Стратегія фунгіцидного захисту соняшнику. Головні акценти

06 червня 2024, 12:00 1390

Хвороби насіння, стебла та листового апарату, а згодом — корзинок із року в рік стають причиною суттєвих втрат урожаю соняшнику. Тому розпочинати фунгіцидний захист культури необхідно зі стадії обробки насіння і продовжувати його згідно системи захисту під час вегетації.

Про це розповів керівник департаменту агротехнологій компанії Ukravit Олександр Мигловець, зазначивши, що стратегія фунгіцидного захисту соняшнику заснована насамперед на комплексі заходів для попередження інфікування, а також локалізації перших проявів хвороб на культурі.

propData.content.image
Олександр Мигловець, керівник департаменту агротехнологій компанії Ukravit

Кожна обробка фунгіцидами — від протруювання і до обприскувань у період вегетації надзвичайно важлива. Повністю відмовитися від фоліарних обприскувань — автоматично дорівнює наразити культуру на небезпеку ураження комплексом хвороб, а себе — на потенційні збитки, пов’язані з втратою якісних та кількісних показників урожайності. Тому поточного сезону необхідно на постійній основі проводити моніторинг полів і застосовувати відповідні високоефективні фунгіциди, особливо у фази 3-5 пар листків, утворення «зірочки» та цвітіння проти корзинкових гнилей (найшкодочиннійший — склеротиніоз).

Для надійного контролю поширених хвороб соняшнику Олександр Мигловець рекомендує обирати фунгіциди широкого спектру дії. У продуктовому портфелі компанії можна виділити продукти Капітал (азоксистробін, 150 г/л + ципроконазол, 60 г/л + епоксиконазол, 50 г/л) та Ріальт (піраклостробін, 300 г/л + боскалід, 200 г/л).

Капітал завдяки поєднанню трьох діючих речовин забезпечує контроль широкого спектру хвороб як оброблених рослин, так і нового приросту. Азоксистробін за потрапляння на листову поверхню рослин переміщується акропетально і трансламінарно та здатен контролювати збудників із 4-х класів — аскоміцети, базидіоміцети, дейтероміцети та ооміцети. Ципроконазол інгібує біосинтез стеринів, зокрема ергостеролу, у клітинах грибів і на відміну від інших інгібіторів біосинтезу стеринів проявляє ширший спектр дії. А епоксиконазол блокує утворення ергостеролу в клітинах грибів, внаслідок чого вони не можуть сформувати клітинні мембрани і припиняють свій розвиток. 

«Крім того, фунгіцид покращує використання вологи, фотоасиміляцію, збалансовує азотний обмін та пригнічує утворення етилену, а також поліпшує фотосинтетичну активність, що позитивно відбивається на загальному розвитку культури. Оптимальним часом у більш посушливих регіонах буде перша обробка, у більш зволожених — друга», — пояснює Олександр Мигловець.

Як розповів Олександр Мигловець, Ріальт — це новітній SDHI-вмісний фунгіцид, який забезпечує профілактику, лікування та тривалий контроль розширеного спектру хвороб. Піраклостробін у його складі — це локально-системна діюча речовина із трансламінарними властивостями, що забезпечує захисну та лікувальну дію. Він блокує транспорт електронів у дихальному ланцюжку мітохондрій, що призводить до блокування дихання патогена та його здатності виробляти енергію, через що проростання спор та ріст росткових трубок не відбувається. А боскалід володіє локально-системною дією із профілактичними та лікувальними властивостями.

Після обприскування частина діючої речовини залишається на поверхні рослини, а решта проникає всередину, поширюється трансламінарно і по ксилемі акропетально. Ця діюча речовина є інгібітором сукцинатдегідрогенази (SDHI) в мітохондріальному ланцюзі транспорту електронів, де блокує ключовий етап дихання клітин, у результаті чого порушується енергопостачання патогенів. 

«Препарат також має виражений фізіологічний ефект, завдяки якому подовжується вегетація культури, що позитивно позначається на якісних показниках майбутньої врожайності. Найкращим періодом застосування фунгіциду є бутонізація цвітіння», — зазначає Олександр Мигловець.