З урахуванням втрат війни, руйнування інфраструктури та складнощів із логістикою розмір аграрного ВВП цього року знизиться, але його частка у розрізі української економіки зросте, адже інші галузі постраждали більше.

Таку думку в ексклюзивному коментарі AgroPortal.ua висловив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

«У довоєнний період прямий вклад сільського господарства у ВВП оцінювався на рівні 13%, а з пов’язаними галузями (логістика, перевезення тощо), які працюють завдяки сільському господарству, — до 20%», — констатував він.

При цьому перший заступник міністра вказує, що розмір ВВП, який забезпечує агросектор, впаде у поточних цінах на 20-30%. 

Агросектор складе 50% ВВП України Агросектор складе 50% ВВП України

Орієнтовна вартість залишків урожаю 2021/22 р. та нового урожаю зерна для України складає приблизно $37,85 млрд.

Затяжна війна обвалить економіку України на 30% Затяжна війна обвалить економіку України на 30%

ВВП України в 2022 р. впаде на 30% при затяжній війні до кінця року, а при перемир'ї — на 22-25%.

Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства

«25% площ не засіяні, і врожайність ми очікуємо меншу, ніж минулого року, коли був рекорд. Також ми втратили частково тваринницький комплекс. У перерахунку на міжнародні ціни зниження складе 10-15%. Водночас ми ще не знаємо. які результати вдасться отримати до кінця року, і коли відкриється експорт. Проте вже зараз зрозуміло, що аграрний сектор впаде менше, ніж уся економіка».

Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства

За його словами, загальноекономічне падіння зараз прогнозується на рівні 50%.

«Можливо — менше (30-35%). Якщо вдасться деблокувати порти, і піде інтенсивний експорт, ціна на продукцію наблизиться до міжнародної. За найбільш реалістичного сценарію, враховуючи складнощі інших секторів, загальноекономічне падіння ВВП складе до 40%. Частка аграрного сектору в економіці зросте. Особливо, якщо розблокується експорт», — каже він.

Серед основних складнощів зараз перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький називає логістику, пальне, зокрема питання в дизелі.

Зберігання зерна: куди рухається елеваторний ринок Зберігання зерна: куди рухається елеваторний ринок

Через блокування морських портів Україна не може експортувати потрібний обсяг зерна. Щоб вивезти наявні на зберіганні 22 млн т, за нинішньої логістики потрібно 3-4 місяці. Але вже за місяць розпочнеться збір урожаю-2022, який теж потрібно закладати на зберігання. За словами експертів, ця ситуація видозмінить елеваторний ринок України.

«Також необхідне розширення потужностей для зберігання зернових, нам треба буде зберігати приблизно 10-15 млн т додатково залежно від урожаю. Зараз держава планує пільгову масштабну програму з кредитування розширення потужностей під зберігання сільгосппродукції. Її планується анонсувати уже у червні», — резюмує Тарас Висоцький.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua

Стиснути експорт: від великого обсягу в тоннах до великого обсягу у валюті Стиснути експорт: від великого обсягу в тоннах до великого обсягу у валюті

Через заблоковані порти Україна сьогодні не може експортувати потрібну кількість агропродукції, адже жоден інший вид транспорту не здатен справитися з такими обсягами. Наразі, з огляду на обмежену логістику, можна розглядати як варіант зменшення тоннажу експорту, переводячи його в експорт готової продукції. Але під час війни компанії не готові інвестувати в переробку.

Відлік пішов: яке місце України в світовому агроекспорті Відлік пішов: яке місце України в світовому агроекспорті

10 тижнів (!) Саме на стільки за підрахунками ООН вистачить продовольства у світі. Така ситуація складається через блокування російськими загарбниками українських портів. І ситуація буде лише погіршуватися, адже частка українського продовольства у світі значна.

Мультимедіа