Аграрії закликають ЄБРР та IFC не фінансувати Кернел

16 лютого 2018, 12:39 4556

Громадська спілка «Всеукраїнський аграрний форум» (ВАФ) від імені національних аграрних асоціацій звернулася з відкритим листом до Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) в Україні та Міжнародної Фінансової Корпорації (IFC) щодо лобізму бізнес-інтересів з використанням політичного впливу окремих українських компаній.

Як говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», яка є членом ВАФ, у листі, йдеться, що правки до Податкового кодексу України, ухвалені Верховної Радою наприкінці грудні минулого року, які скасовують бюджетне відшкодування ПДВ при експорті технічних культур, а саме сої з 01.09.2018 року та ріпаку з 01.01.2021 року, вказують на грубий лобізм бізнес-інтересів переробників олійних культур.

У звернені зазначають, що членом Комітету Верховної Ради, що є профільним з питань оподаткування, є народний депутат Віталій Хомутиннік, що є власником близько 6% акцій найбільшого в світі виробника і експортера соняшникової олії — компанії «Кернел».

Додатковим підтвердженням ціленаправленого лобізму інтересів окремих компаній-переробників є також те, що норми про скасування відшкодування ПДВ не були представлені до широкого обговорення із бізнесом та громадськістю та не було здійснено жодних консультацій з аграрним сектором щодо доцільності таких заходів стимулювання внутрішньої переробки продукції. Ініціатива виникла без жодних додаткових заходів для стимулювання внутрішньої переробки цієї продукції.

Подібні дії створюють значний конфлікт інтересів та суперечать принципам міжнародних фінансових інституцій, які пропагують чесну конкуренцію, прозорість та демократію, а також неприйняття корупції, зазначають аграрії.

«Асоціації просять ЄБРР та IFC взяти цю інформацію до уваги під час ухвалення рішень щодо надання фінансування та інших форм співпраці з переробниками олійних культур», — говориться у повідомленні.


Для довідки: 7 грудня Верховна Рада України прийняла рішення про скасування експортного ПДВ на олійні культури з 1 березня 2018 р відповідь на таке рішення, профільні асоціації скликали Всеукраїнське аграрне віче і готувалися почати страйк з перекриттям урядового кварталу. В результаті парламент відстрочив введення норми, яка передбачає скасування відшкодування ПДВ при експорті сої до 1 вересня 2018 р., ріпаку - до 1 січня 2020 р. Відшкодування ПДВ при експорті насіння соняшника залишилося без змін.