Неймовірні села України 2020: Саджавка, Івано-Франківська область

29 листопада 2020, 06:00 6715

Жителі села Саджавка Івано-Франківської області, як ніхто, знають, що таке активна громадянська позиція. Під час реформи децентралізації громада села виявила бажання приєднатися до Коломийської ОТГ, незважаючи на територіальну приналежність до іншого району. Це стало єдиним випадком у Західній Україні.

Жителі Саджавки зазначають, що відколи приєднались до Коломийської об'єднаної територіальної громади, в селі значно покращилась інфраструктура. 

«Такого поняття, як «медицина», раніше взагалі не було, існувала лишень стара будівля, де був розміщений фельдшерсько-амбулаторний пункт. Проте з приєднанням до Коломийської ОТГ були відремонтовані приміщення площею 120 м2 з усіма зручностями в адміністративному будинку, сформовано команду кваліфікованого медичного персоналу, який складається з двох сімейних лікарів, та придбано автомобіль для амбулаторії», — розповідає провідний спеціаліст відділу інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської ОТГ Валерій Федчук.

На території села знаходиться меморіальний комплекс борцям за волю України та ботанічний заказник загальнодержавного значення — «Тисовий заповідник». Загалом село багате на ліси та лісові насадження, тому туристи приїжджають сюди провести вихідні: прогулятись, позбирати гриби та ягоди. Також у селі є каскади озер, які в подальшому можуть стати принадою для розвитку сільського зеленого туризму. 

До складу Саджавки входить маленький хутір Кубаївка, який знаходиться на відстані 7 км від села, де колись розміщувалися польсько-німецькі поселення. А безпосередньо в селі знаходиться «Криївка», де у воєнні часи переховувалися повстанці.

На конкурс «Неймовірні села України 2020» село подало бізнес-проєкт з освітлення вулиць шляхом встановлення 10 автономних вуличних ліхтарів на сонячних панелях.

«Основним недоліком побудови вуличного освітлення за старою технологією є затратність підготовчих, будівельних та обслуговуючих робіт, а також існування місць, де встановлення їх через електромережі є проблематичним. Тому встановити вуличне освітлення з використанням сонячної енергії  для нашої громади є більш вигідним та ефективним варіантом, ніж прокладення великих кількостей електричних дротів для підключення до енергомережі», — зазначає Валерій Федчук. 

За словами жителів села, освітлення вулиць залишається їхньою багаторічною проблемою, тому що нічні ліхтарі — це не просто окраса вечірнього краєвиду населених пунктів, а й безпека транспортного руху, комфорт для кожного, хто долає маршрут у вечірній та нічний час доби. Деякі вулиці Саджавки не мають освітлення та знаходяться на далекій відстані від електромереж. Дана проблема відчувається особливо гостро з настанням холодів, коли день стає коротким, і повертатися додому доводиться вже у повній темряві. 

До того ж, через село Саджавка проходить дорога державного значення Т 09-05, що з'єднує туристично привабливі міста Коломия та Яремче.

Цільовими групами проєкту є:

1. Мешканці та гості сільської громади, які отримають комфортні та безпечні умови для проживання та відпочинку. 

2. Міська рада, яка знизить витрати на послуги електропостачання та заощадить кошти місцевого бюджету.

3. Персонал управління комунального господарства міської ради, який отримає економічні передумови для підтримання високого рівня якості зовнішнього освітлення, впровадження сучасних світлотехнічних технологій та обладнання.

Тривалість проєкту складатиме 2 місяці. «Реалізацію проєкту ми розпочнемо із формування команди, проведення процедури публічних закупівель, укладання угод з безпосередніми виконавцями проєкту, додаткового обстеження об'єкта, формування інформаційної кампанії щодо початку реалізації проєкту, — розповідає Валерій Федчук. — Після закупівлі обладнання та устаткування буде процес встановлення освітлювальних приладів та проведення пусконалагоджувальних робіт».

Для реалізації проєкту необхідна сума у розмірі 100 тис. грн, адже вартість одного ліхтаря становить 10 тис. грн.

«Даний проєкт для Коломийської ОТГ є інноваційним та спрямований на впровадження енергозберігаючих технологій шляхом використання альтернативних джерел енергії. Реалізація проєкту стане поштовхом для розвитку та можливості використання альтернативних джерел енергії в селі Саджавка та в Коломийській ОТГ в цілому, а також забезпечить стимул у найближчій перспективі модернізувати всю систему вуличного освітлення», — зазначає начальник відділу інвестиційної політики та енергозбереження Коломийської ОТГ Ірина Жолоб.