З правильним підходом та розрахунком: як фермерські господарства знаходять свою нішу

31 травня 2024, 05:51 1591

Травневі нічні заморозки пошкодили овочі та фруктово-ягідні культури практично в усіх областях України. У Диканському районі Полтавщини, попри використання всіх можливих засобів проти заморозків, цьогорічний врожай садів майже втрачено.

Господарство «Сади Полтавщини» займається садівництвом та вирощуванням овочів. Власник підприємства Роман Цінченко зазначає, що таку ситуацію мають вперше за всі роки роботи: вимерзло 90% черешні, майже всі яблука, значно постраждали сливи.

Втрата врожаю та перших коштів у сезоні

Фермер розповідає, що по області, як і по всій Україні, ситуація доволі строката. Заморозки пройшли ділянками, в декого взагалі не зачепили насаджень, в інших — знищили більше половини ягідників чи пошкодили сади. Тому ситуація подекуди дуже складна, адже виробники мають на початку сезону непрогнозовані збитки.

propData.content.image
Роман Цінченко, власник підприємства «Сади Полтавщини»

Цей рік виявився дуже складним, нинішня ситуація з садами просто катастрофічна. Незважаючи на застосування всіх можливих заходів проти приморозків, захистити насадження і врятувати майбутній врожай нам не вдалося. В ніч, коли прогнозували зниження температури, в нас працював трактор з обприскувачем, який роздував повітря. Люди навколо садів усю ніч палили пеньки, солому, траву. Опівночі температура сягнула -2°С, а після 3:00 на одній ділянці було -4°С, а на іншій — -6°С, і врятувати нічого не вдалося. Ягоди черешні на площі 5 га просто замерзли.

Вже майже готові ягоди, які за два тижні планувалися до збору, почорніли і опали з дерев. Збитки для господарства тільки на втраті врожаю черешні значні — понад 1,5 млн грн, і це лише понесені виробничі витрати. Ускладнює ситуацію й те, що для господарства реалізація черешні дає перші кошти, які повинні були йти на подальші виробничі витрати з вирощування інших культур.

«На деревах залишилося 10% ягід, і ми продовжуємо доглядати сад відповідно до технологій, тобто інвестуємо, через день підживлюємо мікродобривами від Ukravit. Та повного розуміння, що буде з ягодою і чи вдасться зберегти ту незначну частину врожаю, досі немає», — розповідає Роман Цінченко.

Також постраждали насадження сливи. На 3 га вирощується два сорти — ранній і пізній. Один вимерз на 100%, а щодо другого є сподівання на збереження хоча б частини врожаю.

«Яблуневий сад теж не вистояв, плоди примерзли, почорніли і посипалися. За 15 років я не бачив такого жодного разу. Частина плодів, які втрималися на гілках, вже не дадуть запланованої врожайності та потрібної кондиції. Хоч остаточно складно спрогнозувати, що далі буде з яблуком, ми продовжуємо повноцінно доглядати за садом, скоротили лише внесення добрив», — говорить аграрій.

До речі, система захисту садів у ФГ «Сади Полтавщини» на 80% складається з препаратів Ukravit. Роман Цінченко відмічає, що системний гербіцид суцільної дії Гліфовіт спрацював ідеально.

У незрозумілій ситуації вирощуйте овочі 

У овочівництво ФГ «Сади Полтавщини» увійшло 2022 року, фактично з початку повномасштабного вторгнення. Розвивати цей напрям почали, оскільки зрозуміли, що через окупацію частини територій на півдні буде певний дефіцит овочевих позицій. Відтоді потроху розширюють виробництво, але ненабагато. Цього сезону під овочівництво відведено до 10 га: у відкритому ґрунті вирощують молоду капусту, перець, томати чері та кавуни. Системи захисту і підживлення здебільшого складаються з препаратів Ukravit. Агроном компанії дає рекомендації з вирощування та повний супровід. 

propData.content.image
Роман Цінченко, власник підприємства «Сади Полтавщини»

Овочівництвом плануємо займатися, допоки це буде перспективним. Уже бачимо, що виробництво овочів вирівнюється у центральних, північних регіонах, і південь відновлюється. Тому пробуємо різні культури, вивчаємо ринок і шукаємо в овочівництві свою нішу.

Кавун вирощують уже не перший рік. Власник господарства зазначає, що природні та кліматичні умови дозволяють виростити смачну та велику ягоду. Зважаючи на попередній успішний досвід, плоди досягали 12-15 кг.

