Гендерний вектор в агро. Про тих, хто задає жіночий тон на ринку

07 березня 2020, 07:29 6669

Агропродовольчий сектор як і інші бюджетоутворюючі сектори економіки країни має тих, хто задає особливий жіночий тон на ринку. Напередодні Міжнародного жіночого дня вітаємо усіх, хто прямо чи опосередковано пов'язаний з агропромисловим комплексом України та публікуємо думки лідерів у кожній із сфер за результатами опитування AgroPortal.ua.

Усі учасниці подаються в алфавітному порядку.


Я працюю в сільськогосподарській компанії майже 7 років. Всі нововведення щодо комунікацій на цьому ринку сприймаються дуже позитивно. Спираючись на власний досвід з інших індустрій чи спостерігаючи за інноваціями в інших сферах, я маю можливість та підтримку всередині компанії реалізовувати цікаві ініціативи, які стають прикладом для наслідування іншими в цій галузі.

У будь-якій роботі головне — набір знань, навичок та бажання її виконувати, а не сукупність анатомічних характеристик.


В Credit Agricole з агро ми працюємо вже 10 років, при цьому ніколи не ділю роботу на жіночу чи чоловічу — критерії одні: терміново/важливо і вкрай терміново/вкрай важливо. Але ще в дитинстві літні канікули проводила в безпосередній близькості до агро. До речі, моєю дитячою мрією було побачити Париж. Мрія здійснилася, але місто щоразу продовжує зачаровувати і дивувати.


В агро я вже працюю 5 років. Свою роботу не ділимо на жіночу та чоловічу, тому що на роботі всі рівні. На посаді агронома немає чоловіка або жінки — є фахівець.


В агро я все свідоме життя. Свою роботу ніколи не ділимо в гендерному аспекті, просто працюємо на результат. Завжди бачила себе в активному, яскравому житті.


В дитинстві мріяла про сцену, трохи згодом — про політичну діяльність, тому завжди займалась риторикою. Але ось уже більше 15 років працюю аграрним аналітиком, а починалось все з фінансів, інвестицій та кредитів, які намагалась отримати компанія, близька до агро.

Ніколи не поділяла роботу на жіночу та чоловічу, також переконана, що для роботодавця не має бути різниці — чоловіка чи жінку він наймає на посаду, повинні бути лише фахові вимоги.


В агро я вже більше 10 років. Наразі я віце-президент міжнародного інвестиційного фонду SigmaBleyzer в Україні, де агро — один із напрямків інвестицій. Також я — співголова комітету з питань агропродовольчого бізнесу Спілки Українських Підприємців, ексзаступник міністра з питань європейської інтеграції.

Щиро радію, що зараз парламенти багатьох країн, в тому числі й нашої, ввели обов’язкові квоти на гендерний баланс. На рівні ООН, Ради Європи та інших міжнародних організацій прийняті стратегії подолання гендерної нерівності. Різноманітність призводить до зростання бізнес-показників, і це факт. Я рада бачити, що в комітеті з питань агропродовольчого бізнесу СУП є успішні компанії, якими вміло керують жінки, які генерують якісний бізнес та залучають зовнішні інвестиції в Україну.


В дитячі роки мріяла стати дипломатом і допомагати вирішувати глобальні світові проблеми. Сьогодні мені вдається це робити, але в органічному напрямку. Саме він пов'язує мене з агро. 7 років я в цьому бізнесі. З 2013 року працюю в секторі міжнародної торгівлі органічною агропродукцією. З 2015-го консультую органічних агровиробників та експортерів. З 2019 року очолюю громадську організацію Ukrainian Organic Cluster, але це більше моє хобі.

Вважаю, що жінка може опанувати будь-яку професію, рівно як і чоловік, але жіночність — це сила, котру нам подарувала природа, і не варто про неї забувати.


З агро мене пов’язує три роки сходження «крутою кривою навчання» в агробізнесі. Я вважаю, що професіоналізм, навички, глибина знань і досвіду більшою мірою залежать від конкретної людини, ніж від статі.


Мені завжди подобалось мистецтво. В дитинстві я на «відмінно» закінчила 7-річну музичну школу, 5 років художньої школи та навіть відому на всю Україну хореографічну школу ім. Вадима Пісарєва, тож мріяла здебільшого про театр і кіно. Тому моє життя чітко ділиться на до агро та після. В 2009 році я, людина зовсім не з агро, прийняла виклик та перетнула поріг українського агропідприємства, навіть не здогадуючись, що закохаюсь з першого погляду в цю благородну справу, а також у людей, які щоденно вирішують рівняння з численними невідомими.

Ми — люди — генеруємо енергію. Ми і є енергія, яка перевтілюється в події та результати. Саме тому треба завжди візуалізувати найкраще із можливого, навіть краще з кращого, ретельно підбирати слова та бути на позитиві.

Я не ділю роботу на жіночу та чоловічу, але все, що роблять чоловіки, жінки мають робити вдвічі краще, щоб сприйматись на рівних. На щастя, це не так вже й важко.


В дитинстві мріяла стати ветеринаром, а потім — послом. Але з агро пов'язане все моє життя. Від дитинства в селі Нечаївка з коровами, кіньми і безкінечними луками до моєї діяльності зараз. Не ділю роботу на жіночу та чоловічу, якщо не йдеться про щось дуже важке фізично.


Я виросла у сільській місцевості, тому змалечку працюю із землею. Вважаю, що не потрібно ділити роботу на чоловічу та жіночу, оскільки мені й самій частенько доводиться виконувати тяжку роботу, для якої потрібно прикладати немало фізичної сили.

Свою дитячу мрію поки здійснила лише частково — хочу об'їхати на своїй автівці всі глибинки та села України.


В дитинстві хотіла бути вчителем. Люблю дітей, тому їх у мене троє. Сьогодні моє життя міцно пов'язане з агро, і мені це подобається. Маю досвід більше 10 років у приватному бізнесі, пов’язаному із сільським господарством. Мої робочі дні — в агро, вихідні — в агро, навіть мої діти теж в агро. На останньому заході «Агропорт Львів» моя донечка знімала сюжет про органіку. Тобто діти «в темі» і знають, чим займається мама.

Агробізнес під жіночим началом, як на мене, більш організований. Жінки менше жаліються і завжди шукають вихід із ситуації. Зрештою, чого хоче жінка, того хоче Бог.

Взагалі у сучасному світі поділ на жіночу та чоловічу роботу розмитий, жінки вправно справляються із чоловічими справами, а в агросфері, на мою думку, жінка працює важче, бо праця найчастіше зводиться до ручної. При цьому вона залишається лише дружиною фермера. А чоловіку оточення зазвичай приписує статус фермера.


З дитинства мріяла стати кваліфікованим хірургом. На жаль, а може і на щастя, мрія не здійснилась, та відсутність її реалізації дозволила мені сьогодні відчути себе кваліфікованим працівником у сфері агро. Саме з агро мене пов’язує бажання рухатись і розвиватись у сфері виробництва крафтової локальної їжі для популяризації власного продукту в культурі споживання на внутрішньому ринку України та за її межами.

Я ніколи не розділяю роботу на чоловічу чи жіночу в бізнесі, це присутнє лише у веденні домашніх справ.


Весь жіночий колектив, AgroPortal.ua