Не сіяти, просто виорати. Фермери не бачать перспектив у озимій пшениці

15 вересня 2023, 05:39 23438

Сіяти озимі, як і раніше, чи зменшувати під ними площу? Таке питання сьогодні стоїть перед українськими аграріями. Головна причина — низька ціна, яка заводить їх навіть не в нуль, а у великий мінус.

Про це AgroPortal.ua розповів директор ФГ «ГВМ-Агро» Василь Габай. Його фермерське господарство обробляє 3 тис. га землі на Хмельниччині.

Василь Габай, директор ФГ «ГВМ-Агро»

Ріпак не сіяв узагалі, а щодо пшениці, то якщо минулого року було 830 га, то цієї осені буду сіяти лише 100 га для власних потреб, працівників та пайовиків. На жаль, торік і цього року пшениця у мінусі. Приблизні збитки на 1 га складають 10 тис. грн. За нинішньої реалізації за таку ціну краще було б узагалі не сіяти, просто виорати — і все.

На думку фермера, аграрії зараз узагалі покинуті напризволяще, держава нічим не допомагає: «Усі знають, що аграрії в мінусі по пшениці, і це незалежно від урожайності. Є ще якісь культури, які виходять у нуль, мають маленький плюс, але це не про пшеницю. Ситуація була б іншою, якби її ціна була не 4200 грн, як сьогодні, а хоча б 10 тис. грн».

Василь Габай із цьогорічного врожаю дещо планує продавати відразу, оскільки є певні фінансові зобов’язання, які необхідно виконувати. 

«Ймовірно, пшеницю й буду продавати, адже, мабуть, не варто чекати на неї кращої ціни. Ціна 10 тис. грн мала би бути до початку жнив, а після збору навіть 11,5-12 тис. грн — так, як коштує ця пшениця в усіх країнах світу», — продовжує він.

У ФГ «ГВМ-Агро» тільки наприкінці серпня вирішилося питання бронювання працівників, хоча всі документи господарство подало ще в лютому цього року. Колектив майже в повному складі вдалося зберегти.

Василь Габай, директор ФГ «ГВМ-Агро»

Ціна на паливо піднялась до європейського рівня. На певному етапі в Європі паливо дешевше, якщо купувати його там на об’ємі для підприємства. А ще добриво, яке у нас дорожче, ніж у ЄС, адже там і транспортні послуги менші, немає розмитнення, існують дотації на сільське господарство. А в нас складається таке враження, що малих фермерів хочуть просто знищити. За таких умов неможливо вижити.

Олексій Новохатько очолює фермерське господарство на Київщині, яке є одним із найстаріших в Україні, адже засноване у 1991 році. Сьогодні тут обробляють 100 га землі. Працює сам господар, у помічниках — тесть і старший син. Найманих працівників не мають, та й зараз проблематично когось знайти та забронювати.

«Ми сіємо пшеницю, ріпак та сою. Під озимими цього року залишаємо таку ж площу, як і була в попередні роки, — і не збільшуємо, і не зменшуємо. Взагалі посіяно 40 га, плануємо ще досіяти 35 га озимими. Щодо реалізації, то тут по-різному. Ріпак уже проданий, гроші витрачені. Пшеницю продати поки що не виходить, гірчицю також. Тож із ними доведеться чекати кращої ціни та продавати пізніше. Ціна пшениці має бути хоча б 6 тис. грн, а то й більше», — підсумував Олексій Новохатько.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua