До та після війни: агросектор протягом 10 років потребуватиме $37 млрд інвестицій

11 листопада 2022, 06:55 8434

Непрямі втрати, викликані зниженням виробництва, блокадою морських портів та підвищенням вартості виробництва, станом на червень 2022 року оцінюються в $23,4 млрд. Щодо прямих втрат, то вони становлять $4,3 млрд, що дорівнює 15% загального капіталу агросектору України.

Про це йдеться в доповіді Kyiv Rysing від консалтингової компанії Kyiv Strategy Consulting, де в повному обсязі проаналізовано минуле, нинішнє та майбутнє становище України в економіці, суспільному розвитку, військовій сфері та галузі довкілля. Пропонуємо до уваги найцікавіше, що стосується агросектору країни.

Ситуація напередодні війни. Сільгосппродукція складала 43,9% українського експорту

Агросектор України забезпечував 10,3% ВВП та був однією з кількох основних складових його формування. У 2021 році Україна збільшила обсяги експорту сільгосппродукції з $22,2 млрд до $27,8 млрд порівняно з 2020 роком, що становило 43,9% від загального експорту. Найбільше Україна експортувала продукції сільгоспкультур (56%), олійно-жирової (26%), а також продуктів харчування (13%) та тваринництва (5%).

Основними продуктами агросектору були кукурудза, пшениця та соняшник. У 2021 році на експорт припало 59% врожаю кукурудзи і пшениці та 91% соняшникової олії, що зробило Україну світовим лідером із виробництва та експорту цього продукту.

Також Україна почала ключові трансформації агросектору та регуляцію пов'язаних із землею законів. Реформи в агросекторі стосовно відкриття ринку землі та запуску порталу відкритих геоданих знизили несанкціоновану обробку землі, призвели до підвищення логістичної спроможності господарств та сприяли створенню прозорої системи державної підтримки агровиробників.

Наслідки війни: зниження врожаю на 40% 

Вже на сьогоднішній день війна призвела до того, що більш ніж 500 тис. т зерна було викрадено росією на окупованих територіях. 400 тис. голів худоби загинуло внаслідок бойових дій. А також відбулося 40% зниження врожаю загалом у 2022 році (до 65 млн т) та 44% зниження врожаю зернових порівняно з 2021 роком. Підраховано, що це призведе до зниження експорту агропродукції.

Війна також змінила посівну структуру: не маючи можливості експортувати соняшник, пшеницю, ріпак та ярий ячмінь, експортні обсяги яких суттєво зменшилися, українські виробники збільшили посівні площі гороху, бобів, гречки в очікуванні на підвищений попит на внутрішньому ринку. Єдина культура, що збільшила свій експортний обсяг за даними на вересень 2022 року, — це кукурудза (+146%).

У дослідженні відзначається, що:

  • нижчі ціни на експортно орієнтовану продукцію на внутрішньому ринку та збільшення експортних логістичних витрат призвели до непрямих збитків сільгоспвиробників у $11,9 млрд;
  • менша врожайність соняшнику, пшениці, кукурудзи, ячменю та інших культур, які вирощувалися в районах, що безпосередньо постраждали від війни, за прогнозами, лише у 2022 році спричинить втрати в $9,9 млрд;
  • подорожчання факторів виробництва, зокрема добрив і палива, з яким зіткнулися українські сільгоспвиробники, призвело до загальних непрямих збитків у $0,9 млрд.
  • загальні непрямі втрати галузі тваринництва оцінюються в $0,7 млрд. Спад виробництва продукції тваринництва призведе до зменшення обсягів у наступні два роки.

Агросектор є пріоритетним напрямом Плану відновлення України

Отримання Україною статусу країни-кандидата на вступ до ЄС влітку 2022 року позитивно вплинуло на агросектор країни.

propData.content.image
Юлія Порошенко, засновниця платформи Agrohub

Україна має пройти етап прийняття стандартів та регулятивних норм у виробництві. Але вже зараз зняття квот на експорт до ЄС підвищило деякі експортні ціни, що компенсувало відправлення зерна за найвіддаленішими напрямками та сприяло додатковій обробці агропродукції в Україні. Основними інвестиційними можливостями є ринок продуктів тваринництва та птиці, а також інвестування у ще один етап обробки бобових та олійних культур, біоенергетику, використання альтернативної енергії для обробки сировини. У цьому сенсі вирощування худоби та виробництво біопалива можуть бути варіантами для інвестування з кумулятивним ефектом: наприклад, виробництво кормів, переробка сміття на біопаливо та виробництво напівготових продуктів за контрольованою технологією.

Агросектор є пріоритетним напрямом Плану відновлення України на 2022-2032 роки, який прийняли на конференції в Лугано у липні 2022-го. Щодо сільськогосподарського напряму, акцент робиться на збільшенні обсягів обробки агропродукції, зростанні частки загалом та збільшенні експорту продуктів із доданою вартістю, спорудженні систем іригації задля підвищення ефективності, збільшенні виробництва та переробки м'яса і молочних продуктів, відновленні пошкоджених війною агропідприємств та рекультивації земель. Необхідний обсяг інвестицій протягом 10 років у агросфері України становить $37 млрд.

Переглянути доповідь англійською мовою.


AgroPortal.ua за матеріалами Kyiv Strategy Consulting