Відлік пішов: яке місце України в світовому агроекспорті

27 травня 2022, 06:30 8352

10 тижнів (!) Саме на стільки за підрахунками ООН вистачить продовольства у світі. Така ситуація складається через блокування російськими загарбниками українських портів. І ситуація буде лише погіршуватися, адже частка українського продовольства у світі значна.

У асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» наголошують, що у нашій країні у 2021 році було вирощено 42,1 млн т кукурудзи, 32,2 млн т пшениці, 16,4 млн т насіння соняшнику, 9,4 млн т ячменю, 3,5 млн т сої, 2,9 млн т ріпаку. Серед тваринницької галузі найбільші обсяги в виробництві м’яса птиці, якого в 2021 році було вироблено 1,6 млн т.

propData.content.image
Світлана Литвин, аналітик УКАБ

«Вказані вирощені обсяги значно перевищують внутрішні потреби України. Саме тому Україна є великим світовим експортером сільськогосподарської продукції. Це дозволило в 2021 році згенерувати $27,3 млрд експортної виручки, а це — 40% всієї експортної виручки України»

Найбільший внесок зробили соняшникова олія (23% експортної виручки), кукурудза (22%), пшениця (19%), ріпак (6%) та шрот соняшниковий (6%).

Але від агропродовольчого експорту виграє не лише Україна, а й світ, так як наша держава має значну частку в світовому експорті. 

За інформацією УКАБ, у 2021 році українську аграрну продукцію експортували до 191 країни світу. 

ТОП-5 найбільших світових експортерів становили Китай (16% української експортної виручки), Індія (7%), Нідерланди (6%), Єгипет (6%) та Туреччина (5%). 

«І хоч в переліку найбільших імпортерів продукції АПК зазначені переважно розвинені та забезпечені країни, серед імпортерів є країни, які не закуповують величезні обсяги продукції, однак значно залежні від поставок, в першу чергу, українських зернових», — додає Світлана Литвин.. 

Через обмежену пропозицію зернових від України на світовому ринку ціни вже почали зростати, однак з початком нового сезону це зростання може бути ще відчутніше. 

«Відповідно, в країнах (в першу чергу Африканського континенту) не буде можливості придбати необхідні зернові, що може спричинити голод. Окрім того, зростання цін на зернові спричинить підвищення цін і на всі інші продуктові групи», —  констатує аналітик УКАБ.

Відтак надзвичайно важливо спільними зусиллями світового товариства домогтися розблокування українських морських портів і вберегти світову продовольчу безпеку, оскільки альтернативні варіанти експорту, на жаль, не дозволяють налагодити відвантаження в необхідних обсягах.


AgroPortal.ua за матеріалами УКАБ