Невизначеність у системі бронювання може зупинити міжнародні автоперевезення

14 травня 2024, 10:33 1435

Ринок міжнародних автоперевезень може опинитися на межі зупинки через недосконалі норми бронювання, а також у зв’язку із набранням чинності з 18 травня закону про мобілізацію.

Про це заявив віцепрезидент Асоціації міжнародних автоперевізників України Володимир Балін, повідомляє «Укрінформ».

«Водії відмовляються виходити в рейси, оскільки бояться, що їх зупинять на пунктах пропуску, а такі випадки вже є, або, перетнувши кордон, кидають транспортні засоби, вантаж і не повертаються в Україну. Ми вважаємо, що це вже незабаром може призвести до певного колапсу не лише транспортної галузі в Україні, а й в економіці загалом. Тому ми разом з учасниками ринку звертаємося до державних органів із закликом про створення прозорої та зрозумілої системи бронювання, в нашому випадку, для водіїв-міжнародників та інших фахівців», — сказав Балін.

Він підкреслив, що існуюча система бронювання не враховує специфіку галузі. Зокрема, того факту, що переважна кількість підприємств є малими і середніми, в ній працюють багато ФОПів. У той час як постанова Кабінету Міністрів №76 щодо бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану не регулює питання надання броні саме для фізичних осіб  підприємців.

На думку учасників ринку, транспортну галузь також слід розглядати як критично важливу для існування економіки на рівні з агросектором, IT та іншими.

«Також варто визнати критично важливими і низку дефіцитних для нашого ринку професій, а саме водіїв з міжнародних перевезень, електрогазозварників, слюсарів-механіків — це ті фахівці, підготовка яких потребує певного часу, і без яких не може функціонувати більш-менш велике автопідприємство», — зауважив представник АсМАП.

За його інформацією, станом на 6 травня до Міністерства з розвитку громад, територій та інфраструктури звернулося 18 компаній, з яких статус критично важливого отримали тільки 5. Наразі, за оцінками учасників ринку автоперевезень, бронь від мобілізації мають менше 5% працівників галузі.

«Я не думаю, що по нашому ринку статус критичності зможуть отримати більше 10% компаній. Занадто складні критерії, яким потрібно відповідати. Але нам слід відшукати з державою баланс у потребах для ЗСУ, для економіки, зокрема для автомобільного транспорту, який з початку війни забезпечив величезний обсяг експортно-імпортних операцій через закриття портів», — сказав Балін.

Крім того, в асоціації прогнозують ускладнення ситуації з 18 травня, коли набере чинності новий закон про мобілізацію.

«Наразі до нас надходить інформація, що нібито прикордонники на пунктах пропуску вже попереджають водіїв, що з 18 травня без відмітки в облікових документах вони не будуть їх випускати за кордон. На сьогодні таких вказівок немає, але ми всі розуміємо, що з 18 травня у прикордонників з'явиться право вимагати ці документи у будь-якої людини. Ми не чули про те, що держава планує вживати якихось заходів для зупинки з 18 травня міжнародних вантажних і пасажирських перевезень саме на пунктах пропуску, і сподіваємося, що такою ця позиція і залишиться», — додав керівник АсПАМ.