Результати дослідів гербіцидного й фунгіцидного захисту соняшнику та кукурудзи

04 лютого 2022, 07:04 747

В умовах зміни клімату для українських агровиробників стає актуальною переоцінка системи захисту кожної вирощуваної в господарстві культури. Тому, вкрай важливо зробити правильний вибір препаратів і загальної схеми обробки, враховуючи температурний режим регіону, кількість ґрунтової вологи, наявність опадів, можливі загрози для конкретної культури та специфіку певних продуктів.

У компанії LNZ Group тестували різні системи захисту соняшнику та кукурудзи, аби продемонструвати ефективність дії ґрунтових і страхових гербіцидів, а також фунгіцидів, у різних комбінаціях застосування.

Спеціаліст компанії LNZ Group розповів, на що звернути увагу під час вибору технологій і продемонстрував ефективність різних систем фунгіцидного й гербіцидного захисту соняшнику.

Порівняння систем захисту соняшнику від DEFENDA

На дослідних ділянках застосовували різні системи захисту від DEFENDA. Разом з тим порівняли внесення ЗЗР квадрокоптерами та наземними обприскувачами. Випробування проводили на гібридах соняшнику Strube Фабуло та Фаусто.

Система захисту сульфо

Система захисту на першій ділянці включала страхові гербіциди та фунгіциди.

У фазу 1-2 пари справжніх листків внесли Шериф 0,04 кг/га, у фазу 3-4 пари – Харума 0,8 л/га.

«За допомогою гербіциду Шериф ми боролися з однорічними та багаторічними дводольними бур’янами, а за допомогою гербіциду Харума – з однорічними злаковими. Також на цій схемі виконали дворазове внесення фунгіцидів. Перший раз, у фазу 4-х пар листків, внесли Абсолют (д. р. карбендазим) 1,0 л/га + Парацельс (д. р. флутріафол) 0,5 л/га. А на другому внесенні у фазу зірочки застосували фунгіциди Дот (д. р. ципроконазол + пропіконазол) 0,5 л/га + Старк (д. р. азоксистробін) 0,75 л/га. Й оскільки на цій фазі розвитку соняшнику спостерігалось заселення посівів попелицею, то застосували інсектицид Престо (д. р. клотіанідин + лямбда-цигалотрин) 0,3 л/га»,  розповідає менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону в LNZ Group Олександр Котигора.

На цій дослідній ділянці, при внесенні гербіциду Шериф, 8 рядків обробили квадрокоптером, а ще 8 – обприскувачем. Так, у першому варіанті врожайність склала 35,5 ц/га, а в другому – 36,4 ц/га. Вологість становила 7%.


Система захисту ґрунтова + сульфо

Наступна система захисту вже включає використання як ґрунтових так і страхових гербіцидів. У ході випробування внесли грунтовий селективний гербіцид Cора-Нет 2,0 л/га (д.р. пропізохлор), проти однорічних злакових бур’янів, а також ґрунтовий гербіцид Айдахо 1,5 л/га (д.р. тербутилазин), проти дводольних бур’янів, в т.ч. хрестоцвітних, і деяких злакових.

«Взагалі у бренді DEFENDA є три хлори – пропізохлор, метолахлор і ацетохлор. Метолахлор рекомендуємо застосовувати у зоні достатнього зволоження та оптимальних температур, бо в разі похолодання ця речовина кристалізується, потрапляє в період розпаду і ефективність дії гербіциду втрачається на 70-80%. Тобто, для цього продукту потрібні оптимальні умови, найкраще – це умови Західної України. Пропізохлор – це золота середина. За допомогою цього продукту можна боротися зі злаковими бур’янами за різних умов. Ацетохлор найбільш актуальний для посушливих умов, тому його раджу вносити господарям у Південних областях», – відзначає фахівець.

Також у цій системі захисту вносили гербіцид Шериф у фазі 1-2 пари справжніх листків з нормою 0,04 кг/га.

Фунгіцидний захист включав двократне внесення препаратів, аналогічне попередній системі захисту.

 • Перше внесення – Абсолют 1,0 л/га + Парацельс 0,5 л/га.
 • Друге внесення – Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га.

«На першому внесенні ми захищаємо від хвороб стебловий апарат рослини, на другому – кошик. Крім того, також внесли інсектицид Престо (д. р. клотіанідин + лямбда-цигалотрин) з нормою 0,3 л/га», – зазначає Олександр Котигора. Врожайність соняшнику на цій ділянці склала 38,2 ц/га за вологості 7%.

Система захисту ґрунтова 1 

У цій системі вносили гербіциди Cора-Нет 2,0 л/га + Айдахо 1,5 л/га. У фазі 3-4 пари листків використали селективний гербіцид Харума 0,8 л/га, так як завдяки регулярним опадам на ділянці спостерігались сходи пізніх ярих злакових бур’янів. 

На фунгіцидному захисті застосували класичну схему:

 • Перше внесення – Абсолют 1,0 л/га + Парацельс 0,5 л/га.
 • Друге внесення – Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га. 

Також внесли інсектицид Престо 0,3 л/га.

Врожайність на цій ділянці склала 45 ц/га за вологості 7%.

Система захисту ґрунтова 2

«Для досходового обприскування ґрунту ми використовували ґрунтовий гербіцид ДаблТрай (д. р. метолахлор) з нормою 1,5 л/га. За допомогою нього боролися зі злаковими бур’янами і сьогодні бачимо, що завдяки сприятливим кліматичним умовам, зокрема, доброму зволоженню на момент сівби (11 травня) та оптимальному температурному режиму, метолахлор дуже гарно спрацював. Також, для контролю дводольних бур'янів, в баковій суміші внесли Перун (д. р. прометрин) 2,0 л/га»,  розповідає фахівець.

А у фазу 3-4 пари листків, для контролю сходів пізніх злакових бур'янів, також внесли гербіцид Харума в нормі 0,8 л/га.

На фунгіцидному захисті застосували класичну схему:

 • Перше внесення – Абсолют 1,0 л/га + Парацельс 0,5 л/га.
 • Друге внесення – Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га.

Також внесли інсектицид Престо 0,3 л/га. У результаті врожайність на цій ділянці склала 46,4 ц/га за вологості 7%.

Система захисту ґрунтова + Clearfield 1

Наступна схема захисту включає використання ґрунтового гербіциду та страхового, із застосуванням технології Clearfield.

«Ми внесли ґрунтовий гербіцид Cора-Нет (д. р. пропізохлор) 2,0 л/га, а також Айдахо (д. р. тербутилазин) 1,5 л/га. Й оскільки тут посіяли гібрид Фабуло, що використовується в технології Clearfield, то для другого внесення застосували гербіцид Імпреза (д. р. імазамокс та імазапір) 1,2 л/га. Хочу відзначити, що діюча речовина імазапір має ґрунтову дію, тобто, навіть після другої хвилі бур’яну цей продукт буде стримувати небажану рослинність. До того ж норма внесення 1,2 л/га забезпечує протидію вовчку»,  зазначає фахівець. 

На фунгіцидному захисті застосували класичну схему:

 • Перше внесення – Абсолют 1,0 л/га + Парацельс 0,5 л/га.
 • Друге внесення – Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га. 

Як і раніше, внесли інсектицид Престо 0,3 л/га. Врожайність культури за цієї схеми захисту склала 44,6 ц/га (вологість 7%).

Система захисту Clearfield 1

Під час випробування цієї системи 8 рядків ділянки обробляли квадрокоптером, а ще 8 – наземним обприскувачем.

«Ґрунтових гербіцидів тут вже немає, натомість застосували лише страховий гербіцид Імпреза (д. р. імазамокс та імазапір) з нормою 1,2 л/га. Гербіцид дуже добре впорався із завданням, в т.ч. завдяки ґрунтовій дії. Важливо знати, що для ефективного спрацювання Імпрези, потрібно, щоб температура повітря була вище 15 градусів»,  зауважує фахівець.

На фунгіцидному захисті застосували класичну схему:

 • Перше внесення – Абсолют 1,0 л/га + Парацельс 0,5 л/га.
 • Друге внесення – Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га.

Також внесли інсектицид Престо 0,3 л/га.

На тій частині ділянки, де обприскували посіви квадрокоптером врожайність соняшнику склала 40 ц/га, а де обприскувачем – 43,7 ц/га.

Система захисту ґрунтова + Clearfield 2

У цій системі захисту вже знову застосувалися ґрунтові гербіциди Cора-Нет 2,0 л/га + Айдахо 1,5 л/га. Також у фазу 1-2 пари листків використовувався гербіцид Брокс (д. р. імазамокс) 1,2 л/га. 

Утім, зауважують, що порівняно з Імпрезою, Брокс не має ґрунтової дії. Тобто, він знищує наявний бур’ян, але в разі випадання дощу і появи другої хвилі бур’янів, препарат уже не матиме ефекту. 

На фунгіцидному захисті застосували класичну схему:

 • Перше внесення – Абсолют 1,0 л/га + Парацельс 0,5 л/га.
 • Друге внесення – Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га. 

Крім зазначених ЗЗР на ділянці було внесено інсектицид Престо 0,3 л/га. Врожайність на цій ділянці склала 43,2 ц/га.

«Колегам, які господарюють на Півдні, я рекомендую для першого внесення фунгіцидів брати Старк з нормою 0,5 л/га та додавати до бакової суміші такий продукт як Спліт (д. р. дифеноконазол) з нормою 0,5 л/га. Крім того, якщо нам дозволяє температурний режим (t повітря не вище 25°С), то у фазу зірочки можна внести препарат стробілуринової групи, наприклад той же Старк (д.р. азоксистробін) з нормою 0,5 л/га в баковій суміші з препаратом Дот у нормі 0,5 л/га. У результаті маємо відмінно захищений соняшник і гарний врожай. І за дворазового внесення фунгіцидів прибавка врожаю, залежно від умов року, становить від 300 до 700 кг/га», – зазначає Олександр Котигора.

Система захисту Clearfield 2

За цієї системи у фазі 1-2 пари листків використали страховий гербіцид Брокс 1,2 л/га.

Також застосували класичну схему фунгіцидного захисту:

 • Перше внесення – Абсолют 1,0 л/га + Парацельс 0,5 л/га.
 • Друге внесення – Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га.

І як на попередніх ділянках, внесли інсектицид Престо 0,3 л/га, оскільки було заселення посіву попелицею. Відзначають, що препарат дуже гарно впорався з цим шкідником.

Порівнюючи обробку квадрокоптером і обприскувачем, урожайність соняшнику на цій ділянці склала 39,1 ц/га та 40 ц/га, відповідно. Вологість становила 7%.

За якої система захисту можна отримати найбільшу врожайність кукурудзи

У цьому році на LNZ Hub 4.0. продемонстрували вирощування кукурудзи із використанням різних схем захисту:

 • 2-х схем ґрунтового захисту;
 • 2-х схем страхового захисту;
 • комбінованої системи захисту (ґрунтова+страхова);
 • 2-х схем фунгіцидного захисту.

При останньому дослідженні визначали, наскільки доцільно вносити фунгіциди на кукурудзу і чи буде відмінність у результатах від внесення їх у різні фази розвитку культури.

«Сівба кукурудзи проходила 11-12 травня, тому ґрунтові гербіциди вносили відразу після висіву, зокрема, 12 травня, страхові – у фазу 4-5 листків (перша половина червня). Кукурудза виглядає добре й увесь період розвитку вона була чистою від бур’янів. Системи захисту спрацювали відмінно. Збирання проводили з вологістю в середньому 18-22%», – зазначає менеджер з розвитку агротехнологій LNZ/hub 4.0. Сергій Вовк.


На перших ділянках застосовували 2 схеми ґрунтового захисту:

 • Cора-Нет 2,0 л/га + Айдахо 1,5 л/га;
 • Даблтрай 1,6 л/га + Айдахо 1,0 л/га + Сумаро 0,3 л/га.

«Перед збиранням урожаю поле виглядає чистим, немає ні бур’янів, ні будь-яких шкодочинних об’єктів, що заважили б рости культурі. Хочу звернути увагу, що на посіви кукурудзи ми внесли інсектицид Престо (д. р. клотіанідин плюс лямбда-цигалотрин) з нормою 0,3 л/га, тому рослини не пошкоджені шкідниками. Стебла і початки абсолютно чисті. Зазвичай культуру заселяють совки, попелиці, лучний метелик але на цій кукурудзі ми їх не бачимо. Відтак, інсектицид і ґрунтові гербіциди працюють чудово»,  зазначає менеджер з розвитку агротехнологій Центрального регіону в LNZ Group Леонід Чорний.

У результаті застосування систем ґрунтового захисту на ділянці з першою схемою врожайність кукурудзи, у перерахунку на базову вологість (14%), склала 11,21 т/га, з другою – 11,15 т/га. 

«Хочу звернути увагу на другу схему, в якій ми додали гербіцид Сумаро. У цьому випадку ми використали його як ґрунтовий гербіцид для утримання сходів падалиці соняшнику. І він впорався з цим чудово, тому ця система має право на життя»,  відзначає фахівець.

Наступним кроком стало застосування 2-х схем страхового захисту:

 • Сумаро 0,25 л/га + Муссон 1,25 л/га.
 • Муссон 1,25 л/га + Примус 0,5 л/га.

Також на цих ділянках внесли інсектицид Престо 0,3 л/га.

«Рядки посіву чисті. Де-не-де є рослини бур’яну, але кількість їх незначна, і не завдає шкоди культурі. Качан здоровий, без перетяжок. Незважаючи на те, що на другій схемі ми внесли гормональний препарат, шкоди він кукурудзі не наніс», – відзначає фахівець.

На ділянці із першою схемою страхового захисту врожайність склала 10,61 т/га, з другою – 10,81 т/га, в перерахунку на базову вологість – 14%.

На іншій дослідній ділянці застосовували гербіцидну комбіновану систему захисту.

У ній поєднали ґрунтові гербіциди (Cора-Нет 2,0 л/га + Айдахо 1,5 л/га) та страхові (Сумаро 0,25 л/га + Муссон 1,25 л/га). Внесли інсектицид Престо 0,3 л/га.

«Це найбільш поширена сьогодні система захисту й вона знищує абсолютно всі бур’яни на полі. Страхова система захисту підчистила ділянку, але основну роботу зробила все-таки ґрунтова. Качан вирівняний і має чіткі ряди зерен. Гербіцидного впливу на нього немає. Поле знаходиться чистим до моменту збирання», – зазначає фахівець.

Із застосуванням комбінованої системи захисту, в якій поєднали ґрунтові та страхові гербіциди, врожайність культури склала 11,74 т/га.

У ході досліджень порівняли урожайність кукурудзи із застосуванням фунгіцидного захисту, який проводився на фоні комбінованої гербіцидної схеми. В обох варіантах вносили наступні ЗЗР. Це: грунтові гербіциди ДаблТрай 1,3 л/га + Айдахо 1,5 л/га; страховий гербіцид Кентавр 0,025 кг/га (д.р. римсульфурон + тифенсульфурон-метил) з додаванням ПАР Мачо 0,2 л/га; фунгіциди Дот 0,5 л/га + Старк 0,75 л/га; інсектицид Престо 0,3 л/га.

«Відмінність їх була лише в тому, що фунгіциди у першій схемі внесли у фазі 10-12 листків, у в другій – у фазі витягування стебла (до появи волоті). Так, у першому варіанті отримали врожайність 12,42 т/га, а в другому – 12,21 т/га», – розповідає фахівець.

Усі системи захисту випробовували з гібридом кукурудзи UNI 3511 (EXPH 003).


AgroPortal.ua за матеріалами LNZ Group