Так само вже вивчили всі особливості вирощування томатів чері. Хоча зазвичай такий різновид томату вирощують у теплиці, у ФГ «Сади Полтавщини» вирішили інтегрувати культуру у відкритий ґрунт і вирощують на шпалері. Використовують насіння нідерландської селекції Enza Zaden. Вирощені томати реалізують у супермаркетах.

Цього року від заморозків постраждав перець на 1,5 га. Працівники господарства теж обкурювали димом поле та повітродувними пристроями  переміщали теплові маси повітря. Пощастило, що рослини були ще невисокі, й джерела тепла знаходилися ближче до землі. Тому якась частина перцю залишилася неушкодженою, але все-таки доведеться досаджувати.

«Хоч прогноз погоди показував незначне зниження температури до +3°С, але в результаті отримали -6°С. Попередньо на перці ми застосовували мікродобриво Авангард Гроу Аміно від Ukravit позакоренево, щоб спрацювало як кріопротектор, а також вносили в краплю. Підживлювали рослини вже й після заморозків. Складно оцінити ефект, оскільки ми не знаємо, що було б, якби ми не дотрималися технології. Лише можу сказати, що ми зробили все, що могли, в цій ситуації», — зауважує Роман Цінченко.

За його словами, надалі теж планують підживлювати рослини мікродобривами Ukravit з лінійки добрив Авангард. Незважаючи на пошкодження рослин, вирішили дотримуватися встановлених схем живлення та захисту.

Цього року в господарстві експериментально висадили ще 1 тис. саджанців томатів, та після заморозків рослини повністю загинули. Капуста теж примерзла, але вона більш морозостійка, тому масової загибелі чи пошкоджень немає, хоча це може відобразитися на врожайності. Вже за два тижні овоч збиратимуть і постачатимуть до місцевих торговельних мереж, а також на полтавський ринок.

Плани на наступний рік залежать від результату завершення цього сезону

Окрім садівництва та овочівництва, ФГ «Сади Полтавщини» відоме на ягідному ринку. Саме цей виробник через підрозділ ТОВ «Диканські Ягоди» перший в Україні уклав прямий експортний контракт із найбільшим трейдером органічної продукції в Європі та успішно постачав заморожену малину.

«Минулий рік був складним по малині, ми з 11 га вийшли в нуль тільки завдяки прямому експортному контракту, наявності власного холодильника, лінії фасування та можливості самостійно доводити ягоду до кондиції. Ті виробники малини чи перекупники, які цього не мали, спрацювали сезон у значний мінус», — пояснює власник ФГ «Сади Полтавщини».

Також у господарства був досвід постачання свіжої малини до ОАЕ. Споріднене підприємство ТОВ «Диканські Ягоди» зробило неможливе, і перші в Україні за прямим контрактом привезли свіжу малину в Дубай. Роман Цінченко називає це справжньою ягідною спецоперацією та згадує як позитивний досвід. Але відразу додає, що на такі контракти навряд чи готовий в майбутньому, оскільки доставити свіжу малину, одного розміру, відповідної наповненості й одного кольору в пакованні 125 г дуже складно.

Цього ж року в ягідництві підприємство зробило перерву. Торік викорчували 13 га органічної малини, оскільки ягіднику було вже 8 років, і потрібно було змінювати насадження. В перспективі планують повернутися до цього напряму, але зараз не вистачає коштів для інвестицій. Щоб закласти нову таку плантацію малини, потрібно 11 млн грн. Проте якщо вдасться залучити грант від іноземних партнерів, можливо, на осінь буде закладено нову плантацію.

propData.content.image
Роман Цінченко, власник підприємства «Сади Полтавщини»

Плани на наступний рік уже є, але все залежить від результату завершення цього сезону. Започаткування якогось нового напряму потребує значних інвестицій. Ми стараємося йти в ногу з часом, шукати нові нішеві напрями, вивчати попит ринку і відповідати запитам. Взагалі потрібно орієнтуватися на попит, вирощувати те, що купуватимуть люди.

Окрім оновлення ягідних плантацій, серед планів на наступний рік — різко збільшити площу під овочівництвом. Поки в господарстві шукають точковий попит, прораховують обсяги, вивчають ринок того чи іншого овоча, адже прагнуть займатися справою з правильним підходом та  розрахунком.

І хоч найбільше душа Романа Цінченка лежить до садів та ягідництва, у будь-якій незрозумілій ситуації буде садити овочі.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua