В Україні розпочався збір тепличних огірків врожаю 2019 року

14 лютого 2019, 13:55 4211

Промислові теплиці України на цьому тижні почали збирати перший врожай огірка  2019 року.

Маркетинговий рік в більшості теплиць розпочався із запізненням, мінімум на 2 тижні, а площі під «зимовими» теплицями в черговий раз скоротились, цього разу одразу на 15%, повідомляє «Інфо-Шувар».

Як зазначається, ще у 2018 році, загальна площа «зимових теплиць» становила близько 210 га, у 2019 р. Україна увійшла із 180 га.

«Скорочення площ і відносно пізній початок сезону пов’язаний із досить складними умовами ведення тепличного бізнесу в Україні – конкуренція із імпортом не зменшується, а собівартість українського огірка, навпаки, зростає. Більш-менш непогано почувають себе власники сучасних тепличних комплексів, але їх частка в структурі загальної полощі «зимових» теплиць не перевищує 50 %. В теплицях старого типу витрати на опалення дуже високі, з урахуванням постійно зростаючих тарифів на газ, зрозуміло, що в таких комплексах вирощувати огірок із задовільною собівартістю дедалі важче»,- розповідає СЕО ТД «Калинівка-Преміум» Марія Антонова.

Натомість, споживання тепличного огірка в Україні зростає і цим, насамперед, користуються імпортери. В 2018 році Україна імпортувала 12,6 тис. тонн огірка. Для порівняння, рік тому імпорт становив 9,2 тис. тонн, а в 2016 році в країну було ввезено 9 тис. тонн огірка. Туреччина лишається головним торговим партнером для України на цьому ринку.

«В Україні сезон вітчизняного огірка триває з другої половини лютого по жовтень. В зимовий період вирощувати огірок в українських теплицях - досить дороге і економічно необґрунтоване задоволення. Наші кліматичні умови не дозволяють нам взимку отримувати огірок із собівартістю, яка б дозволяла конкурувати із цінами на огірок з Туреччини, де клімат є набагато теплішим. Тому, приблизно 4 місяці в році ми їмо переважно імпортний огірок. Збільшення обсягів імпорту свідчить про зміну споживацьких вподобань - українці звикають їсти свіжі салати протягом всього року, а не тільки в сезон збирання місцевого врожаю. Але це не означає що український тепличний бізнес рухається до повного занепаду, він навпаки демонструє досить чіткі риси розвитку у вигляді зростання обсягів експорту із зміною вектору до країн ЄС», - коментує ситуацію керівник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар»Тетяна Гетьман.

За даними «Інфо-Шувар», в 2019 році Україна імпортувала 4,4 тис. тонн огірків, протягом останніх 3 років цей показник збільшився майже на 40%. Якщо ще 5 років тому, майже всі огірки ми відправляли до Росії, то сьогодні понад 70% всього експорту - це країни ЄС.

Перші партії українського огірка виробники пропонують по 58-65 грн/кг (1,89-2,12 €/кг), приблизно з таких самих цін стартував минулий сезон. На гуртових ринках діапазон цін ще ширший. На одному з найбільших в Україні гуртових ринків ОРСП «Шувар» огірок пропонується по 53-68 грн/кг (1,73-2,22 €/кг) . В мінімальному діапазоні цін 53-56 грн/кг (1,73-1,82 €/кг) оператори ОРСП «Шувар» пропонують імпортний огірок. Слід зазначити, що рік тому ціни на імпортні огірки були майже на 30% нижчими. Подорожчання імпортного огірка в цьому сезоні пов’язане із несприятливими погодними умовами, через які турецькі виробники на початку сезону втратили значну частину врожаю.