ТОП-7 країн, що постачають сільгосптехніку в Україну

18 квітня 2020, 08:00 8355

Зношеність сільгосптехніки вітчизняних аграрних підприємств становить, за різними підрахунками, від 50% до 80%, що робить Україну дуже привабливим ринком для зарубіжних виробників.

Таку думку висловив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Олександр Захарчук, йдеться у повідомленні установи.

Він зазначив, що рекордний обсяг імпорту сільгосптехніки — $1,342 млрд — був зафіксований у 2008 р., коли в Україні стабільно розвивалася економіка та були більш доступні позикові кошти. Другий за обсягами результат — $1,144 млрд — зафіксований у 2017 р. за умов певної стабілізації економіки після тимчасової втрати частини територій та воєнних дій.

«Обсяги імпорту агротехніки у 2019 р. на суму $769,2 млн значно менші за досягнуті рекордні показники, що є свідченням низької купівельної спроможності сільгосптоваровиробників, особливо малих та середніх розмірів», — вважає Олександр Захарчук.

Разом із тим, за його словами, в Україну все впевненіше приходять країни — провідні виробники тракторів та іншої сільськогосподарської техніки: США, Китай, Велика Британія, а також країни Євросоюзу — Німеччина, Франція та Нідерланди. Також помітне місце у забезпеченості технікою займають Польща та Білорусь.

Найбільше сільськогосподарської техніки Україна ввозить з Німеччини. Обсяги поставок з цієї країни нової та вживаної техніки склали 2019 року $243,4 млн. Це забезпечило Німеччині частку у 31,6% у вітчизняному імпорті агротехніки.

Друге місце у ТОП-7 експортерів техніки для сільського господарства в Україну посідають США — $159 млн (20,6%).

На третьому місці у рейтингу основних постачальників цього виду продукції — Польща. Торік вітчизняні аграрії закупили у цій країні сільгосптехніки на суму $80,3 млн (10,4%).

Однакові частки — по 9% — у вітчизняному імпорті агротехніки мають Нідерланди ($69,7 млн) та Китай ($69,1 млн). Поставки сільгоспмашин та обладнання з Франції склали у 2019 р. $58,1 млн (7,5%), з Білорусі — $49,8 млн (6,5%).

Загалом у вітчизняному імпорті переважає сільськогосподарська техніка північноамериканського походження — John Deere, Case, New Holland, Massey Ferguson, Challenger, Versatіle. Також на українському ринку представлені і європейські виробники — Claas, Deutz-Fahr.

Експерт зазначив, що наполегливу політику щодо входження на український ринок проводить Китай. Ціна китайської техніки на 15-20% нижча навіть за ціни на вітчизняну техніку. Оскільки вони виробляють насамперед трактори малої потужності, тобто міні-трактори, їхня продукція є надзвичайно привабливою для вітчизняних господарств населення, фермерських господарств та інших форм господарювання малих та середніх розмірів.

«Посилення позицій зарубіжних країн на вітчизняному ринку техніки для сільського господарства несе в собі загрозу національній економіці. Адже в останні роки залежність українських аграріїв від імпортованої техніки сягала від 80 до 90%», — додав Захарчук.

Критична імпортозалежність України у цій сфері сприяє значному відтоку валюти з країни, втраті позицій продукції вітчизняних машинобудівників на іноземних ринках, міграції кваліфікованої робочої сили за кордон та підриву економіки в цілому, констатував науковець.

«У разі припинення імпорту техніки або його обмеження, вірогідність якого підтвердила практика боротьби з коронавірусом COVID-19, зарубіжна техніка не зможе задовольнити потреби вітчизняного агросектору, що призведе до скорочення обсягів сільськогосподарського виробництва», — підсумував Олександр Захарчук.