Призупинено чи припинено. Реакція ринку на заяву росії про «зернову угоду»

30 жовтня 2022, 06:09 5556

росія заявила про призупинення участі у «зерновій угоді». Ще раніше прогнозували такий розвиток подій, оскільки експерти попереджали, що «зернова угода» стане центральною темою саміту G20, і такий «зерновий шантаж» є способом путіна мати вплив на саміті.

Україна очікує реакцію Туреччини та ООН, які є підписантами домовленостей, на російські заяви про вихід з ініціативи. 

Сергій Нікіфоров, речник Президента України

Україна не підписувала з росією жодних угод, тому що розуміє, що вона майже ніколи не дотримується взятих на себе зобов'язань. Тож очікуємо на реакцію підписантів. 

Організація Об’єднаних Націй заявила, що веде переговори з російською владою щодо «зернової угоди».

Стефан Дюжаррік, речник ООН

Життєво важливо, щоб усі сторони утримувалися від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу «чорноморську зернову ініціативу», яка є надзвичайно важливою гуманітарною діяльністю, що явно позитивно впливає на доступ до їжі для мільйонів людей в усьому світі.  

В Міністерстві закордонних справ України відзначили, що заява міноборони рф про призупинення росією участі у «зерновій ініціативі» є втіленням курсу москви на дестабілізацію глобальної продовольчої безпеки.

Речник МЗС Олег Ніколенко у Facebook відзначив, що російська сторона продовжує всіляко «торпедувати» роботу чорноморського зернового коридору, ставлячи під сумнів доцільність його подальшого функціонування. МЗС України неодноразово попереджало про це, зокрема в заяві 24 жовтня.

Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ України

Зараз надзвичайно важливо, аби ООН та Туреччина як ґарантори зернової угоди, а також країни, які залежать від експорту українських зернових, надіслали росії чіткий сигнал про неприпустимість утримання сотень мільйонів людей в світі, зокрема в Африці, Азії та Латинській Америці, в заручниках голодних ігор кремля.

У Міністерстві інфраструктури України теж озвучили офіційну позицію щодо призупинення росією «зернової угоди»: «Реалізація «Ініціативи» несе виключно гуманітарний характер. Саме тому українська сторона не зупинила коридор, навіть попри російські атаки 23 липня (наступного дня після підписання «ініціативи»), 23 вересня — на порт «Одеса», а також нещодавні атаки на енергетичну інфраструктуру, які знеструмили портову інфраструктуру. 

З 1 серпня, з моменту виходу з українського порту «Одеса» першого судна і до сьогодні Україні вдалося експортувати більше 9 млн т продовольства, з них більше 5 млн т — до країн Африки та Азії. В межах Всесвітньої Продовольчої Програми під егідою ООН до країн, що перебувають на межі голоду, було відправлено 190 тис. т української пшениці.

В консалтинговій компанії Barva Invest відзначають, що, зробивши заяву про призупинення «зернової угоди», путін сподівається отримати більший важіль для торгів зі світовими лідерами.

Аналітики пояснюють, що до цього російські інспекції штучно обмежували щоденну пропускну здатність наших портів, експорт і так зупинився через страхи імпортерів щодо продовження зернового коридору після дедлайну 20 листопада.

«Ми в будь-якому випадку отримали б втрачений місяць з т.з. закупівельних обсягів та цін. Тож навіть за сценарію реалізації розрахунків  держави-терориста, що тепер можна отримати щось взамін продовження зернового коридору, вектор розвитку ситуації в найближчі кілька тижнів по суті не змінився. Більш того, є вірогідність, що світова спільнота зрозуміє що росія до торгівлі між Україною та іншими країнами-імпортерами взагалі не має жодного відношення», — зазначають в Barva Invest. 

На думку віцепрезидента з економічної освіти Київської школи економіки Олега Нів'євськогов результаті припинення «зернової угоди» слід очікувати зростання цін на зернові, реалізуються ризики щодо підвищення цін, адже насправді вже і до цього ціни пішли вгору на тлі різних заяв з боку ворога.

Керівник Інституту стратегічних чорноморських досліджень Aндрій Клименко пояснює, що означає «призупинення», і чого варто очікувати від заяв росії:

  • здійснюватимуть напади на торгові судна та інші цивільні судна (тобто буксири, лоцманські катери — АК) і портові споруди, які беруть участь у цій ініціативі.
  • наближатимуться ближче до 10 морських миль до торгових суден.

Співвласник найбільшого портового оператора України ТІС Андрій Ставніцер відрегував на заяву росії, зазначивши, що у разі зупинки «зернової угоди» мільйонний експорт зерна з України буде припинено, від чого постраждають фермери, аграрії, експортери. Та попри невтішні новини для аграрного бізнесу, він побажав успіху та сил ЗСУ, додавши, що гроші бізнес потім ще заробить.Людмила Лебідь, AgroPortal.ua