Голландський тандем. ТОП-10 інвестицій в українські проекти

18 жовтня 2018, 07:00 8454

Нідерланди з кожним роком все тісніше переплітаються з українським бізнесом, особливо в сфері сільського господарства.

Сьогодні в сільському господарстві складається успішний тандем якісних голландських технологій та широких українських можливостей. Це і спільні підприємницькі проекти, наукові дослідження, соціальні ініціативи та державні партнерські програми. Причому інвестиції йдуть як у великий агробізнес, так і невеликі фермерські проекти.

На початку минулого року за результатами переговорів на державному рівні були визначені основні напрямки в агро на 2017-2018 рр. А саме це: рослинництво (включаючи тепличне господарство), посадковий матеріал, тваринництво, біоенергетика, органіка і освіта в сільському господарстві.

До слова, все більше голландських підприємців хочуть інвестувати в українські проекти в найрізноманітніших сферах. На підтримку двосторонніх відносин працює голландське посольство в Україні, а також Мінагропрод і органи місцевого управління. Голландські підприємці можуть використовувати спеціальну платформу Orange Directory для спрощення пошуку контактів і актуальної інформації по аграрному ринку України, або ж заходити на ринок самостійно.

Є й цілі секторальні проекти, які об'єднують виробників за підтримки голландського уряду:

Dutch Ukrainian Dairy Centre — розділений на 3 кластери і спеціалізується на консалтинговій допомозі для українських молочних виробників. Мета проекту — практичні тренінги для виробників молочної продукції, а також інституційний розвиток галузі в цілому.

Biobased Energy Ukraine — партнерський державно-приватний проект у сфері біоенергетики, який спрямований на розширення співпраці між країнами. Партнерство голландських компаній інвестує, розробляє і консультує проекти з біоенергетики в Україні.

FoodTechLink Ukraine — масштабний проект, що дозволяє голландським виробникам обладнання та упаковки працювати з українськими аграріями. Група компаній фокусується на плодоовочевій продукції, молочній та кондитерській продукції і м'ясопереробному секторі. 

За цей сезон було інвестовано чимало, з часом суми стають все більшими, а проекти в АПК — масштабнішими, наприклад:

Олійноекстракційний завод Allseeds. У жовтні 2018 року Нідерландський банк розвитку FMO і Diligent Capital Partners (DCP) придбали 16% акцій виробника і експортера олійних Allseeds. Зараз олійноекстракційний завод здатний переробляти до 2400 т/добу насіння соняшнику, 1800 т/добу для ріпаку або 1500 т/добу для сої. Перед укладанням угоди Allseeds інспектували ряд незалежних компаній. Кошти будуть спрямовані на розширення виробничих потужностей в порту «Южний». Крім того, інвестори будуть покращувати корпоративне управління, а також розширювати екологічні аспекти виробництва.

Річкова логістика «НІБУЛОН». Голландський банк FMO також тісно співпрацює з компанією «НІБУЛОН». Загальний обсяг інвестицій з 2017 року в кілька траншів склав $35 млн, основна мета проекту — підтримати розвиток річкової логістики. Кошти будуть спрямовані на модернізацію та оптимізацію потужностей зі зберігання зерна. Оновлені виробничі потужності підвищать рентабельність і ефективність річкових перевезень, а також знизять навантаження на навколишнє середовище.

Енергоефективність цукрового виробництва «Астарти». Минулого року FMO виділили кредит компанії «Астарта» на суму $25 млн на переоснащення обладнання потужностей цукрового виробництва. Крім того, кошти розподілені на спорудження водоочисних споруд, які економлять споживання води на виробництві до 50%. Нові технології дозволяють підвищити енергоефективність і продуктивність компанії. Додатково в 2016 році «Астарта» також отримувала від FMO 15 млн інвестицій на ведення сільського господарства.

Курятина «Володимир-Волинської птахофабрики». У серпні 2017 року приватний голландський інвестиційний фонд Safedam придбав 20% акцій підприємства «Володимир-Волинської птахофабрики». На модернізацію підприємств ТМ «Чебатурочка» виділено до €25 млн євро, і передбачається закупівля голландського обладнання та курчат молодняка. Ця операція для голландського фонду стала першою в сфері харчової промисловості.

Комплексне виробництво «Кищенці». Підприємство з голландським власником працює з 2012 року в Черкаській області, основний вид діяльності комплексний — рослинництво, тваринництво і вирощування овочів. Підприємство інвестувало значні кошти в будівництво підвідного газопроводу до сіл Кищенці й Добра, що значно допомогло місцевим жителям. Крім того, щорічно вкладає в розвиток виробництва і є основним платником податків з бізнесу в цій місцевості.

Зернові потужності «Нива Біла». Компанія з голландськими інвестиціями «Нива Біла» в липні 2018 року заявила про наміри розширюватися в Тернопільській області. Компанія займається вирощуванням зернових і бобових культур, а також насінням олійних. Кошти планується направити на розширення потужностей і створення нових робочих місць.

Теплиці Galicia Greenery. У квітні 2017 року компанія Galicia Greenery у Львівській області на голландські інвестиції розміром €600 тис. відкрила другу чергу тепличного комплексу. Площа теплиць на сухій гідропоніці становить майже 5 тис. м2 і дає врожайність до 6,5 тис. кг салату на тиждень. З 2015 року загальний обсяг капіталовкладень в компанію склав €2,5 млн.

Ягідні саджанці Dekoplant. Голландсько-українське підприємство, яке вже більше 10 років займається посівним матеріалом троянд, минулого року вклалося в напрямок саджанців ягідних культур. Підприємство займає близько 100 га, на яких застосовується сучасне обладнання, яке дозволяє утримувати саджанці в оптимальних умовах.

Молочне господарство «Розволожжя». Влітку 2018 року агрофірма «Розволожжя» з голландськими інвестиціями заявила про розширення поголів'я ВРХ з 770 до 2 тис. голів. Молоко компанія поставляє на завод Danone для виробництва виключно дитячого харчування.

Свинокомплекс і елеватори «Гірсам». Спільне україно-голландське підприємство займається розведенням свиней та обробітком зернових у Волинській області. Компанія досить активно інвестує в елеваторні потужності, а також в оновлення тваринницьких комплексів. 


Наталія Ключнікова, AgroPortal.ua