#ВоєннаФермерша. Як поєднати два фронти

25 квітня 2022, 06:00 1498

Ранок 24 лютого змінив життя кожного українця — розпочалася повномасштабна війна росії проти України. Хтось сподівався, що цього не станеться, а хтось розумів, що біди не уникнути.

Власниця ТМ «ОСЬО» (м. Яготин, Київщина) Юлія Ворощук ще з кінця січня відчувала, що насувається катастрофа. 

«Ми всі читали новини. Мій чоловік військовослужбовець, тому аналізували ситуацію разом із ним. З кінця січня з’явився страх і навіть відчай: чуття підказувало, що насувається катастрофа. Вночі з 23 на 24 лютого я вже на 99% була впевнена, але цей 1% надії заспокоював», — розповідає для AgroPortal.ua Юлія Ворощук. 

Хоча я є завзятою оптимісткою, але війна таки прийшла в мій дім у буквальному сенсі.

Завдяки розумінню ситуації Юлія зробила запаси, які виручили не лише її сім’ю, а й взагалі незнайомих людей. 

«27 лютого в нашому селі не було вже світла та зв’язку. Нам пощастило, що в нас є камін. Дизель, бензин, ліки, газ у балонах, їжа та дрова — все стало в нагоді. Навіть буржуйка, яку ми віддали для багатодітної родини”, — розповідає фермерка.

За словами Юлії Ворощук, вночі ніхто не вмикав світло і навіть не топили, щоб не виявляти себе. Новини слухали по радіоприймачу, який рятував, коли було затишшя.

«З іншого кутка села ходив до мене парубок за кормом для свого кота. Я йому відсипала в пакет, адже запаслася ним. Заради котика він йшов через усе село під пострілами і авіанальотами… Таких історій безліч, і вони мотивують робити все заради перемоги», — стверджує вона.

Ферма під час окупації Київщини не понесла збитків від прямих дій, але є фактори, які ускладнюють її роботу.

Колись органічна фермерка стала воєнною. На сьогодні Юлія зібрала $14 тис. Гроші на допомогу ЗСУ надсилали підписники ферми, друзі, родичі, представники бізнесу, діаспора в США та Іспанії, а також незнайомі взагалі люди. Багато ліків надіслала польська організація «Ротарі».

«Це лише мікрограм того, що йде на перемогу. Але навіть він надважливий. Тому кожна гривня, кожен дзвінок, послуга можуть трансформуватися у великий тетріс із росіян, у великі чорні плями на асфальті з їхнього попелу, у великі купи металобрухту по дорогах і полях нашої держави», — впевнена Ворощук. 
Фермерству Юлія приділяє лише 15% свого часу. Продаж продукції «ОСЬО» відновили тиждень тому.

«На жаль, нам на полі в цьому сезоні не вдасться посадити картоплю, тому насіннєву ми продаємо. У нас є багаторічні насадження ревеню, пряні трави та теплиця. Тому можемо продавати лише таку продукцію. Всі ціни лишаємо з минулого сезону, а 15% від продажів будуть йти на потреби ЗСУ», — зазначає фермерка.

Планувати сьогодні подальше ведення господарства ще рано. Якщо протягом 2-3 тижнів ситуація буде змінюватися на краще, «ОСЬО» посадить спаржеву квасолю, цукіні, гарбузи та капусту.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua