У жовтні цього року проект «Німецько-український агрополітичний діалог» (АПД) надав можливість переможцю ІІІ Всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2017» смт Червоному Житомирської області відвідати Німеччину з метою обміну досвідом щодо розвитку державного управління та коопераційного самоврядування в цій країні.

Під час поїздки відбулися семінари в Мюнхені з представниками Баварського спеціалізованого міністерства та Баварської селянської спілки, а також українці відвідали діючі сільськогосподарські кооперативи й інші організації.

Редакція AgroPortal.ua дізналася у голови селища Юрія Ящука, як пройшла поїздка і чи стала вона поштовхом для створення кооперативу на селі.

Юрію Валентиновичу, чого ви очікували від цієї поїздки?

Юрій Ящук: У першу чергу прагну познайомитись із досвідом інших країн із метою подальшого його впровадження, або, якщо негайне впровадження неможливе з різних причин, — використати отриманні знання для розвитку громади.

Джерело фото: APD
Джерело фото: APD

Розкажіть про саму поїздку. У якому місті були, якою була програма заходу?

Юрій Ящук: Одним з ключових місць зустрічей під час поїздки стало Міністерство продовольства, сільського господарства та лісів Баварії, де мені та іншим учасникам було запропоновано розглянути аграрну політику Баварії як модель успіху для сталого сільськогосподарського розвитку. У ході жвавої дискусії ми дізналися про провідні галузі сільського господарства Баварії та отримали обґрунтовані відповіді на запитання щодо функціонування аграрного сектору Німеччини.

Також ми відвідали Союз кооперативів Баварії, де керівник Департаменту з надання консультацій щодо виробів та послуг Вольфдітер фон Трота презентував роль коопераційних об’єднань у підтримці сталого сільського господарства.

Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука
Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука

Керівник освітнього центру DEULA Bayern GmbH у м. Фрайзинг Клаус Аммер зробив презентацію центру для ознайомлення учасників поїздки з його структурою та напрямами освіти. Пан Аммер провів екскурсію освітнім центром, показав учбові приміщення та розповів про перебіг навчання.

Окрім того, нам пощастило відвідати Земельну і дослідну станцію Баварії з питань сільського господарства (LfL), де керівник робочої групи з дослідження озимого та ярого ячменю Др. Маркус Херц і керівник відділу менеджменту знань Др. Фрідріх розповіли про селекцію в LfL і презентували її діяльність.

Після цього ми їздили на підприємство Gаrtnerei Brunner Hof, де проходила зустріч з його керівником Йоханнесом Бруннером. Пан Бруннер показав своє підприємство та ознайомив нас з основами його функціонування. У рамках цієї зустрічі також відбулася розмова з представником виробничого об’єднання з питань фруктів та овочів Straubinge.V., дипломованим інженером спеціалізованої школи садівництва Вінфрідом Бімеком.

Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука
Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука

Про економічні ефекти кооперації у сільському господарстві з досвіду Баварії розповідали представники Баварського селянського союзу (BVV).

Заключним пунктом фахової поїздки став візит до сироварні TegernseerLand e. G., де ми  не лише ознайомилися з процесом виробництва молочної продукції на підприємстві, а й у безпосередній бесіді з головою правління Хансом Лео змогли обговорити важливість кооперацій на прикладі заснування цієї сироварні.

Крім цього, мені пощастило відвідати традиційний щорічний  фестиваль «Октоберфест», який проходив у Мюнхені.

Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука
Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука

Завдяки цій поїздці я познайомився з керівником відділу Аграрної політики ЄС при Державному міністерстві продовольства, сільського господарства та лісів Баварії Антоном Хюблем, а також із директором підприємства Agroimpuls Bayern e. V. Райнхардом Нойдорфером, з якими ми у неформальній обстановці обговорили основні теми фахової інформаційної поїздки.

Чи була тема поїздки актуальною для вашої громади?

Юрій Ящук: Тема була актуальною не тільки для громади, а й для держави в цілому, оскільки ініціатива підтримки фермерських господарств замість розвитку агрохолдингів має йти в першу чергу від держави та регулюватися на законодавчому рівні.

Який досвід ви отримали від поїздки?

Юрій Ящук: Я отримав уявлення про побудову державного управління та державної підтримки кооперативних утворень в аграрному господарстві, а також про організацію та діяльність сільськогосподарських кооперативів.

Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука
Джерело фото: з особистого архіву Юрія Ящука

Чи були раніше спроби створити власний кооператив на селі? Якщо ні, то чому? 

Юрій Ящук: На моїй пам’яті спроб створити кооператив на селі не було. До здобуття Україною незалежності кооперативний рух існував здебільшого у формі гаражних, садово-дачних та житлово-комунальних кооперативів. Жоден із вищевказаних варіантів не є актуальним для нашої місцевості.

Плануєте у майбутньому створити якийсь кооператив? Якщо так, то який?

Юрій Ящук: Після поїздки до Баварії я загорівся ідеєю створення кооперативу. Наразі розглядаємо три варіанти кооперативу: сільськогосподарський, споживчий, обслуговуючий. Що з цього вийде — скоро дізнаєтеся!

Джерело фото: APD
Джерело фото: APD

Для довідки: з січня 2006 року проект «Німецько-український агрополітичний діалог» надає підтримку політикам та законодавцям України з питань реформування аграрної політики та законодавства на основі принципів ринкової економіки, з огляду на досвід Німеччини та інших країн, а також рекомендації міжнародних організацій (ЄС, СОТ).

Основними темами проекту є: дерегуляція аграрного сектора, в тому числі спрощення рамкових умов для торгівлі та залучення інвестицій; розвиток ефективної та прозорої системи управління земельним ринком; державна підтримка сталого розвитку аграрного сектора, зокрема, розвиток ефективних структур господарювання, поліпшення аграрної освіти і науки, наближення стандартів якості і безпеки продукції до стандартів ЄС.

Проект здійснюється за підтримки Федерального міністерства продовольства і сільського господарства Німеччини.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua