Україна веде переговори щодо збільшення тарифних квот до ЄС, зокрема молочної продукції.
Про це повідомив заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка у блозі на AgroTimes.
«Україна має три базові молочних товари, які підпадають під квотування: згущене молоко, сухе молоко, вершкове масло. Ще один — твердий сир — не підпадає. Для інших товарів діє часткове квотування — цілих шість тарифних квот. Але я гадаю, що ми суттєво переглянемо і список товарів, що квотуються в молочній сфері, й узагалі наявність цих квот», — вважає він.
Тарас Качка зазначив, що за час дії автономних торговельних преференцій на експорт до Євросоюзу відправили 15 тис. т сухого молока. Почасти цей продукт переорієнтували з азійських ринків через проблеми з логістикою, однак, на його думку, цей обсяг так і залишиться в Європейському Союзі.
«Для згущеного молока тарифна квота значно більша за наш експорт. До війни ми продавали до ЄС 3 тис.+ т за квоти в 10 тис. т. Також була феноменальна історія з маслом. Ми без мита експортували протягом 2022-2025 років у межах квоти (3 тис. т) — близько 1,5 тис. т. А цього року, особливо в травні, продали дуже великий обсяг масла. Але чи це разова історія, чи тенденція, хотіли б почути від ринку. Гадаю, тут ми вийдемо на показники, які дозволять нам нормально розвиватися», — запевнив торговий представник.
Він зазначив, що молочна галузь України — єдина, яка має дуже приязні відносини з європейськими виробниками, зокрема з польськими. До того ж лунають спільні заяви від профільних асоціацій щодо необхідності підтримувати відкриту торгівлю. Однак поки відчуття взаємної відкритості ще не настало, тому про якусь повну лібералізацію можна буде говорити за кілька років, коли в цілому Україна просунеться на шляху інтеграції до європейських стандартів виробництва (яких наші експортери повністю дотримуються, але щодо яких існує багато політичних упереджень).
«Гадаю, найближчими тижнями ми зможемо на рівні уряду оголосити цифри квот, які діятимуть цього року. Адже зараз ми працюємо за торішніми параметрами. А з 6 червня лічильник квот обнулився. Тому простір для безмитної торгівлі на найближчі місяці є. Наша мета — вийти принаймні у серпні, коли вже можливе вичерпання квот, на нові обсяги, які б дозволяли цього року, та й наступного теж, торгувати досить вільно та передбачувано», — підсумував Тарас Качка.