Скринька Пандори: ціни на ранні зернові формуватимуть Китай, коронавірус та погодні катаклізми

26 липня 2021, 06:10 4163

В Україні стартував збір ранніх зернових. Станом на першу половину липня найбільше площ обмолочено на Херсонщині, а найвищу середню врожайність отримали аграрії у Полтавській області — понад 53 ц/га.

Мінекономіки очікує цього року загальний валовий збір зернових культур на рівні 75 млн т. Більше половини з них забезпечать ранні зернові.

Що очікувати від цьогорічного сезону, яким буде врожай та якого якість, та які фактори формуватимуть ціни на зерно, AgroPortal.ua розпитав у експертів ринку.

Урожайний сезон

За оцінкою «УкрАгроКонсалт», врожай ранніх зернових в Україні цього сезону може перевищити 40 млн т.

«Вже відомі початкові показники врожайності пшениці та ячменю, які свідчать про високий рівень майбутнього врожаю. Також має бути дуже хороший врожай й інших ранніх зернових (та зернобобових) — вівса, жита, проса та гороху», — каже аналітик зернового ринку «УкрАгроКонсалт» Марина Маринич.

ProAgro Group у липні збільшила свій прогноз виробництва зерна в Україні у 2021/22 МР з 76,27 до 76,35 млн т — саме за рахунок ранніх культур.

Зокрема, очікування щодо цьогорічного врожаю пшениці було підвищено з 29,8 до 31,1 млн т, ячменю — з 8,6 до 9,0 млн т.

Посприяла погода

«Підстави для підвищення прогнозу забезпечив погодний фактор. Достатня кількість опадів сприяла розвитку посівів ранніх зернових культур», — пояснює заступниця директора компанії ProAgro Group Марія Колесник.

За великим рахунком, це виявилося навіть неочікувано, додає вона. Останніми роками посіви потерпали від нестачі вологи, особливо в південних регіонах. Але цього року і дані Гідрометцентру, і показники, отримані безпосередньо з полів, демонструють, що вологозабезпечення ґрунтів навіть на крайньому півдні є достатнім. За винятком хіба що точкових районів спостерігається відновлення стану ґрунтів.

«Тож цього року ми очікуємо на більшу врожайність. Це підтверджують офіційні дані щодо просування жнив в Україні — поточна врожайність вже є вищою за прогнозовану», — ділиться Марія Колесник.

Марина Маринич також називає сприятливим фактором погодні умови взимку та навесні — достатня кількість опадів призвела до більшої густоти посівів та добре налитого зерна.

«Крім того, високий рівень цін в минулому сезоні призвів до зростання рентабельності вирощування зерна, тому українські фермери збільшили посівні площі під врожай 2021 р.», — додає аналітик «УкрАгроКонсалт».

Загалом ProAgro Group очікує збільшення врожайності пшениці порівняно з середньорічним показником на 15%.

Щодо ячменю, то врожайність цієї культури навіть вища за ту, на яку розраховували станом на початок липня. «Ймовірно, наступного місяця ми переглянемо прогноз у бік підвищення», — говорить Марія Колесник.

Більше фуражу

Окрім розміру врожаю, погодний фактор буде визначати і якість зерна. За словами аналітика «УкрАгроКонсалт», минулого року засуха стала причиною більшої частки продовольчої пшениці (близько 60%). Але це позначилось на врожайності — зерно було більш щупле.

«У цьому сезоні маємо протилежну ситуацію, тому й перші показники середньої врожайності такі високі (станом на 15 липня — 4,11 т/га порівняно з 3,18 т/га у 2020 р.), — говорить Марина Маринич. — Але висока кількість опадів мала й негативні наслідки — подекуди пшениця постраждала від надмірної вологи, яка сприяла розвитку грибкових захворювань».

«УкрАгроКонсалт» очікує цього року зростання частки фуражної пшениці — її буде більше, ніж у минулому сезоні, але цей показник залишиться на рівні попередніх років. Для продовольчих потреб власного виробництва Україні з лишком вистачить, більша кількість буде експортована, вважає експерт.

Розрив зростає

Марія Колесник також звертає увагу, що протягом 2-3 останніх років в Україні зростало співвідношення продовольчої пшениці до фуражної.

Вона також припускає, що цього року за рахунок погодних умов може незначним чином підвищитися частка фуражного зерна. «Але все одно продовольче превалюватиме», — вважає аналітик. Це також впливатиме на ціну, за якою зерно буде експортуватися: більш кондиційне, більш якісне, більш високобілкове — за вищою ціною; якщо це фуражна пшениця, вона буде реалізовуватися дешевше. 

N.B. Експерти радять, як захистити озимі від комплексу хвороб

Торік різниця між фуражною пшеницею та продовольчою була мінімальною. По-перше, цьому сприяв той факт, що у світі весь час зростали ціни на продовольче зерно. По-друге, частка фуражу сама по собі була незначна. Тому цінова різниця знаходилася на мінімальному рівні.

«У поточному сезоні розрив буде більш відчутним. Умовно кажучи, на експортному базисі FOB різниця між фуражною пшеницею та зерном 2 класу зросте до $20 на тонні проти торішніх $5-10», — ділиться очікуваннями Марія Колесник.

Що формуватиме ціни

Першим і важливим фактором є погодні умови. Зараз у США склалася вкрай несприятлива ситуація — дуже високі температури, значна посуха. Через це виникають питання до якості ярої пшениці. Так само посуха фіксується в Канаді, і це може позначитися на обсягах врожаю. 

По-друге, тиждень тому ми бачили, як потерпала від повені Західна Європа. Як це позначиться на обсягах виробництва, поки сказати важко. Негода затопила не аграрні, а більш промислові райони Німеччини. Однак це може вплинути на обсяги внутрішнього споживання. Якщо треба буде відновлювати два великі регіони, ймовірно, більше ресурсів піде для внутрішнього споживання.

Від екологічного лиха постраждала худоба, отже поголів'я теж доведеться відновлювати. Це може стимулювати цінове зростання на ринку зерна, вважає заступниця директора ProAgro Group.

«Зараз, попри жнива, ціна на зерно йде вгору. Хоча зазвичай у цей час ціна є дуже низькою. Як буде далі — прогнозувати непросто, тим паче, що Україна розраховує на рекордний врожай», — каже Марія Колесник.

Третім фактором є посуха в Південній Америці, зокрема в Бразилії. Вона призвела до того, що річка Парана, яка протікає переважно територією Аргентини і є головною транспортною артерією для країни, обміліла. Глибоководні човни не можуть перевозити зерно, експорт затримується.

Парана бере витік із Бразилії, тобто посуха в цій країні прямо позначилася на експортному потенціалі Аргентини. І це знов таки додає цінам росту, зазначає аналітик.

Ще один фактор — урожай в Росії. «Спочатку там теж говорили про рекордні показники. Зараз починає надходити інформація про певні посушливі явища, але якихось реальних звітів ми поки не бачили. Невідомо, як складеться ситуація в РФ, але навіть якщо вони не отримають рекорд, все одно пшениці буде багато. Цей чинник тиснутиме на ціни і фактично стримуватиме їх зростання», — вважає заступниця директора ProAgro Group.

N.B. Аграріям презентують унікальні сорти пшениці

З іншого боку, ніхто не знає, як буде розвиватися пандемія у світі, які будуть настрої у країн-споживачів. Це буде ціноутворюючим фактором, лишень невідомо, в який бік він рухатиме ціни. Все залежатиме від подальшого розвитку ситуації.

Скринька Пандори

Останнє — чинник Китаю, який стає все більш вагомим. Кілька тижнів тому в Китаї заарештували двох аналітиків зернового ринку: одного посадили під домашній арешт, іншого — до в'язниці. Все через оприлюднення інформації про те, що в Китаї є нестача зерна для внутрішнього споживання. 

«Китай намагається приховати все, що відбувається всередині країни. Ці кроки фактично говорять про те, що найближчим часом якоїсь достовірної інформації звідти ми просто не отримаємо — ніхто не захоче сідати за ґрати за оприлюднення балансів», — каже Марія Колесник.

Додає, що Китай стає для нас скринькою Пандори. Скільки, в яких обсягах, якими темпами буде імпортувати Китай, наразі знає лише сам Китай. Цей чинник може керувати цінами впродовж всього маркетингового року, як піднімаючи, так і, можливо, обвалюючи їх. Поки що очікується, що попит з боку Китаю буде високим.

Марина Маринич також зазначає, що по мірі просування збиральної кампанії все більшої ваги почне набувати такий фактор впливу, як зовнішній попит на українське зерно — рівень цін почне сильніше реагувати на результати єгипетських тендерів, а ринок буде уважно стежити за обсягами відвантажень у портах.

«Ціни на пшеницю можуть знову опинитися під сильним тиском ближче до листопада-грудня, коли на ринок почне надходити пшениця з Австралії й Аргентини. При цьому перспективи врожаю пшениці в цих країнах поки що хороші», — говорить експертка.

Ситуація на ринку швидко змінюється, за актуальними ціновими трендами вона радить слідкувати на АгріПрайсМентор.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua