Поливна система та власна земля: названо умови отримання гранту на садівництво

19 грудня 2022, 06:30 14178

Органічна овочева ферма «ОСЬО», яка знаходиться на Київщині, отримала від держави грант на садівництво.

Про це AgroPortal.ua розповіла власниця ферми Юлія Ворощук.

«Коли ми тільки починали планувати своє поле, то хотіли вирощувати ревінь, полуницю, чорницю, малину та інші ягоди. Але подивившись більш прицільно на стан ґрунту, зрозуміли, що не можемо собі дозволити посадити в непідготовлену землю дороговартісні саджанці, — зазначає Юлія Ворощук. — В органіці дуже важливо, щоб земля була не вироблена, але її все одно спочатку треба підготувати. Тому ми вирішили підготувати ґрунт і водночас щось на ньому вирощувати — наприклад, овочі».

Щойно держава оголосила про гранти, ферма вирішила спробувати удачу. За словами підприємиці, в «ОСЬО» лише трохи переробили проєкт, який уже був, прибравши з нього полуницю. Акцент зробили на малину, смородину, порічку та фундук.

«Будемо працювати на тому ж полі, що є — 19 га. 7 га — під овочі та ревінь, решта — під садівництво. Ми залишаємося в органічному статусі, лише перепрофілюємо культури», — пояснює фермерка. 

«ОСЬО» планує працювати лише на свіжий ринок, тому й сорти під реалізацію вибрали весняні: вони соковиті й підходять для швидкого збору та реалізації. Покупці вже є — постійні клієнти ферми та мережі, з якими вже налаштовані контакти.

«З фундуком трохи інша ситуація — він буде плодоносити лише через 6 років. Під нього ми виділяємо 10 га. Буде 3 сорти, договір на саджанці вже підписали з українським розсадником», — додає Юлія Ворощук.

За її словами, саму грантову заявку заповнювати зовсім не складно, проте є свої нюанси:

  1. Потрібно, щоб був розроблений акредитованими фахівцями проєкт. В «ОСЬО» скористалися послугами Інституту садівництва, який знаходиться в Чабанах.
  2. Обов’язково потрібно, щоб на полі була поливна система. Без неї не погодять грант, адже саджанці та дерева мають бути забезпечені водою. Якщо є водозабір, то має бути проєкт на поливну систему.
  3. Врахуйте, що під проєкт ви зобов'язуєтеся взяти певну кількість людей. Фермі на 13 га розрахували 5 постійних працівників та 125 сезонних. Тому урядова програма й називається «єРобота»
  4. Земля має бути власна або довгостроково орендована.
  5. Ні в кого з керівної ланки не має бути кримінального минулого чи навіть адмінправопорушень, за якими відкритті провадження.Іванна Панасюк, AgroPortal.ua