроваджують альтернативу, точно не помиляються. 

За словами експерта, будуть підключатись нові постачальники, перевірені партнери, такі як Норвегія чи США. Тому ціна буде вищою, оскільки здорожчає логістика. 

Тетяна Алавердова зазначає, що за її підрахунками, зараз вартість сушіння зерна кукурудзи — 50 $/т. Тому «Харвіст Холдинг» скорочуватиме її виробництво, оскільки це нерентабельно.

Фермери будуть відмовлятися від кукурудзи, і не тільки в Україні

Юлія Гаркавенко підтверджує, що фермери будуть відмовлятися від вирощування кукурудзи, і не тільки в Україні. Основні українські конкуренти з соняшнику — Румунія та Болгарія — теж відмовлятимуться. Щодо сої, то вона набирає популярності, адже для неї потрібно менше добрив. У Європі не виключають, що будуть дотувати її вирощування. 

propData.content.image
Юлія Гаркавенко, експерт ринку олійних культур «УкрАгроКонсалт»

Ризики для наших фермерів — насамперед не помилитися з культурою, яку вирощувати наступного року. Адже може скластися ситуація, коли буде вирощено багато соняшнику та сої, тоді ціна буде занизькою. 

Перспективи харчової промисловості ще більш сумні

Аграрний сектор — це не лише виробництво, а ще й переробка. Експерт зернового ринку та зберігання, ФАО, Україна Родіон Рибчинський говорить, що перспективи харчової промисловості ще більш сумні, ніж для аграрного сектору, «оскільки ми останні в черзі на логістику, зараз йде сировина за кордон тими шляхами, які відкриті». 

propData.content.image
Родіон Рибчинський, експерт зернового ринку та зберігання, ФАО, Україна

В Україні зараз 25-27 млн населення, і ми кожного дня маємо харчуватися і віддавати на фронт продукцію. Я б радив на всіх конференціях не відокремлювати харчову галузь від аграрного сектору, адже вони пов’язані між собою — сільське господарство не виживе, якщо не буде переробки, і навпаки.

План на найближчий час — як з мінімальними ресурсами не зупинити підприємство

За прогнозами Світлани Омельченко, 2023 рік буде зроблений у стилі — як з мінімальними ресурсами не зупинити підприємство. «Агросектор, як маятник. Якщо зараз не засіяти всі площі, то наступного року буде ще менше грошей, це як математична прогресія. Ситуація ще більше погіршиться. Тож нам потрібно засівати всі доступні площі, а якщо недостатньо грошей, використовувати екстенсивні методи», — зазначає вона. 

Зі свого боку Тетяна Алавердова наголошує, що Україна не витримає цієї боротьби без підтримки від усього світу. Якщо Україна потрібна світу як гарант продовольчої безпеки, то необхідно разом шукати шляхи, які допоможуть агрогалузі витримати ці складні роки.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua