Як збільшити обсяги виробництва з гектара завдяки свідомому зрошенню?

29 грудня 2023, 05:48 2290

Після повномасштабного вторгнення рф в Україні фактично залишилася п’ята частина всіх зрошуваних земель. Це близько 150 тис. га, з яких більшість зрошується «на око». Саме тому команда української компанії AQUATEC закликає фермерів до Свідомого зрошення, яке можливе завдяки сучасному обладнанню.

Про створення приладів для вимірювання вологи в ґрунті та їх просування на українському ринку розповів у прямому ефірі Instagram засновник компанії AQUATEC Олександр Павелківський.


Прилад, що допоможе розкрити потенціал системи зрошення

У 2012 році Олександр, навчаючись в аспірантурі, проводив дослідження впливу різних режимів зрошення на продуктивність яблуні. Спостерігати за вологістю ґрунту потрібно було за допомогою датчиків-індикаторів, ними були тензіометри. 

propData.content.image
Олександр Павелківський, засновник компанії AQUATEC

Інститут, де я проводив дослідження, надав мені ці прилади, але вони були недосконалими. Я почав їх модернізувати для власних потреб, але виявилося, що вони потрібні й іншим фермерам. Так у мене з’явилися перші клієнти.

Тензіометричний метод (ДСТУ ISO 11276-2001 «Якість ґрунту. Визначання тиску порової води. Метод з використовуванням тензіометра») — один із найстаріших методів вимірювання вологості в ґрунті і є основним згідно з усіма ДСТУ по вирощуванню культур на зрошенні: ДСТУ 7592:2014 «Мікрозрошення. Краплинне зрошення розсадників. Загальні вимоги та методи контролювання», ДСТУ 7593:2014 «Краплинне зрошення ягідних культур», ДСТУ 7595:2014 «Краплинне зрошення виноградників», ДСТУ 7596:2014 «Краплинне зрошення овочевих культур» тощо.

Сьогодні AQUATEC закриває потреби всіх українських фермерів у цьому напрямі. Компанія стала першою на ринку, а тензіометрія — основним напрямом діяльності. Наразі в асортименті виробника понад 100 різних модифікацій тензіометра (під різну глибину, з різних матеріалів виготовлення, механічні та електронні) та суміжного обладнання (екстрактори ґрунтового розчину, бури-пробовідбірники тощо).

Головною перевагою є те, що тензіометр може працювати з будь-яким типом ґрунту і не потребує калібрування на відміну від інших вологомірів ґрунту.

«Наше обладнання потрібне там, де необхідно розкрити потенціал вже наявної системи зрошення. У фермера є ресурс — вода, і вона має потрапити до рослини в певній кількості і у визначений час. Без професійних приладів цю оптимальну лінію складно витримати», — наголошує виробник.

Для великих господарств є система дистанційного моніторингу вологості ґрунту

Тензіометри механічні зазвичай купують для невеликих площ. Для великих господарств команда AQUATEC розробила систему BIONICA для дистанційного моніторингу вологості ґрунту з електронними тензіометрами, датчиками температури ґрунту, температури і вологості повітря.

Тензіометр компанії AQUATEC

«Плануємо, що згодом система BIONICA буде визначати вологість ґрунту і ємнісним методом для швидкого розрахунку водоспоживання культури, також працюємо над власною метеостанцією. Загалом рухаємося до того, щоб зробити повністю автоматизовану систему управління зрошенням агрокультур, де фермер буде лише слідкувати за виконанням завдань», — пояснює Олександр Павелківський.

Щороку в компанії йде приріст продажів тензіометрів, а щодо систем дистанційного моніторингу, то 35 з них уже реалізовано. Цього року планують продати не менше 20.

Також компанія пропонує екстрактор ґрунтового розчину. В його камері штучно створюється вакуум, що висмоктує з ґрунту рідину, яку фермер може оперативно тестувати на pH, ЕС та інші показники ґрунту без залучення агролабораторій.

«Наша місія — допомогти фермерам Свідомо зрошувати. В Україні всі розуміють, що потрібно будувати системи зрошення для кращої продуктивності, але все закінчується тим, що фермери поливають, коли є можливість, або у межах їхніх водних ресурсів», — зазначає підприємець.

Неефективне зрошення може принести збиток понад пів мільйона гривень на гектар

Оптимальна вологість ґрунту дуже важлива у процесі вирощування культур. Якщо тензіометричний тиск утримання вологи в ґрунті занадто високий, то рослина відчуває великий стрес і намагається витратити свою енергію на те, щоб хоч якось отримати життєвонеобхідну воду замість того, щоб формувати великі плоди.

«Приміром, науковці дослідили вплив різних режимів зрошення на урожайність томату за однаковою технологією вирощування. Різниця в урожайності між найкращим і найгіршим варіантами зрошення була майже 40 т/га. У грошовому розрахунку збитки становили 670 тис. грн з гектара.

Стандартна система моніторингу BIONICA від AQUATEC™ коштує близько 30 тис. грн. Зазвичай один комплект системи може обслуговувати 5-10 га поливної площі, тобто вартість гектара моніторингу становить 3-6 тис. грн. Виходить, що на чаші терезів втрати понад 670 тис. грн на противагу 3 тис. грн. Цю ідею ми й намагаємося доносити фермерам», — зазначає Олександр Павелківський.

Розвиток бізнесу AQUATEC завдяки грантовій підтримці

Нещодавно компанія перемогла в хакатоні інновацій AgriFood Lab від організації INSCIENCE і отримала 30 тис. грн на розвиток свого проєкту. 

Хакатон Agrifood Lab

«Нашим результатом було узагальнення тих ідей, з якими ми працюємо, а саме створення своєї української веб-платформи системи BIONICA для ефективного управління зрошенням полів агрокультур у поміч агрономам і фермерам. До цього ми використовували інший сторонній сервіс, він нам багато чого не дозволяв реалізовувати, тому ми почали робити своє», — говорить розробник.

За словами Павелківського, «Проєкт SEED 2.0 — освітня можливість для аграріїв» від Глобального договору ООН в Україні допоміг грантовою підтримкою у жовтні розпочати модернізацію системи BIONICA власним програмним забезпеченням.

Це дозволить компанії створити повноцінний український продукт, що сприятиме розвитку більш продуктивних, сучасних та прибуткових агропродовольчих підприємств України, які успішно інтегруватимуться в конкурентні українські та міжнародні ринки.

У грудні німецька організація Help – Hilfe zur Selbsthilfe також підтримала компанію AQUATEC і надала грант на закупівлю вакуумметрів для тензіометрів, щоб забезпечити вологомірами більшу кількість агропідприємств, які продовжать впроваджувати раціональні режими поливу і удобрення для збільшення врожаю нормованої якості та сприятимуть збереженню екосистем.

Олександр Павелківський зазначає, що напрям по тензіометрам компанія вже вивела на прибутковий рівень, але водночас ці кошти є джерелом фінансування другого напряму, який в AQUATEC вважають найголовнішим, — системи BIONICA.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua