Блокада кордону: негативні наслідки для економіки України триватимуть кілька років

02 грудня 2023, 08:00 4484

Негативний ефект від блокування автомобільних пунктів пропуску на кордоні України і Європейського Союзу виявлятиметься і в наступні роки через зрив довгострокових контрактів.

Таку думку висловила перша заступниця голови Комітету ВР з питань транспорту та інфраструктури Юлія Клименко на брифінгу в «Медіацентрі Україна — Укрінформ».

За її словами, кожен зайвий день простою вантажівки біля кордону внаслідок блокування пунктів пропуску польськими перевізниками, яке триває уже четвертий тиждень, коштує українському бізнесу близько 300. Проте значно більших збитків завдає неможливість прогнозувати терміни постачання товарів.

«Це прямі збитки для бізнесу. А також є непрямі збитки — коли ви не можете відповідно до підписаного контракту забезпечити постачання товарів вчасно. Або навпаки — завезти товар, який ви купили десь, вчасно на територію України. Це непрямі збитки, які ми побачимо з вами і в 2024, і в 2025 році кількістю скорочених контрактів з Україною і з українськими виробниками», — зауважила вона.

Клименко прогнозує, що, оскільки європейські виробники та європейські покупці не можуть чекати по 2-3 тижні в невідомих обставинах, контракти з українськими фірмами будуть розриватися або не перепідписуватися.

«І тому ми значно втратимо в економіці — оскільки немає стабільних постачань в Україні, і їх неможливо порахувати. Це непрямі наслідки, які не можна обрахувати, але вони будуть значними», — підсумувала експерт.