«Зелена» відбудова України як ключова ланка декарбонізації світу

21 листопада 2022, 07:00 2178

Зіткнувшись із великими руйнуваннями та збитками, спричиненими російським вторгненням, Україна завбачливо почала розробляти план відновлення своєї економіки, поки війна все ще триває.

Початкову концепцію відбудови було представлено на міжнародній конференції в Лугано в липні 2022 року. Робота в цьому напрямі продовжується, адже знищивши основні промислові активи, які залежали від вугілля та газу, путін ненавмисно створив умови для швидкого енергетичного переходу України та її промислової трансформації.

Про це в своїй доповіді зазначив американський енергетичний експерт Еморі Ловінс.

«Нестійкі шляхи розвитку промисловості та інфраструктури, встановлені в радянські часи, зараз розплутуються трагічним шляхом. Тепер Україна має переосмислити себе — свою економіку, інфраструктуру, енергетичну систему та промислову базу», — зазначає експерт.

Еморі Ловінс визначив чотири трансформації, які має зробити Україна, щоб стати новою «зеленою» електростанцією Європи.

  1. Потужність. Застарілі теплоелектростанції та неефективні газові котли мають бути повністю замінені ефективними системами відновлюваної енергетики за один інвестиційний цикл — до 2030 року. Енергії майбутнього є ключовим кроком для початку перебудови країни.
  2. Будівлі. У цьому секторі з’явиться величезна можливість відбудувати зруйнований житловий фонд за сучасними технологіями. Українці повинні мати мотивацію та засоби, щоб відмовитися від газових котлів на користь теплових насосів, які можуть бути вітчизняного виробництва. Потрібен подальший прогрес у реформах енергетичного ринку, а також суттєвий поворот до електрифікації будівельних стандартів, стратегічні інвестиції у розширення виробництва внутрішнього обладнання та позики під низькі відсотки для його встановлення.
  3. Транспорт. Щоб скоротити попит на транспортний сектор нафти, 80% якого імпортувалося з росії та білорусі до воєнного вторгнення, українцям слід перебудувати логістику. Зусилля потрібно зосередити на розширенні пасажирського та вантажного залізничного транспорту, а також громадського транспорту.
  4. Промисловість. Насамкінець — відновлення промислових потужностей України за допомогою нових технологій, які базуються на «зеленому» водні. Виробництво сталі та добрив чітко виділяються серед основних можливостей. Маючи власний «зелений» водень, Україна може без викидів виробляти аміак.

«В енергетичному секторі кошти для відновлення інфраструктури мають бути інвестовані у відновлювані джерела енергії та електричні мережі. Житловий фонд має бути відбудований за кращим дизайном та енергоефективними технологіями. Електрифікація та оптимізація транспортного сектору повинні здійснюватися місцевими органами влади, підприємствами та громадами, підтримуватися програмами національного рівня. Промисловість України має бути відновлена ​​за всіма європейськими стандартами», — підсумовує американський експерт.

Світ, який зіткнувся з надзвичайною кліматичною ситуацією, потребує маяка для «зеленого» переходу. Цим маяком може стати відбудова України. Українські та міжнародні організації мають об’єднатися навколо бачення декарбонізації майбутнього світу.